Lubuntu İnceleme

Share

Lubuntu daha çok Ubuntu’nun hafif bir sürümü olarak bilinir. Güçlü olmayan, sistem donanımı kısıtlı olan bilgisayarlara ilk önerilen sistemlerin başında gelir. Masaüstü ortamı olarak LXDE kullandığı için hafif bir dağıtım sayılabilir. Lubuntu’nun internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

İlk İzlenim:

İlk izlenim olarak gayet sade, hızlı çalışan, LXDE arayüzüne alışkın olanlar içinse zaten çok tanıdık bir sistem sizi karşılıyor. Windows’dan geçenler için de bu alışma süresini çok kısaltacağını aradığınız her şeyi rahatlıkla bulabileceğinizi söyleyebilirim. İşletim sistemi açılır açılmaz neden düşük donanımlı sistemlere Lubuntu önerildiğini de bir kez daha anlıyorsunuz ve tabiri caiz ise yağ gibi akan bir sistem sizi karşılıyor. Sanal makine üzerinde yaptığım testlerde 2 gb ram ile bile kolaylıkla çalıştığını herhangi bir kasma donma yaratmadığını söyleyebilirim.

Kurulu Gelen Programlar:

Sistemi ilk açtığınızda bir çok program sizi karşılıyor bunlardan internet tarayıcısı olarak Mozilla Firefox, Ofis programı olarak da Libre office yer alıyor. Bunun yanında günlük kullanımda işinize yarabilecek multimedya uygulamalarından özelleştirme yazılımlarına kadar bir çok program da yüklü geliyor. Bu nedenle özellikle ilk kez Linux kullanacaklar için program arama derdine son vererek kolaylıkla günlük işlemleriniz karşılamanızı sağlıyor.

Donanım Desteği ve Performans:

Donanım desteği konusunu bir kaç cümle ile geçecek olursak neredeyse tüm donanımlarınız otomatik olarak kuruluyor. Eski yazıcımı bile hiç uğraştırmadan sadece takmam ile kullanıma hazır hale getirdi. Performans kısmına gelecek olursak da neden düşük donanımlı sistemlere tavsiye edildiğini bir kez daha anlıyoruz ve çok rahat çalışan, donma, kasma yaratmayan bir sistemle karşı karşıya kalıyoruz.

Görsellik ve kişileştirme:

Bu konuda daha iyileri olsa da hafif bir sistem olarak düşündüğümüz için Lubuntu’nun da arayüzü gayet kabul edilebilir bir arayüz. Bunun yanında bize bir çok özelleştirme seçeneği sunması ise büyük bir artı.

Türkçe Dil Desteği:

Bu konuda en çok ziyaret edeceğiniz kısımlarda asla farklı bir dil ile krşılaşmıyorsunuz. Fakat yanında kurulu olarak gelen kısımlarda yada çok derindeki ayarlarda bazen çeviri sorunları ile karşılaşmanız mümkün olabiliyor. Yine de bu sorunların kullanımı etkilemediğini söylemeden geçmeyeyim.

Puan 4/5

Lubuntu ilk kez Linux kullanacaklara da sistemi çok güçlü olmayanlara da rahatlıkla tavsiye edilebilecek bir sistem. Ubuntu gibi bir işletim sisteminin arkasında olması ile de özellikle yeni başlayan kullanıcılar için büyük bir bilgi arşivine sahip.
+Hafif olması, neredeyse tüm sistemlerde akıcı çalışması.
+Arayüzün sade ve hızlı alışılabilir olması.
+Kişileştirme seçeneklerinin yeterli olması.
+Kurulu olarak gelen programların yeterli olması.
-Görsellik olarak biraz eski durması.
– Bazı yerlerde dil problemlerinin olması.

Ali Yatarkalkmaz

01.01.2016 tarihinde açtığım bu blogumda internet, bilgisayar, Linux, otomobiller ve daha bir çok konuda içerik üretiyorum. Sürekli yeni bilgiler edinip bunları da sizlerle paylaşıyorum. Hakkımda daha fazlası...

Bu yazılarım da hoşunuza gidebilir...

5 Yorum

 1. detaylı ve açıklayıcı bir yazı olmuş, paylaşımınız için teşekkürler

 2. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  En çok hangi kısmı açıklayıcı olmuş?

 3. incelemenizde başlıklar kullanıp altında detaya inmeniz açıklayıcı olmuş. donanım desteğinde tüm donanımların kurulu gelmesinden bahsetmişsiniz bu güzel ve pratik, özellikle de kurulum yapamayanlar için bu özellik faydalı olacaktır

 4. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Teşekkür ederim görüşleriniz benim için çok önemli. Bundan sonraki yazılarımda da değindiği iz noktalara daha çok dikkat ederek yazacağım.

 1. 29 Nisan 2020

  […] Ubuntu 20.04 yenilikler adlı bir yazı yazarak sadece yeniliklerden bahsettim. Sonra da blogumda Lubuntu, Kubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Kylin gibi Ubuntu’nun bir çok varyasyonunu da incelediğim […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir