Manjaro Gnome İnceleme - Ali Yatarkalkmaz

Manjaro Gnome İnceleme

Daha önce Manjaro’yu incelemiştim. Blogumda Arch tabanlı çok dağıtım incelemesi olmaması ve Manjaro’nun bu kadar çok ilgi görmesi nedeni ile Gnome masaüstünü kullanan sürümünü de Manjaro Gnome İncelemeinceleme kararı aldım.

Görsellik:

Net bir şekilde söylenecek tek bir şey var o da Manjaro Gnome’nin gerçekten güzel göründüğü. İlk karşılaştığınızda gayet sıcak bir ortam ile karşılaşıyorsunuz ve görsellik ile sadeliğin buluştuğunu hissediyorsunuz. Aradığını her şeyi aradığınız yerde bulabiliyorsunuz. Bu da özellikle ilk defa Linux kullanacak ya da Arch tabanlı basit bir işletim sistemi kullanmak isteyenler için muhteşem bir seçenek oluşturmuş oluyor. Asla yabancılık çekmiyor ve hemen alışıyorsunuz.

 

Yazılım ve Donanım Desteği:

“Package Manager” adlı uygulaması sayesinde istediğini tüm programları tek tıkla kurabilir veya aynı şekilde kaldırabilirsiniz. Bu uygulama da istemediğiniz kadar uygulama olduğunu söylemem mümkün. Bunun yanında zaten sistemi ilk kurduğunuzda da işinize yarayabilecek bir çok uygulama kurulu olarak geliyor. İnternet tarayıcısı olarak Mozilla, ofis olarak da Libre Office’de yülkü olarak gelenler arasında. 

Donanım konusunda da yazılımı aratmıyor. Arch tabanlı olduğu için kolaylıkla donanımlarınızı da kurabiliyorsunuz. Yine Package Manager adlı uygulama sayesinde ekran kartı driverlerinizi bile kurabiliyorsunuz. Yani bu konuda endişe etmenize gerek yok 🙂

 

Kurulum Aşaması:

Daha önce herhangi bir işletim sisteminin kurulumunu yaptıysanız Manjaro’yu da çok rahat bir şekilde kurabilirsiniz. Tüm kurulum arayüzünün Türkçe olması ve gayet anlaşılır bir arayüze sahip olması sayesinde hiç zorluk çekmeden Manjaro’yu bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Kurulumun da hızlı olduğunu ve 5400 rpm’lik standart bir hdd ile bile yaklaşık 16 dk’da kurulduğunu söylemem mümkün. 

 

 Özelleştirme:

Özelleştirme seçenekleri olarak da bize standart ayarlar dışında “Tweaks” adlı uygulamayı sunuyor ve buradan görsel olarak, yazılımsal olarak bir çok seçeneği seçme imkanımız oluyor. Bu sayede de sistemimizi kendimize göre özelleştirebiliyor gönlümüzde kullanabiliyoruz. Burada Gnome kullanması da artı puan kazandırıyor ve Gnome’nin sunduğu  özelleştirmeleri de sistemimizde kullanabiliyoruz. 

 

Share

Benzer Yazılarım...

İlk yorumu yapın

  1. Unknown dedi ki:

    Son zamanlarda bilgisayarımda yaşadığım donanım problemleri nedeniyle çok sayıda linux dağıtımı denedim (Problemin donanım kaynaklı olduğunu bilmiyordum :). Normalde xfce kullanıcısı olmama rağmen Manjaro Gnome harici masaüstü ortamlarını stabil çalıştırmayı beceremedim. Sanırım iki haftadır Gnome kullanıyorum ve masaüstünü kullanamamak önceleri çok canımı sıkıyordu. Kali-Gnome kullanırken böyle bir problemim yoktu. Sık kullanılan programları klavye kısayollarına ekleyince işim kolaylaştı. Favori menüsünü de kişiselleştiremedim ama masaüstü ortamım kde'ye çok benzedi. Manjaro bugüne kadar kullandığım en stabil linux dağıtımı diyebilirim. Arch tabanlı bir sistem kullanmamış olmanın çok zorluğunu çektim (apt yok bi' kere 🙂 ancak güvenlik ve kararlılık açısından çok daha gelişmiş olduğunu kabul etmem gerek. Zira Ubuntu tabanlı dağıtımlardan çok çektim zamanında. Velhasılkelam Manjaro, sanırım Arch tabanlı olması sebebi ile çok stabil bir dağıtım.
    Manjaro Gnome'un diğer sistemlerden eksik kalan yönleri tam olarak kişiselleştirmeye izin vermiyor olması ve eski donanım için biraz ağır olması. Yine de Xp üzeri tüm Windows'lardan daha az Ram kullanıyor (Temelde 1-1.2 GB civarı).

  2. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

    Katkılarınız ve tecrübelerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir