Manjaro 17.1 İnceleme - Ali Yatarkalkmaz

Manjaro 17.1 İnceleme

  Linux dağıtımlarını incelemeye devam ediyorum. Bugün incelediğim konuğum Manjaro Linux oldu. Bildiğiniz gibi Manajaro Linux en çok kullanılan ve ilgi gören dağıtımlardan biri. İncelemeye geçmeden önce de Manjaro Kde 17.1.6 sürümünü kullandığımı belirteyim ve hemen incelemeye geçeyim.

Manjaro Linux Hakkında:

Diğer sistemlerde değinmediğim bir konuya bu dağıtımda değineceğim ve Manjaro hakkında biraz bilgi vereceğim. Manjaronun şimdiye kadar incelediğim diğer dağıtımlardan en temel farkı tabii ki Arch Linux üzerine kurulmuş olması.

Görsellik:

Tüm yazılarımda söylediğim gibi görsellik kişiden kişiye değişir. Fakat ben Manjaro’nun bize sunduğu temadan gayet memnun kaldım. Sizde yazı boyunca sağ tarafta yer alan resimlere bakarak görsellik hakkında bir bilgi edinebilirsiniz.  Zaten görselliğini beğenmezseniz de KDE’nin sunduğu gelişmiş özelleştirme seçenekleri ile kendinize en uygun hale getirebilirsiniz.

Performans:

Sistemin istediği minimum gereksinimi karşıladığınız sürece hiçbir donma kasma problemi yaşamazsınız. Bundan çok daha hafif sürümler olsa da Manjaro’nunda çok siste açı olmadığını söyleyebilirim. Özellikle çok eski olmayan ortalama bir bilgisayarınız varsa büyük bir zevkle kullanabilirsiniz.

Sürücü Desteği:

Sürücü desteği de yine tüm dağıtımlarda olduğu gibi çok iyi. Özellikle kendi içindeki donanım yöneticisi ile kolaylıkla ekran kartınızı kurabiliyor böylelikle de uğraşmamış oluyorsunuz.  Bu yüzden  Aradığınız tüm sürücüleri üreticiden veya açık kaynaklı karşılığından kolaylıkla kurabilirsiniz.
 
 

Özelleştirme:

Özelleştirme konusunda ise en olumlu yorumları yapacağım sistemlerden biri olacak kuşkusuz Manjaro. Gerek gelişmiş özelleştirme seçenekleri, gerek temalar arasında kolay geçiş yapabilmeniz gerekse de Widgets destekleri ile Kde’nin tüm nimetlerinden faydalanabiliyorsunuz.  İstediğiniz kadar panel ekleyerek bu panellere bir çok araç eklemeniz de mümkün.  Kısaca özetlemek gerekirse istediğiniz tüm özelleştirmeleri yapabileceğiniz bir işletim sistemi sizi bekliyor.
 
 

 

 

 

 

OLUMLU VE OLUMSUZ YANLARI:

OLUMLU:

 1. Arch tabanlı olduğu için size farklı bir deneyim sunması.
 2. Gelişmiş özelleştirme seçenekleri olması.
 3. Donanım desteğinin iyi olması.
 4. Oldukça performanslı olması.
 5. Arch Linux kullanmak isteyenler için iyi bir alternatif sunması.

 

OLUMSUZ: 

 1. Tüm dağıtımlarda olduğu gibi hala desteklenmeyen oyun ve uygulamaların olması.
 2. Bazı sürücülerde sorun olabilmesi.
 
 

 

 

Share

Benzer Yazılarım...

İlk yorumu yapın

 1. Programcı Deha dedi ki:

  uzun süre kullandım bunu aynen katılıyorum yazdıklarınıza.deneyimleriniz çok harika olmuş.

 2. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Beğenmenize sevindim 🙂 Yorumunuz için teşekkürler.

 3. Programcı Deha dedi ki:

  Manjaro konusunda daha fazla yazi ve ayrinti yazmanizi heyecanla bekliyorum.yazilariniz ve deneyimleriniz benim icin kolay anlaşılır ve merak uyandırıcı.okurken şevk alıyorum.hic bitmese ve devamı gelse diye bekliyorum.hobilerimiz ortak olunca daha güzel oluyormuş.tebrikler yolun daima açık olsun .

 4. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Çok çok teşekkür ederim 🙂 Tek başıma yazdığım için maalesef devam konusunda sorunlar yaşıyorum. Yazılarımı beğenen sizin gibi insanlar olduğu sürece ama yazmaya devam edeceğim 🙂 Tekrar teşekkür ederim.

 5. Programcı Deha dedi ki:

  kolay gelsin.emek verilmeden malesef başarıda gelmiyor.Daima hedeflerine ulaşman dileğiyle.

 6. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Çok teşekkür ederim. Umarım hepimiz hedeflerimize ulaşırız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir