Linux Ve Windows Farkı - Ali Yatarkalkmaz

Linux Ve Windows Farkı

Bu yazımda sizlere hiçbir zaman bitmeyecek soru olan Linux ve Windows’un farkı ne konusuna değineceğim. Yazıya başlamadan önce söylemek gerek ki aslında aralarında en temel fark oyun ve Linux Ve Windows Farkıfiyat. Linux ücretsiz ama çoğu oyun linux’ü desteklemiyor. Aynı şekilde ikinci fark ise fiyat Linux ve çoğu programı ücretsizken Windows ve neredeyse tüm uygulamaları ücretli. Şimdi kısa kısa diğer farklara da değinelim.

 1.  Donanım: Eğer bilgisayarınızın donanımı zayıf ise özellikle de windows 10, 8 gibi son çıkan işletim sistemlerinde biraz sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ama linux’ün çok fazla sürümü olduğu için elbet sizin bilgisayarınıza uyacak bir sürümü bulunur.
 2. Linux açık kaynak kodludur. Bu işlerle uğraşan, uğraşmak isteyen ve bilgisayarını kurcalayanlar için büyük bir neden olabilir.
 3. Linux açık kaynaklı olmasından da kaynaklı virüslere iyi bir ortam sunmaz.
 4. Güncellemeler windows’a göre linux’te biraz daha kolaydır.
 5. Windows içni yazılan uygulama ve oyun daha fazladır.
 6. Linux’ün mağazasından tüm uygulamaları tek tık ile kurabilirsiniz. (Windows 10, 8, 8.1 ile de artık bir mağaza gelmiş olsa da yine de çoğu uygulamayı başka araçlar ile kurmak zorundayız. Linux ise bu konuda biraz daha kolay.)
 7. Windows’un bir diğer artısı da da donanım desteği bir çok üretici linux’e destek sunmuyor.
Yani kısaca iki işletim sisteminin de kendine göre + ve – yanları vardır. İkisinden birini ihtiyaçalarınıza uygun olarak seçmek ve kullanmak da size kalıyor. Bunun yanında çoğu kullanıcının windows kullanmasından dolayı sizin ben linux kullanıyorum demeniz arkadaşlarınızın dikkatini çekmeyi de sağlayabilir 🙂

 

Neye Göre Tercih Etmeliyiz?

Eğer günlük işlemler yapmaktan öteye gitmiyor, belirli oyunlar dışında oyun oynamıyor ve en önemlisi bir şeyler araştırıp kendinizi geliştirmeyi seviyorsanız sizin için Linux biçilmiş kaftandır. Fakat ben araştırma yapmayı sevmem, sürekli en güncel oyunları oynarım, sürekli render, photoshop gibi programları kullanırım diyorsanız böyle bir durumda da Windows daha akıllı bir tercih olacaktır. Her ne kadar Linux’de de render alabileceğiniz, video montajlayabileceğiniz, resimleri düzenleyebileceğiniz programlar olsa da bunların Windows’da olan alternatiflerine göre biraz geride kaldığını söyleyebiliriz. 🙂

 

Share

Benzer Yazılarım...

4 Yorum

 1. Programcı Deha dedi ki:

  güzel ve faydalı bir yazı olmuş.

 2. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  İşinize yaramasına sevindim. Yorumunuz için teşekkürler 🙂

 3. TRWE_2012 dedi ki:

  Aslında bu yıllar boyu sürecek ve cevabı asla tam anlamı ile alınamayacak bir olgusal soru..
  Windows OS vs GNU/Linux OS…. Ben 26-27 yıllık Windows OS + 10-12 yıllık GNU/Linux kullanıcısı olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki bundan 10-12 sene önce Linux sistemi vasat idi.Windows ise en parlak günlerini Win98/WinXP’li zamanlarını yaşıyordu.

  Gel zaman git zaman derken Microsoft Corp. şirketinde yaşanan Yönetim Kurulu değişikliğinden sonra , özellikle Windows Vista’nın beta testleri yapılmadan piyasaya sürülmesi, Microsoft için sonun başlangıcı idi.Bir ara Windows 7 ile durumu kurtarsa da iş başına gelen vasat Microsoft CEO’su (hintli) işleri iyice eline yüzüne bulaştırmış, Windows 7’den sonra Windows 8.0’dan Başlat Menüsü kaldırması , kullanıcıyı çileden çıkartmıştır.

  Sonradan Windows 8.1 ile başlat menüsünün süslü hali Metro gelse de bir fayda sağlamamıştır.Ardından gelen Wndows 10 denen BETA TESTİNG OS sistemi Microsoft kullanıcılarının belli bir kısmını (benim gibi dinazor/kurt pc kullanıcılarını) sistem değiştirmeye ve kalıcı olarak GNU/Linux tarafına geçmeye neden olmuştur.Yani birisinin hatası, diğerin kazancı olmuştur.

  Microsoft tarafında bu çalkantılar olurken, GNU/Linux tarafı ne alem de idi.Özellikle Ubuntu’nun sürüm 7 ‘den sonra aniden atağa kalkması ve DEBİAN ana dağıtımın kendi sistemlerine gereğinden daha ciddi yönelmeleri sonucunda, yeni yeni dağıtımlar debian temel yapısı ile ubuntu temelli ortaya çıkmıştır.Örnek GNU/Linux Mint….

  Bunun diğer bir sonucu da GNU/Linux tarafında rekabettin hız kazanması…..Yalnız bu dönemde tek olumsuzluk GNU/Linux tarafında, 32bit işlemci mimarisine sahip makinaların linux desteğinin bazı dağıtımlar tarafından sonlandırılması ki bu beni de vurmuştur.Öyle sık donanım değiştiren bir kullanıcı olmadığımı da belirteyim (şimdiye kadar ki en uzun masaüstü sistemim 20 yıllık ve hala çalışıyor, dizüstü pc’im ise 12 yıllık)

  Uzun sözün kısası, GNU/Linux’a yeni geçecekler varsa önce kademeli geçiş yapsınlar.Nedir kademeli geçiş Windows’un yanına GNU/Linux sistemini ayrı bir disk bölümüne kursunlar.Zamanla görecekler ki zamanlarının büyük bir çoğunluğu GNU/Linux tarafında geçmeye başladığını anladıkları anda Windows ‘u çöpe gönderecekleri an gelmiş demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir