Manjaro 18.1.0 Yenilikleri - Ali Yatarkalkmaz

Manjaro 18.1.0 Yenilikleri

Arch tabanını kullanan Manjaro’nun yeni sürümü olan 18.1.0 Juhraya geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Yeni sürüm ile birlikte çok büyük yenilikler gelmese de bazı yenilikler yapıldı.  Bu yeniliklere bakacak olursak en büyük yeniliğin office yazılımına geldiğini görebiliyoruz.  Gelin tüm yeniliklere hep birlikte göz atalım 🙂 (Yazıdaki resimler Gnome masaüstü ortamına aittir. )

 

Gelen Yenilikler;

1) Office Seçenekleri:

Eskiden bildiğiniz gibi sadece Libre Office yüklü olarak gelen Manajaro artık seçimi bize bırakıyor ve Libre Office veya FreeOffice’yi seçme şansını bize tanıyor. FreeOffice LibreOffice’ye göre Microsoft office ile hazırlanan dosyaları destekleme ve görsellik konusunda çok daha önde bulunuyor.  Tabi işlerini Libre Office ile yürütenler için de bu seçenekte sunuluyor. Linux dağıtımlarında genelde Libre Office görmeye alışkın olduğumuz için bu sürümdeki en büyük yenilik ve farklılık olarak bunu söyleyebiliriz. Tabii ki bu iki seçeneğiniz dışında hiç Office kurmama seçeneğiniz de bulunuyor 🙂

2) FlatPak ve Snap Desteği Eklendi.

Artık bauh üzerinden FlatPak ve Snap’a da ulaşabileceksiniz. Bu iki uygulamada desteklenen uygulamalar arasında kendilerine yer buldular.

3) Gelişmiş Masaüstü Entegrasyonu Sağlandı:

Manajaro’ya göre çok daha uyumlu bir hale getirilen masaüstü ortamları yeni özellikler ile geliştirilmiş.
Manjaro 18.1.0 ile çok fazla yenilik gelmiyor. En büyük yenilik olarak sayabileceğimiz madde tabii ki artık FreeOffice’nin de önyüklü olarak gelebilmesi.
Share

Benzer Yazılarım...

İlk yorumu yapın

  1. Programcı Deha dedi ki:

    Manjaro 18.1 sürümünü denemişsin ve harika yazılarından bir tane daha ortaya çıkmış.Yazında fazla ayrıntıya girmeden Azda olsa deneyimlerini paylaşmışsın.Harika bir deneyim yaşattın bize.Hız ve sadelikte(soluOs favorim) çok yol katedildiğini bizle paylaşmışsın.Yazıların çok çok verimli ve anlatım üslubun beni keyiflendiriyor deneme isteği uyandırıyor inan.Daha çok daha ayrıntılı ve deneyimli yazılarını büyük bir merakla bekliyorum.Yolun,KLAVYEN ve kalbin daima açık yolsun.dOĞRU YOLDASIN DEVAM ET.LİNUX SÜRÜMLERİNİ SEVDİRMEYE HATTA ÖMÜR BOYU KULLANMAYA DEVAM.SELAMETLE KAL.

  2. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

    Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için 🙂 Eğer ufak da olsa bir faydam oluyorsa ne mutlu bana. Elimden geldiğince her zaman yazılarımın kalitesini artırmaya çalışıyorum ama tek başıma elbet bir yere kadar oluyor 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir