0

Manjaro Gnome İnceleme

Paylaş

Daha önce Manjaro’yu incelemiştim. Blogumda Arch tabanlı çok dağıtım incelemesi olmaması ve Manjaro’nun bu kadar çok ilgi görmesi nedeni ile Gnome masaüstünü kullanan sürümünü de Manjaro Gnome İncelemeinceleme kararı aldım.

Görsellik:

Net bir şekilde söylenecek tek bir şey var o da Manjaro Gnome’nin gerçekten güzel göründüğü. İlk karşılaştığınızda gayet sıcak bir ortam ile karşılaşıyorsunuz ve görsellik ile sadeliğin buluştuğunu hissediyorsunuz. Aradığını her şeyi aradığınız yerde bulabiliyorsunuz. Bu da özellikle ilk defa Linux kullanacak ya da Arch tabanlı basit bir işletim sistemi kullanmak isteyenler için muhteşem bir seçenek oluşturmuş oluyor. Asla yabancılık çekmiyor ve hemen alışıyorsunuz.

 

Yazılım ve Donanım Desteği:

“Package Manager” adlı uygulaması sayesinde istediğini tüm programları tek tıkla kurabilir veya aynı şekilde kaldırabilirsiniz. Bu uygulama da istemediğiniz kadar uygulama olduğunu söylemem mümkün. Bunun yanında zaten sistemi ilk kurduğunuzda da işinize yarayabilecek bir çok uygulama kurulu olarak geliyor. İnternet tarayıcısı olarak Mozilla, ofis olarak da Libre Office’de yülkü olarak gelenler arasında. 

Donanım konusunda da yazılımı aratmıyor. Arch tabanlı olduğu için kolaylıkla donanımlarınızı da kurabiliyorsunuz. Yine Package Manager adlı uygulama sayesinde ekran kartı driverlerinizi bile kurabiliyorsunuz. Yani bu konuda endişe etmenize gerek yok 🙂

 

Kurulum Aşaması:

Daha önce herhangi bir işletim sisteminin kurulumunu yaptıysanız Manjaro’yu da çok rahat bir şekilde kurabilirsiniz. Tüm kurulum arayüzünün Türkçe olması ve gayet anlaşılır bir arayüze sahip olması sayesinde hiç zorluk çekmeden Manjaro’yu bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Kurulumun da hızlı olduğunu ve 5400 rpm’lik standart bir hdd ile bile yaklaşık 16 dk’da kurulduğunu söylemem mümkün. 

 

 Özelleştirme:

Özelleştirme seçenekleri olarak da bize standart ayarlar dışında “Tweaks” adlı uygulamayı sunuyor ve buradan görsel olarak, yazılımsal olarak bir çok seçeneği seçme imkanımız oluyor. Bu sayede de sistemimizi kendimize göre özelleştirebiliyor gönlümüzde kullanabiliyoruz. Burada Gnome kullanması da artı puan kazandırıyor ve Gnome’nin sunduğu  özelleştirmeleri de sistemimizde kullanabiliyoruz.