6

Linux Mint 19.2 Yenilikler

Paylaş

Linux Mint 19.2 YeniliklerLinux Mint, Linux dağıtımları içerisinde en çok tercih edilen dağıtımların başında geliyor. Gerek sade yapısı ile gerekse kararlılığı ile özellikle yeni kullanıcıların büyük ilgisini çekiyor. Linux Mint’in yeni sürümü olan 19.2 ise geçtiğimiz günlerde yayınlandı ve bir çok yeni özellikle bizlere sunuldu. Gelin bu yeni özelliklere hep birlikte bakalım;

1) Güncelleme Yöneticisi:

Güncelleme yöneticisi en büyük değişiklikleri geçiren uygulamaların başında geliyor. Çekirdek sürümlerinin ne kadar desteklendiğini göstermekten tutun da, belli sürümleri kara listeye almaya bir çok yeni özellik eklenmiş. Bunların yanında arka planda da bir çok iyileştirme yapılmış.

 

2) Yazılım Yöneticisi:

Yazı özelliğine kavuştu. Bu sayede yedekleme aracı yazılım yöneticisi ile çalışarak sadece yazılım yöneticisi ile yüklenen uygulamaları değil diğer yollarla yüklenen uygulamaları da artık görüntüleyebilecek. Bunun yanında “Eksik Anahtalrı Ekle” ve “Yinelenen Kaynakları Kaldır” seçenekleri de yazılım yöneticisine eklenen özellikler arasında karşımıza çıkıyor.

 

3) Sistem Raporları:


Sistem raporları aracı yeni bir görünüme kavuşmuş ve artık çok daha kullanışlı bir hale getirilmiş. Daha sade bir arayüze kavuşan uygulama, kullanıcılara gerekli bilgileri kolaylıkla sunuyor.

 

4) Kaydırma Çubuğu ve Dosya Sabitleme:

Artık kaydırma çubuğu ile ilgili bir çok yeni seçenek bize sunuluyor. Bunun yanında artık istediğiniz dosyaları kolaylıkla sabitleyebilir ve her seferinde aramak zoruna kalmazsınız.

Diğer Yenilikler:

 

  1. Dosya paylaşım aracı geliştirildi.
  2. Ekran koruyucusuna klavye eklendi.
  3. Bir yazıcı uygulaması eklendi.
  4. Oturum yöneticisi gdbus’a taşındı.
  5. Doğal kaydırma dediğimiz içeriğin tekerleği kaydırdığımız yönde hareketini sağlayan özellik eklendi. (Önceden sadece touch pad’ler için bu seçenek mevcuttu artık farelere de geitirldi.)
  6. Performans iyileştirmeleri yapıldı. Tarçın tarafından kullanılan ram miktarı azaltıldı.
  7. Uygulama menüsü daha hızlı hale geitirldi. Kopya olan dosyaları tanıma özelliği eklendi.
  8. Boot-Repair programı iso yansımalarına dahil edildi.
  9. Başlık çubuğu hafif karartıldı, Ana vurgu renginin doygunluğu artırıldı. Bunların yanında ufak tefek bir çok renk ayarı yapıldı.