Lubuntu İnceleme - Ali Yatarkalkmaz

Lubuntu İnceleme

Lubuntu daha çok Ubuntu’nun hafif bir sürümü olarak bilinir. Güçlü olmayan, sistem donanımı kısıtlı olan bilgisayarlara ilk önerilen sistemlerin başında gelir. Masaüstü ortamı olarak LXDE kullandığı için hafif bir dağıtım sayılabilir. Lubuntu’nun internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

İlk İzlenim:

İlk izlenim olarak gayet sade, hızlı çalışan, LXDE arayüzüne alışkın olanlar içinse zaten çok tanıdık bir sistem sizi karşılıyor. Windows’dan geçenler için de bu alışma süresini çok kısaltacağını aradığınız her şeyi rahatlıkla bulabileceğinizi söyleyebilirim. İşletim sistemi açılır açılmaz neden düşük donanımlı sistemlere Lubuntu önerildiğini de bir kez daha anlıyorsunuz ve tabiri caiz ise yağ gibi akan bir sistem sizi karşılıyor. Sanal makine üzerinde yaptığım testlerde 2 gb ram ile bile kolaylıkla çalıştığını herhangi bir kasma donma yaratmadığını söyleyebilirim.

Kurulu Gelen Programlar:

Sistemi ilk açtığınızda bir çok program sizi karşılıyor bunlardan internet tarayıcısı olarak Mozilla Firefox, Ofis programı olarak da Libre office yer alıyor. Bunun yanında günlük kullanımda işinize yarabilecek multimedya uygulamalarından özelleştirme yazılımlarına kadar bir çok program da yüklü geliyor. Bu nedenle özellikle ilk kez Linux kullanacaklar için program arama derdine son vererek kolaylıkla günlük işlemleriniz karşılamanızı sağlıyor.

Donanım Desteği ve Performans:

Donanım desteği konusunu bir kaç cümle ile geçecek olursak neredeyse tüm donanımlarınız otomatik olarak kuruluyor. Eski yazıcımı bile hiç uğraştırmadan sadece takmam ile kullanıma hazır hale getirdi. Performans kısmına gelecek olursak da neden düşük donanımlı sistemlere tavsiye edildiğini bir kez daha anlıyoruz ve çok rahat çalışan, donma, kasma yaratmayan bir sistemle karşı karşıya kalıyoruz.

Görsellik ve kişileştirme:

Bu konuda daha iyileri olsa da hafif bir sistem olarak düşündüğümüz için Lubuntu’nun da arayüzü gayet kabul edilebilir bir arayüz. Bunun yanında bize bir çok özelleştirme seçeneği sunması ise büyük bir artı.

Türkçe Dil Desteği:

Bu konuda en çok ziyaret edeceğiniz kısımlarda asla farklı bir dil ile krşılaşmıyorsunuz. Fakat yanında kurulu olarak gelen kısımlarda yada çok derindeki ayarlarda bazen çeviri sorunları ile karşılaşmanız mümkün olabiliyor. Yine de bu sorunların kullanımı etkilemediğini söylemeden geçmeyeyim.

Puan 4/5

Lubuntu ilk kez Linux kullanacaklara da sistemi çok güçlü olmayanlara da rahatlıkla tavsiye edilebilecek bir sistem. Ubuntu gibi bir işletim sisteminin arkasında olması ile de özellikle yeni başlayan kullanıcılar için büyük bir bilgi arşivine sahip.
+Hafif olması, neredeyse tüm sistemlerde akıcı çalışması.
+Arayüzün sade ve hızlı alışılabilir olması.
+Kişileştirme seçeneklerinin yeterli olması.
+Kurulu olarak gelen programların yeterli olması.
-Görsellik olarak biraz eski durması.
– Bazı yerlerde dil problemlerinin olması.
Share

Benzer Yazılarım...

13 Yorum

 1. detaylı ve açıklayıcı bir yazı olmuş, paylaşımınız için teşekkürler

 2. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  En çok hangi kısmı açıklayıcı olmuş?

 3. incelemenizde başlıklar kullanıp altında detaya inmeniz açıklayıcı olmuş. donanım desteğinde tüm donanımların kurulu gelmesinden bahsetmişsiniz bu güzel ve pratik, özellikle de kurulum yapamayanlar için bu özellik faydalı olacaktır

 4. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Teşekkür ederim görüşleriniz benim için çok önemli. Bundan sonraki yazılarımda da değindiği iz noktalara daha çok dikkat ederek yazacağım.

 5. Bahadır dedi ki:

  3gb ramli dizüstüm var. Oyun oynamayı bıraktım onda. Yine de win8.1 32 bit yüklü. Yanına sistemi daha hızlı hale getirecek sistem ararken Lubuntu, Xubuntu, Linux mint ve Pepperminte denk geldim. Zamanında Lubuntu 32 bit yükledim ama açıkçası çok verim aldığım söylenemez. Tarayıcıda video izlerken 720pye çıkınca kasmalar donmalar oluşmaya başladı. Zorin os 64 bit denedim. Maalesef ağır geldi. Zorin os lite 32 bite geçtim daha hızlı oldu ancak hâlâ istediğim verimi alamadım. Onu da sildim Xubuntu 32 bit yükledim gene pek verim alamadım. En son şu an 32 bit puppy Linux yükledim bionic pup. En iyi verimi bunda aldım. Ancak en düşük Türkçe dil desteği de bunda varmış. Hadi bunu es geçtim zaten Windowstan umudu kesen biri olarak Türkçeden de umudu kestim. Tarayıcıda hâlâ kasmalar donmalar mevcut. Önerdiğiniz başka sistem var mıdır?
  Sistem özellikleri:
  3 gb ram
  256mb paylaşımlı ekran kartı
  250 gb hdd
  64 bit tabanlı işlemci

  • Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

   knoppix deniyebilirsiniz, Linux lite deneyenilirsiniz, Bodhi linux deneyebilirsiniz, puppy ve tiny’de deneyebilirsiniz. Şu anda ilk alıma bunlar geldi 🙂

   • Bahadır dedi ki:

    Teşekkürler peki bildirim gelmiyor mu yoruma yanıt yazınca. Kendim bakıp görüyorum görürsem burada

    • Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

     Bildirim sistemi e-posta servisleri tarafından spam olarak algılanabildiği için maalesef kullanmıyorum 🙁 Ama düzgün bir sistem arıyorum yakında aktifleştireceğim.

    • Bahadır dedi ki:

     Lubuntu, Xubuntu ve Linux minti denemeyi kullanmayı çok isterdim bu bilgisayarda ancak maalesef windows yolu gözüktü bana. Çok gıcık bir ekran kartı varmış. Windows haricinde 1366×768 çözünürlüğü alamamaktayım. Günlerce uğraştım lubuntuda ama pes ettim artık. (gerçi Windowsta da az uğraşmadım bu ekran kartıyla ama sonunda başardım) başka bilgisayarlarda Linux denemek dileğiyle, teşekkürler. Ara ara okumaya devam edeceğim incelemeleri 🙂

 6. Asık Surat(resul) dedi ki:

  illedelinux inceler misiniz? windows kullanıyorum ve en fazla 5 sekme açsam firefox’da donuyor. pentium E5500 işlemci 2 gb ram ekran kartı yok. bu linux’u kurabilir miyim yoksa zorin os , illedelinux , linux mint vs. hafif olan linux dağıtımlarından birini mi kullanmalıyım?

 1. 29 Nisan 2020

  […] Ubuntu 20.04 yenilikler adlı bir yazı yazarak sadece yeniliklerden bahsettim. Sonra da blogumda Lubuntu, Kubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Kylin gibi Ubuntu’nun bir çok varyasyonunu da incelediğim […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir