Linux Mint 19.2 Yenilikler - Ali Yatarkalkmaz

Linux Mint 19.2 Yenilikler

Linux Mint 19.2 YeniliklerLinux Mint, Linux dağıtımları içerisinde en çok tercih edilen dağıtımların başında geliyor. Gerek sade yapısı ile gerekse kararlılığı ile özellikle yeni kullanıcıların büyük ilgisini çekiyor. Linux Mint’in yeni sürümü olan 19.2 ise geçtiğimiz günlerde yayınlandı ve bir çok yeni özellikle bizlere sunuldu. Gelin bu yeni özelliklere hep birlikte bakalım;

1) Güncelleme Yöneticisi:

Güncelleme yöneticisi en büyük değişiklikleri geçiren uygulamaların başında geliyor. Çekirdek sürümlerinin ne kadar desteklendiğini göstermekten tutun da, belli sürümleri kara listeye almaya bir çok yeni özellik eklenmiş. Bunların yanında arka planda da bir çok iyileştirme yapılmış.

 

2) Yazılım Yöneticisi:

Yazı özelliğine kavuştu. Bu sayede yedekleme aracı yazılım yöneticisi ile çalışarak sadece yazılım yöneticisi ile yüklenen uygulamaları değil diğer yollarla yüklenen uygulamaları da artık görüntüleyebilecek. Bunun yanında “Eksik Anahtalrı Ekle” ve “Yinelenen Kaynakları Kaldır” seçenekleri de yazılım yöneticisine eklenen özellikler arasında karşımıza çıkıyor.

 

3) Sistem Raporları:


Sistem raporları aracı yeni bir görünüme kavuşmuş ve artık çok daha kullanışlı bir hale getirilmiş. Daha sade bir arayüze kavuşan uygulama, kullanıcılara gerekli bilgileri kolaylıkla sunuyor.

 

4) Kaydırma Çubuğu ve Dosya Sabitleme:

Artık kaydırma çubuğu ile ilgili bir çok yeni seçenek bize sunuluyor. Bunun yanında artık istediğiniz dosyaları kolaylıkla sabitleyebilir ve her seferinde aramak zoruna kalmazsınız.

Diğer Yenilikler:

 

 1. Dosya paylaşım aracı geliştirildi.
 2. Ekran koruyucusuna klavye eklendi.
 3. Bir yazıcı uygulaması eklendi.
 4. Oturum yöneticisi gdbus’a taşındı.
 5. Doğal kaydırma dediğimiz içeriğin tekerleği kaydırdığımız yönde hareketini sağlayan özellik eklendi. (Önceden sadece touch pad’ler için bu seçenek mevcuttu artık farelere de geitirldi.)
 6. Performans iyileştirmeleri yapıldı. Tarçın tarafından kullanılan ram miktarı azaltıldı.
 7. Uygulama menüsü daha hızlı hale geitirldi. Kopya olan dosyaları tanıma özelliği eklendi.
 8. Boot-Repair programı iso yansımalarına dahil edildi.
 9. Başlık çubuğu hafif karartıldı, Ana vurgu renginin doygunluğu artırıldı. Bunların yanında ufak tefek bir çok renk ayarı yapıldı.
Share

Benzer Yazılarım...

6 Yorum

 1. Adsız dedi ki:

  Hatalar var, Yazılım Yöneticisi ve Yedekleme aracının koordineli çalışması, mint-common yenilikleri bunun kullanılması sayesinde oldu. Ayrıca eksik anahtar ve yinelenen girdi özelliği, yazılım kaynakları aracı ile ilgili, yazılım yöneticisi ile değil. Sistem raporları aracı ise, sistem özelliklerini göstermekten ziyade hata arama ile ilgili. Sistem özelliklerinin gösterilmesi, hata bildirirken kolay paylaşım için. Başlık çubuğu karartılmadı, başlık cubuğundaki yazı koyulaştırıldı.

 2. webkenti dedi ki:

  Kullanılabilir bir linux sürümü olsada hala bence sıradan son kullanıcı basitliğinden uzak

 3. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Bu konuda size katılamayacağım. Windows kullanan herkes çok kolay bir şekilde Linux Mint de kullanabilir.

 4. özkan kahya dedi ki:

  Benim bilgisayarın Wifi kartını (RTL8723be) desteklemedi. Ne yaptıysam olmadı, onun için kullanamadım.

 5. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Normalde kolay kolay porblem olmaz aslında 🙁

 6. programcı deha dedi ki:

  özkan kahya bey linux mint 19.3 sürümünü deneyin olmazsa başka linux sürümü deneyin manjoro mesela

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir