5

Linux Mint LMDE 4 Beta İnceleme

Paylaş

Linux Mint’in Ubuntu üzerine kurulu olmayan ve gelitşirdikleri sistemin Ubuntu olmadan da çalışabileceğini garanti etmek için çıkardığı sürüm olan LMDE (Linux Mint Debian Edition) sürümünün yeni sürümü geçtiğimiz günlerde beta olarak kullanıma sunuldu. Bu sürüm belirtiğim gibi henüz beta aşamasında. Yani henüz test sürecinde. Bu nedenle tek işletim sistemi olarak kullanmanızı henüz önermem. Şimdi gelin bu yeni betanın bize neler sunduğuna bakalım;

Kurulum: 

 

Kurulumu Ubuntu üzerine geliştirilen Linux Mint sürümünden biraz farklı olsa da temel olarak aynı diyebiliriz. Kurulumu diğer çoğu dağıtımda olduğu gibi gayet basit. Daha önce herhangi bir işletim sistemi kurmuş birisi kolaylıkla LMDE 4’ü de kurabilir. Kurulum ekranının tamamen Türkçe olduğunu genelde kullanıcıların en çok zorlandığı disk bölme ekranının da gayet anlaşılır bir biçimde tasarlandığı söyleyebilirim.

İlk İzlenim: 

 
İlk izlenimim olarak kesinlikle Standart bir Linux Mint’den farkı olmadığını LMDE sürümünü kurduğu bilmesem (ve tabii ki ayarlara da girip bakmasam) kolay kolay anlayamam. İlk izlenim olarak tek fark LMDE bana beta olmasına rağmen biraz daha akıcı geldi. Tabii ki bu Linux Mint’in donan kasan bir işletim sistemi olduğu anlamına gelmiyor o da gayet akıcı çalışıyor fakat bunda dosyalar arası geçiş vb biraz daha hızlı geldi bana. 
 

Yüklü Gelen Uygulamalar ve Mağaza:

 
Yüklü gelen uygulamalar ve mağaza konusunda da Linux Mint’in standart sürümünden farkı yok. İnternet tarayıcısı olarak Firefox, Office yazılımı olarak da LibreOffice bizi karşılıyor. Yine standart bir kullanım için gereken video oynatıcı, cd-dvd araçları ve benzeri yazılımlarda bizlere sunuluyor. Hatta günlük işlemler için bilgisayarını kullananlara fazla bile seçenek sunduğunu söyleyebilirim.
 

Perfomans ve Sürücü Desteği:

 
Bu konuda da zaten çoğu Linux gibi LMDE 4’de bizi yarı yolda bırakmıyor standart bir Mint’den eksiği yok fazlası var. Fazlası ise tabii ki boot sırasında artık Nvidia Driver’leri ile kurulum seçeneğinin ve ön yükleme seçeneğinin gelmiş olması. Bu anlamda fazla uğraştırmasa da yine de ekstra işlem gerektiren ekran kartı sürücülerinin kurulması konusunda da bize ekstra bir kolaylık sağlamış oluyor.
 

Türkçe Dil Desteği:

 
Tabii ki bu konuda Linux Mint yılların da getirdiği tecrübe ile gayet başarılı. Gerek kurulum arayüzü olsun gerek sistemin kendisi olsun bu konuda kusursuz. Türkçe dil desteği konusunda en ufak bir problem bile yok.
 

Sonuç 4.7/5

 

Sonuç olarak Linux Mint Debian Edition henüz beta aşamasında olmasına rağmen kusursuz çalışıyor. Henüz bilinen sorunları olduğu için 0.3 puanı oradan kırdığımı belirteyim. Bunun dışında gayet akıcı, kusursuz ve sorunsuz çalışıyor. Yine de en başta belirtiğim gibi bu bir beta programı ve her an bir sorun ile karşılaşma veya gelen güncellemler ile sorun yaşama ihtimaliniz bulunuyor. Bu nedenle tek işletim sisteminiz olarak kurmanızı asla tavsiye etmem.