0

Manjaro 18.1.0 Yenilikleri

Paylaş

Arch tabanını kullanan Manjaro’nun yeni sürümü olan 18.1.0 Juhraya geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Yeni sürüm ile birlikte çok büyük yenilikler gelmese de bazı yenilikler yapıldı.  Bu yeniliklere bakacak olursak en büyük yeniliğin office yazılımına geldiğini görebiliyoruz.  Gelin tüm yeniliklere hep birlikte göz atalım 🙂 (Yazıdaki resimler Gnome masaüstü ortamına aittir. )

 

Gelen Yenilikler;

1) Office Seçenekleri:

Eskiden bildiğiniz gibi sadece Libre Office yüklü olarak gelen Manajaro artık seçimi bize bırakıyor ve Libre Office veya FreeOffice’yi seçme şansını bize tanıyor. FreeOffice LibreOffice’ye göre Microsoft office ile hazırlanan dosyaları destekleme ve görsellik konusunda çok daha önde bulunuyor.  Tabi işlerini Libre Office ile yürütenler için de bu seçenekte sunuluyor. Linux dağıtımlarında genelde Libre Office görmeye alışkın olduğumuz için bu sürümdeki en büyük yenilik ve farklılık olarak bunu söyleyebiliriz. Tabii ki bu iki seçeneğiniz dışında hiç Office kurmama seçeneğiniz de bulunuyor 🙂

2) FlatPak ve Snap Desteği Eklendi.

Artık bauh üzerinden FlatPak ve Snap’a da ulaşabileceksiniz. Bu iki uygulamada desteklenen uygulamalar arasında kendilerine yer buldular.

3) Gelişmiş Masaüstü Entegrasyonu Sağlandı:

Manajaro’ya göre çok daha uyumlu bir hale getirilen masaüstü ortamları yeni özellikler ile geliştirilmiş.
Manjaro 18.1.0 ile çok fazla yenilik gelmiyor. En büyük yenilik olarak sayabileceğimiz madde tabii ki artık FreeOffice’nin de önyüklü olarak gelebilmesi.