4

Linux Mint 20 “Ulyana” Beta İnceleme

Paylaş

Linux Mint, Linux dağıtımları içinde en çok tercih edilen, gerek desteği gerekse de oturmuş yapısı ile tüm kullanıcılara uygun bir dağıtım olarak karşımıza çıkıyor. Linux Mint’in yeni sürümü olan 20 sürümünün betasını da bugün ki test konuğum olarak seçtim. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli nokta bunun bir Beta aşamasındaki dağıtım olduğudur. Yani içerisinde sorunlar olabilir, asıl sürümle arasında fark olabilir.

Linux Mint 20 İnceleme -1-

Kurulum ve İndirme:

İndirmek için Linux Mint’in sitesini kullanabilirsiniz. Kurulumu da Linux Mint’in standart yüklenmesinden farklı değil. Fakat burada bir uyarı yapmadan geçemeyeceğim bu sürüm yukarıda da belirtiğim gibi belli sorunlar içerdiği bilinen, tam olarak kararlı çalışmayabilecek bir sürüm. Bu nedenle tek bilgisayarınız varsa, önemli işlerinizi yaptığınız bir bilgisayarınız varsa, sorunları çözmekten ve sürekli format atmaktan hoşlanmıyorsanız bu sürümü kurmanızı önermem. Çok merak ediyorum kullanmak istiyorum derseniz bir sanal makine üstünde test etmenizi öneririm.

İlk İzlenim ve Görsellik:

İlk izlenimim olarak aslında 19 sürümünden çok büyük fark gördüm dersem yalan olur. Ufak tefek görsel iyileştirmeler ve özellikle yeni masaüstü arka planları farklı bir hava katmış olsa da bambaşka bir dağıtım sizi karşılamıyor. Tabii ki bu belki kendini tekrar ediyor, görsellik anlamında büyük yenilik katmıyor olarak değerlendirilerek olumsuz sayılabilecek olsa da bir yandan da alıştığımız sistemin dışına çıkmadığı, gerek eski gerekse de ilk kez bir Linux dağıtımı kullanacak tüm kullanıcıları hedef alması ile de iyi bir yan olarak kabul edilebilir. Her ne kadar yenilik anlamında bize fazlasını sunmasa da bunun yanında kullanışlılık, kolaylık ve sezgisellik olarak eksik kalır bir yanı yok. Hepimizin aşina olduğu bu tasarıma kötü ya da işlevsel değil demek de haksızlık olur.

Burada eklemeden geçmemen nokta ise sistemi ilk kurduğumuzda bizi karşılayan “hoşgeldiniz” ekranı. Bu ekrandan masaüstü renginiz ve koyu mu açık bir tema mı kullanmak istediğinizi seçebiliyorsunuz. Bu bağlamda bu tür bir ekranın ilk kez kullanılmasını görsellik anlamında bir geliştirme sayabiliriz.

Sizde sisteme ait fotoğraflara yazı sonundaki galeriden ulaşabilirsiniz. Böylelikle kendinizin hoşuna gidip gitmeyeceğine karar verebilirsiniz ?

Türkçe Dil Desteği

Bu konuda yıllardan beri gelen tecrübesi ve kullanıcı kitlesinin de sayesinde Beta bir sürüm olduğu halde çok ufak tefek hatalar görüyorsunuz. Hatta ufak dağıtımların asıl sürümlerinden bile iyi bir derecede olduğunu söylemem yanlış olmaz. Yine de özellikle yeni eklenen kısımlarda bir iki ufak çevrilmemiş alan da yok değil.

Yüklü Gelen Uygulamalar:

Aslında mağazası olan dağıtımlarda bu başlığı atlamayı bile düşünüyorum. Sonuçta istediğiniz yazılımı hiçbir bilginiz olmadan sadece mağazaya girip tek tıklama ile kurabiliyorsunuz. Yine de adet yerini bulsun konu şablonum bozulmasın diye kısaca bahsedecek olursam internet tarayıcısı olarak Mozilla Firefox geliyor, ofis yazılımı olarak Libre Office bizlere sunuluyor. Multimedya için Celluloid ve Rhythmbox bizlere eşlik ediyor. Bunların yanında driver (sürücü) yöneticisinden tutun da cd/dvd araçlarına kadar birçok araçta hizmetimize sunulmuş durumda. Yani günlük kullanım hatta bir ofis kullanımı için bize gereken her yazılım eksiksiz olarak geliyor. Kurduğumuz gibi hiçbir ek yazılım kurmadan kullanmamız bile mümkün.

Performans:

Performans olarak henüz beta aşamasında olsa bile gayet akıcı çalışıyor. Gerek günlük kullanımımda gerekse de oyun testlerimde herhangi bir sorun ile karşılaşmadım. Yine de bu, bu dağıtımın bir beta sürüm olduğu gerçeğini ve sorunla karşılaşma ihtimaliniz olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bu nedenle bir kez daha uyarı yapma gereği duyuyor ve yeterince tecrübeli bir kullanıcı değilseniz veya kurcalayabileceğiniz birden fazla bilgisayarınız yoksa bu sürümü sadece sanal makineye kurarak test etmenizi öneririm.

Yenilikler:

Belki de en önemli konu olan yenilikler kısmına geldim. Yeniliklere hızlıca bakacak olursak;

Linux Mint 20 İnceleme -9-

1)Ağ üzerinden dosya göndermemize ve almamıza yarayan Warpinator adlı uygulama bizlere sunuluyor.
2) Nvidia Optimis’a olan destek artırılıyor ve özellikle Windows’da görmeye alışık olduğumuz Nvidia Gpu’su ile çalıştır seçeneği artık bizlere sunuluyor. Bu sayede destekli uygulamaları Nvidia Gpu’muz var ise bununla çalıştırabileceğiz.
3) Tepsi dediğimiz menüde bulunan ikonlar artık daha uyumlu hale getirilip görsel olarak iyileştirmeler sağlanmış.
4) Kurulum sonrası ve isteğe bağlı olarak sistemi ilk açtığınızda sizi karşılayan bir “hoş geldin” penceresi eklenmiş.
5) Ekran tazeleme hızını ayarlama seçeneği getirilmiş.
6) .deb paketleri kurmak için kullanılan araçta görsel iyileştirmeler yapılmış.

Bunlar dışında da tabii ki standart olarak Linux çekirdek sürümü 5.4, Cinnamon sürümü 4.6’ya yükseltilmiş. Sayısız ufak tefek görsel iyileştirmeler ve performans geliştirmeleri de gelen yenilikler arasında sayılabilir.

Sonuç:

Normalde bloğumu düzenli takip edenler bilecektir bu kısımda dağıtımlara bir puan veriyorum. Fakat bu dağıtım henüz beta aşamasında olduğundan, ileride geliştirmeler, güncellenmeler, hata düzeltmeleri sunulacağından buna puan vermeyi adil bulmuyorum. Tek söyleyebileceğim yine eski / yeni her kullanıcı tarafından sevilecek, kullanımı kolay, ufak tefek de olsa işlevsel yenilikler sunan ve beta olmasına rağmen gayet akıcı ve performanslı çalışan bir sistem karşımızda.

Galeri

[Best_Wordpress_Gallery id=”7″ gal_title=”Linux Mint 20 İnceleme”]