0

Motor Yağı Seçimi

Paylaş

Motorlarının 10.000 bakımı diye tabir edilen periyodik bakımlarında kontrol edilen ve değiştirilen maddelerden biri de motor yağımız. Fakat bazen götürdüğümüz ustanın koyduğu veya Motor Yağı Seçimikendimiz evde değiştiriyorsak hangi yağı koyacağımız konusunda aklımızda soru işaretleri olabilir. Bende bu soru işaretlerini azaltmak için motor yağı seçerken dikkat edilmesi gereken bir kaç noktaya ve nasıl seçim yapmanız gerektiğine dair ipuçları vermeye çalışacağım.

Sayıların Anlamı Nedir?

Öncelikle sayılardan başlayacak olursak bunu bir örnekle açıklayalım. Örneğin 10W40 bir yağımız olsun burada “W” harfinden önce gelen “10” soğukta, onlardan sonra gelen “40” ise sıcaktaki yağın akışkanlığını belirtir. Yani bu sayılar soğuk ve sıcakta yağın ne kadar akışkan olduğunu bize bildirir.
Bunlardan sadece 5W, 10W gibi olanlar kışlık, sadece 30, 40 gibi olanlar ise yazlık yağları temsil eder. 10W-40 gibi yağlar ise 4 mevsim olarak kullanılabilecek yağlardır ki genellikle bunların kullanımı tercih edilir.

Peki Bu Harfler Nedir?

Birde yağların üstüne API standartlarına göre belirlenmiş harfler vardır. İlk olarak burada S ile başlayanların benzinli, c ile başlayanların ise dizel araçlar için uygun olduğunu belirtelim. Şimdi de yanları gelen harflere göre anlamlarına geçelim. Bu harflerin anlamları;
SA:
Katkısız yağlardır. Hafif yükte çalışacak araçlar için uygundur.
SB:
Paslanma önleyici maddeler bulundururlar. Hafif yükte çalışacak benzinli araçlar için uygundur.
SC:
Zor şartlar olarak yorumlayabileceğimiz soğukta çalışmaya uygundur. Aşınmayı ve paslanmayı karşı maddeler içerirler.
SD:
Servis tipi yağların kullanıldıkları yerlerde kullanılmaya uygun yağdır.
SE:
SC ve SD yağların kullanıldıkları yerlerde kullanılabilirler.
SF:
Benzinli motorlar için kullanılabilirler. 1980 yılları motor teknolojisine uygun olarak hazırlanmıştır.
SG:
1988 yılı motor teknolojisine göre hazırlanmıştır. Benzinli motorlarda kullanılabilir.
SH:
1994 yılı motor teknolojisine göre hazırlanmış ve kabul görmüş yağdır.
SJ:
1997 yılları için kabul görmüş yağdır. Aşınmayı biraz daha azaltması öngörülmüştür.
SL:
2001 yılı ile API’nın kabul gördüğü yağdır.
SM: 
2004 yılı ile kabul görmüştür. Daha yüksek performans sunar.
 
CA:
Hafif işlerde uğraşan, kaliteli yakıt kullanan araçlar için servis tipi yağdır.
CB:
Orta yükte, düşük kalite mazot ile çalışan araçlar için kullanılan servis tipi yağdır.
CC:
Ağır yükte çalışan ve turboya sahip motorlar için uygun olan yağdır.
CD:
Yüksek hızlarda çalışacak, turbolu araçlar için uygun olan yağdır.
Bunların yanında e ile başlayan ağır hizmet yapan dizel araçlar için geliştirilmiş yağlar vardır fakat çok uzun ve sıkıcı bir yazı olmaması için bunlara uzun uzun değinmeyeceğim.

Kafamı İyice Karıştırdın! Ben Şimdi Hangi Yağı Seçmeliyim?

Bu sorunun cevabını aradığınızı biliyorum. Ama maalesef sorunuzun cevabı burada değil sorunuzun cevabı tam olarak otomobilinizin kullanım kitapçığında. Siz yukarıdaki teknik bilgilerin hiç birine takılmadan otomobil üreticiniz hangi yağı öneriyorsa onu almalısınız. Üretici otomobil için en uygun olan akışkanlığı da API standartınıda zaten belirlemiş ve bunu kullanım kılavuzuna yazmıştır. Eğer kullanım kulavuzunuzu kaybettiyseniz üreticinizi arayarak veya bazı yağ firmalarının sunmuş olduğu aracınıza göre hangi motor yağını kullanmanız gerektiğini söyleyen uygulamaları ile hangi motor yağını kullanmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.
Motorunuzun uzun yıllar sağlıklı olarak çalışması için de üreticinin önerdiği bu yağ dışında (genelde zaten bir tane olmaz bir kaç tane olur) hiç bir yağı kullanmamanız iyi olur. Hatta iyi olurdan öte kullanmamalısınız dememiz daha doğru olacaktır.