0

Monitör Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Paylaş

aliytrklkmz resim

  Bilgisayarımızın kasasını seçerken büyük bir önem ile alıyoruz. En iyi ekran kartını, en iyi işlemciyi seçiyoruz fakat çoğu zaman monitör seçiminde bu önemi göstermiyoruz. Hatta çoğu zaman yeni bir bilgisayar alırken tüm parçaları özenle seçiyoruz ama monitörümüzü değiştirme gereği bile duymuyoruz. Oysaki kasayı bir kez topladıktan sonra bir daha kasayı görmesekde sürekli monitöre bakıyoruz.
  Monitör alırken dikkat edilecek temel husular;
  • Yenileme hızı: Yenileme hızı binevi monitörün gösterebileceği maksimum fps’dir. Bu nedenle çok güçlü bir ekran kartı alıp 60hz’lik bir monitör almak ekran kartından tam performans alamamamız anlamına gelir.
  • Çözünürlük: Ekran çözünürlüğü artıkça ekrandaki piksel sayısı artar. Böylelikle gördüğünüz görüntünün kalitesi artar bununla doğru orantılı olarak da ekran kartına binen yük artar. Bu nedenle çok güçlü bir ekran kartı alıp düşük çözünürlükte bir monitör alırsanız bu ekran kartının çok küçük kısmını yorarken geri kalanı boşa gitmiş olur. Bu yüzden iyi bir ekran kartı alınca iyi bir de monitör almak en doğrusu olacaktır.
  • Ekran boyutu: Günümüzde bir çok boyutta ekran bulunmaktadır. Bu nedenle bize lazım olan boyutu iyi seçmeliyiz.
  • Ips mi tn mi: Ips panel çok daha canlı renk gösterirken tepsi süresi uzundur. Tn ise farklı açılarda renklerde biraz bozulma olsa da tepki süresi kısadır. Bu yüzden bize lazım olanı iyi belirleyip buna göre almalıyız.
  • Bağlantılar: Eğer ekran kartınızda olmayan bir bağlantıda monitör alırsanız bu dönüştürücü bir cihaz kullanımını gerektirecek bu da dönüşüm sırasında performans kaybına neden olacaktır.
  • Tasarım: Hoşunuza gitmeyen bir monitör almak sürekli göreceğiniz bir parçanın sizi sürekli rahatsız etmesi demektir. Bilgisayar kasasında bir parçayı her ne kadar görmeyecek bu yüzden tasarımına dikkat etmek zorunda olmasanız da monitörde tasarıma dikkat etmeniz önemlidir. Bu yüzden tasarımını beğendiğiniz ve isteklerinize uygun bir monitör almanız sizin faydanıza olacaktır.