2

Linux Ve Oyun

Paylaş
   Linux’e geçmek isteyen bir çok kullanıcı kullanım zorluğu vb nedenler ile vazgeçiyor. Fakat Linux dağıtımlarının son sürümlerine bakacak olursak artık kullanım zorluğuna dair bir durum kalmadığını görmüşsünüzdür. Fakat biraz araştırma yapınca sıklıkla “Linux ile oyun oynanmaz”, “Linux kullanmak zordur.” gibi cümleler duy

aliytrklkmz resim

muş ve Linux’e geçecekseniz bile bu kararınızdan vazgeçmişsinizdir. Fakat artık Linux’u kullanmak zor değil. Hatta günlük işlemlerde diğer işletim sistemlerinden hiç bir farkı yok. Oyun konusunda ise hala eksikleri olsa da çoğumuzun oynadığı oyunla
r Linux’de yer alıyor. Bu nedenle Linux’e geçmeyi düşünüyor ama oyunlarınızın desteklenip desteklenmediğini bilmiyorsanız Steam gibi platformlardan bunu öğrenebilir ve oyununuzu rahatlıkla Linux’de de oynamaya devam edebilirsiniz.

Çok oyun oynamayan biriyseniz zaten Linux’de hiç bir sorun yaşamazsınız. Kısaca anlatmak istediğim eğer sadece oyun yüzünden Linux’e geçmiyorsanız bu büyük bir hata olabilir. Belki de oynadığınız oyun Linux’de uzun bir zamandır yer alıyordur ve sizi bekliyordur.

Yazı kısmını geçip birazda deneyimlerime gelecek olursak;

İlk olarak Linux’u kurmak yerine live cd özelliği ile kullanmayı tercih ettim ve usb 2.0 bir belleğime linux mint kurup testlerime başladım. Daha sonra hemen Steam’ı kurdum ve Steam hesabımda bulunan 5 oyundan sadece MotoGp 13 desteklemiyordu. Usb belleğimin alanı 16gb olduğu için büyük olan oyunları kuramadım bende desteklenen en küçük oyun olan Limbo’yu kurdum. Oyunu oynarken de kurarken de en ufak bir takılma veya donmaya rastlamadım.  Oyunu indirimde almış ve hiç oynamamıştım bu yüzden. 10dk Linux’de oynadıktan sonra oyundan çıktım ve normalde kullandığım işletim sistemine döndüm. Daha sonra normalde kullandığım işletim sistemine de bu oyunu kurdum. Daha sonra oyunu bi 10dk da burada oynadım.
Sonuç olarak usb 2.0 bir usb bellek kullanmama rağmen Linux’de oyun çok daha hızlı bir biçimde açıldı. Oynama esnasında ise fark yok denecek kadar azdı. Yükleme ekranı ise Linux’de bana biraz daha kısa geldi. Sonuç olarak desteklenen oyunlar sorunsuz bir biçimde çalışıyor. Bu nedenle sizin tek düşünmeniz gereken oyunun desteklenip desteklenmediği.