4

Microsoft 1850 Mouse İnceleme

Paylaş
Microsoft 1850 Mouse İnceleme-3-
Microsoft 1850 Mouse

Uzun süredir severek kullandığım Microsoft 1850 Mouse’yi uzun kullanım deneyimimi ve kısa bir incelemesini sizinle paylaşmaya karar verdim. İlk olarak incelemelerin kuralıdır tabii teknik özellikler ile yazıya başlayalım;

Microsoft 1850 Mouse Teknik Özellikleri

=> 6 Aya kadar pil ömrü.
=> Ufak, ele oturan tasarımı.
=> 2.4 GHZ Bağlantı.
=> 1 Adet AA pil ile çalışma.
=>5 Metreye kadar çekim aralığı.
=> Hem sağ hem de sol el ile kullanıma uygun.
=> 1600 DPİ.

Malzeme Kalitesi ve Tasarım

Malzeme olarak tabii ki sert plastik tercih edilmiş. Fakat kullanılan plastik kalitesiz bir his uyandırmıyor tam aksine elde gayet kaliteli duruyor. Kaydırma tekerleğinin üstünde tırtıklı bir yapı yok fakat o sert plastik değil özel kauçuk benzeri bir malzemeden yapılmış. Kaydırma hissi Asus Wt425 Kadar olmasa da yine de gayet iyi. Mause’nin pil yuvasında alıcısını koymak için bir bölüm bulunuyor. Bu bölüm gayet iyi tasarlanmış. Alıcısı tam sığıyor ve gerek pil varken gerek de içerisinde pil yokken gayet kolay ulaşılıyor. Bunun yanında alt tarafında bir de açıp kapatmak için bir düğme bulunuyor. Bunun yanında tasarımının ufak olması ve her iki elle kullanılabilir olması bir artı olsa da eli büyük olanlar için fare çok küçük kalabilir.

Bunun yanında üstünde ekstra bir tuş bulunmuyor. Önceki – sonraki sayfaya geçiş, dpi ayarlama gibi bir seçenek sunmuyor. Bu fiyat aralığında da pek aranan bir özellik değil zaten ekstra ve özellikle ayarlanabilir bir tuş olması. Yine beklenmeyen bir özellik olsa da üstünde herhangi bir led, rgb vb bir ışık da bulunmuyor.

Nano alıcısıda gayet ufak ölçülerde bu da hem içine konmasında hem de bilgisayara takıldığında gerek yandaki portları engellememesi hem de fazla yer kaplamaması ile gayet kullanışlı oluyor.

Microsoft 1850 Mouse İnceleme-2-
Microsoft 1850 Mouse

Bağlantı Kalitesi ve Pil Ömrü

Bağlantı olarak yanında gelen Microsoft Nano Transceiver’in 1.1 sürümünü kullanıyor. Bağlantısının gayet iyi olduğunu, hiç bir şekilde kopma yaşatmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bunun yanında tek AA pil ile çalıştığı halde daha önce incelediğim ve iki pille çalışan Asus Wt425‘e göre çok daha uzun gidiyor. Bu da maliyeti düşüren bir nokta oluyor. Yani gerek pil kullanımı gerekse de bağlantı özellikleri olarak gayet iyi bir deneyim sunuyor.

Kullanım Deneyimlerim

2 yıldan uzun süredir kullandığım faremden kullandığım her gün memnun kaldım. Ara ara oyun oynarken ve benzeri durumlarda sinirlenip sert davrandığım halde hiç bir sorun olmadan çalışmaya devam etti. Pilinin uzun süre gitmesi de cabası oldu. Hem ekonomiklik hem de zırt pırt pil arama derdinden beni kurtardı. Elim ufak olduğu için benim çok hoşuma gitse de arkadaşlarım ya da ailemden biri mouse’yi eline aldığında onlara çok ufak geldi. Bu nedenle mouse’yi almadan önce deneme fırsatı bulmanız iyi olur. Deneme fırsatı bulamazsanız diye evde bulduğum bir cetvelin yanına koyup fotoğrafını çektim yaklaşık olarak 9-10 cm bir uzunluğu bulunuyor. Resmi belgelerinde tam bir ölçü bulamadığım için o veriyi ekleyemiyorum. Yine resmi belgelerinde herhagi bir ağırlık bilgisi bulamasam da gayet hafif olduğunu söylemem mümkün. İçinde pil varken ortalama bir fareden çok daha hafif.

Microsoft 1850 Mouse İnceleme -5-
Microsoft 1850 Mouse

Olumlu ve Olumsuz Tarafları

+İki elle kullanmaya uygun olması.
+Tek pille çalışabilmesi ve pilinin uzun süre gitmesi.
+Alıcısının gayet ideal boyutlarda olması ve farenin içinde saklama alanı sunması.
+Bağlantıda herhangi bir problem yaşatmaması, kopma olmaması.
+Ufak bir tasarımı olması.

– Ufak tasarımından ötürü elleri büyük olanların kullanamaması (hem olumlu hem de olumsuz özellik olarak bunu belirttim. Benim gibi elleri küçük olanlar için olumlu olsa da büyük elli insanlar için tutması zor olabilir.

Fiyat

Fiyat olarak değişken olsa da 70-90 ₺ arasında değişen fiyatlar gördüm. Tabii ki bilindik en ucuz yerden almak en mantıklısı. Piyasa da tüm ürünlerin fiyatı artığı için biraz yüksek olsa da bu seviyede satılan diğer farelerden eksik kalır bir yanı yok. Pil performansı ile ise bir adım öne bile geçiyor.