0

Linux Mint 19 “Tara” Beta İnceleme

Paylaş

İlk olarak incelemeye geçmeden önce söyleyeyim bu daha çok yeniliklere baktığım bir yazı olacak. Eğer Linux Mint’in daha ayrıntılı bir incelemesini istiyorsanız onun için Linux Mint 18 Linux Mint 19 “Tara” Beta İncelemeİnceleme adlı yazımı okuyabilirsiniz. İncelemede kullandığım masaüstü ortamının da Cinnamon olduğunu da belirteyim 🙂

Yenilikler ve Temel Özellikler:

 1. Linux çekirdeğinin 4.15 sürümü kullanıldı.
 2. Libre office 6.0 sürümüne güncellendi.
 3. Cinnamon 3.8 kullanıldı.
 4. Nemo arama özelliği çok daha basit bir hale getirildi ve hızlandırıldı.
 5. Cinnamon bildirimleri düzenlendi. Bildirimleri isteğinize göre alt veya üstten gelecek şekilde ayarlama seçeneği eklendi.
 6. Güncellenme yöneticisinde bir çok yenilik ve geliştirme yapıldı.
 7. Karşılama ekranı değiştirildi ve çok daha işlevsel bir hale getirildi.
 8. Yazılım mağazasında geliştirmeler yapıldı. Görsel iyileştirmeler eklendi.
 9. Artık tüm Linux Mint araçları GTK3 kullanıyor ve HiDPI desteğine sahip olacak.Hakkında:

Linux Mint özellikle yeni kullanıcılar için tavsiye edilen bir işletim sistemi olarak bilinmekte. Kolay kullanımı, basit arayüzü, büyük bir desteğe sahip olması, Türkçe bir çok kaynak bulunabilmesi böyle bilinmesinin en büyük nedenlerinden biri. Benim de ilk Linux ile tanışmam Mint sayesinde olmuştu. Uzun yılların tecrübesi ile kullandığım zamanlarda hiç bir problem yaşamadan severek kullandığım sayılı dağıtımlardan biri idi. Bu başarısını da hala devam ettirmekte. Son sürüm olan  Linux Mint 19 “Tara” sürümü de 2023 yılına kadar desteklenecek ve güvenlik güncellemeleri düzenli olarak verilmeye devam edecek.  Yani uzun yıllar boyunca pek bir şey düşünmeden, kolaylıkla kullanılabilecek bir dağıtım arayalanlar için biçilmiş bir kaftan.

İnceleme:

İnceleme kısmına geçmeden belirteyim ki bu bir Beta sürüm. Yani final sürümde değişiklikler yapılmış olabilir, biraz sonra bahsedeceklerimden bazıları değişmiş olabilir. Fakat şunu da eklemeliyim ki bir beta sürüm olmasına rağmen hiç bir sorun yaşamadan kullanılabilecek kadar da kusursuz çalışıyor. Kullanırken asla beta sürüm olduğunu hissettirmiyor.
Genel anlamda tabii ki 18.3’e göre çok büyük değişiklikler bulunmuyor. Sistemi ilk açtığınızda Linux Mint’in o alışılmış ortamı sizi karşılıyor ve “nereye geldik biz” gibi bir durum olmuyor. Daha önceden Linux Mint kullanmışsanız zaten gayet alışık olduğunuz bir alan sizi bekliyor. Bu nedenle yukarıda da belirtiğim gibi uzun uzun inceleme yazmayıp daha çok görseller ile farklılıkları göstereceğim bu yazımda. Bu nedenle bolca resim yüklüyorum yazı boyunca sağ taraftan bu resimlere bakabilirsiniz. Bir kere üstüne tıklayarak büyük boyutta görebilirsiniz 🙂
Yine de kısaca bahset gerekirse;
 1. Linux Mint’in kararlı yapısı beta sürüm olmasına rağmen aynı devam ediyor.
 2. Cinnamon’un yenilikleri ve perfomans artışı hissediliyor.
 3. Güncelleme yöneticisi çok daha geliştirilmiş ve TimeShift ile de çok daha güvenli hale getirilmiş.
 4. Libre Office’nin zaten son sürümü kullanılmış.
 5. Mağazasında  değişikliklere gidilmiş.