10

Modem ve Router Nedir?

Paylaş

Modem ve Router internet ile ilgil işlemlerde sıkça karşımıza çıkan iki kavram. Genellikle de birbirlerine karıştırılan iki kavram. Şimdi bu iki aygıt ne işe yarıyor bakalım.Range Extender Nedir

Modem Nedir?

Modem en basit tanımı ile anlatmak gerekirse evimize gelen Adsl/Vdsl veya fiber hattının bağlandığı ve oradaki dijital verileri dönüştürerek bize internet sağlayan aygıtlar olarak karşımıza çıkmaktalar. Kısaca evimize internet almak istiyorsak olmazsa olmaz bir aygıttır.

Router Nedir?

Router ise Modem’den gelen interneti evimize veya işyerimize (ya da nerede kullanıyorsak o bölgede) gerek kablolu gerekse de kablosuz yaymak için kullanılan cihazlardır. Yani Router tek başına interneti bize sunabilecek bir cihaz değildir. Mutlaka bir modemden interneti alması gerekmektedir. Router sadece aldığı bu interneti evimize veya iş yerimize yaymayı sağlar.

Bunun yanında gelişmiş modemler tabii ki hız limitinden giren kullanıcı takibine kadar bir çok özelliğe sahip.

Modem Aldım İnterneti Kullanmak İçin Router Almak Zorunda Mıyım?

Özellikle interneti aldığınız firmaların modemleri Router özellikli modemler oluyor. Yani Modem-Router dediğimiz cihazlardan oluyor. Bu nedenle modeminizde kablosuz ağ yayabiliyor, ve sizin işinize yetecek kadar da ethernet çıkışı sunuyorsa Router almanıza gerek yok.

Genellikle günümüzde modemler yeteri kadar ethernet çıkışı sunuyor. Zaten artı kablolu olarak İnternete bağlanan cihaz sayısı gittikçe azalıyor.

Router Nerede İşimize Yarar?

Özellikle büyük bir eviniz varsa, iş yeriniz varsa ve internet ağınıza çok sayıda cihaz bağlanıyorsa bu durumda bir Router’e ihtiyaç duyabilirsiniz. Modeminizin üstüne hiç ethernet çıkışı yoksa, kablosuz olarak interneti yayamıyorsa da yine bunun için de bir router’e ihtiyaç duyabilirsiniz.