0

Linux Mint 18.3 İnceleme

Paylaş

Linux mint uzun yıllardır yer alan, büyük bir desteğe sahip ve neredeyse tüm Linux kullanıcıları tarafından tanınan bir dağıtım. Bende bugün bu dağıtımı elimden geldiğince anlatmaya karar verdim.

 Görsellik:

Görsellik olarak Windows’la neredeyse aynı diyebiliriz.  Görev çubuğu olsun, masaüstü olsun size asla yabancılık çektirmeyecektir. Gayet sade bir tasarımla sizi karşılayan Mint biraz koyu renklere sahip olduğu için ilk başta içinizi bunaltabilir. Fakat bir süprizimiz var Linux Mint’i istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

Özelleştirme seçeneklerinde sizlere fare imlecinden klasörlerin renklerine klasör renklerinden pencere kenarlarına kadar aklınıza gelmeyecek bir çok fırsat sunuluyor.

Yüklü Gelen Uygulamalar:

  Deepin Os kadar çok uygulama ile yüklü gelmediğini söylersem yanlış olmaz. Fakat yinede disk yazma aracı, ses araçları, ekran görüntüsü alma araçları vb gibi araçlar sizlerin kullanımına sunuluyor. Burada bir de size ufak ipucu vermek istiyorum kurulum sırasında “üçüncü parti uygulamaları indir ve kur” seçeneğini seçerseniz kurulumdan sonra kullanabileceğiniz daha çok paket sizleri bekliyor olacak.

 

 Kullanışlılık:

Kullanışlılık olarak bir işletim sisteminden bekleyeceğiniz her şeyi size sunuyor. Burada en önemli noktalardan biri ise eğer farklı bir işletim sisteminden Linux Mint’e geçiş yaparsanız sanki hiç bir şey değişmemiş sadece biraz renklerle oynanmış gibi hissedecek olmanızdır. Linux Mint açıldığı andan itibaren tamamen aşına olduğunuz bir masa üstü ortamı sizleri karşılıyor. Bunun yanında akıcı bir arayüzü size sunuyor.

Performans:

Performans konusunda Linux Mint sizi asla üzmeyecek bir yapıya sahip. Diğer dağıtımlara göre nispeten daha hafif olan arayüzü size gayet akıcı bir deneyim sunuyor. Oyunlarda vb de isteğinizi karşılıyor. Yani kısaca şunu söyleyebilirim ki performans konusunda çok kötü bir donanıma sahip değilseniz sizi asla üzmez.

Sürücü Desteği:

Sürücü desteği de diğer dağıtımlar ile aynı sayılır. Neredeyse her sürücünün açık kaynaklı sürümü mevcut. Ekran kartı vb gibi temel donanımları da ayarlar menüsünden kolaylıkla yükleyip kaldırabiliyorsunuz böylelikle sürücü kurulumu da sizin için bir kaç tık ile halledilmiş oluyor.

Olumlu ve Olumsuz Yanları:

Olumlu:

  1. Büyük bir desteğe sahip olması.
  2. Aradığınız tüm sorunlara kolaylıkla çözüm bulabilmeniz.
  3. Windows’a yakın arayüzü sayesinde hiç yabancılık çekmemeniz.
  4. Akıcı bir arayüz sunması.
  5. Gelişmiş özelleştirme seçenekleri sunması.
  6. Hafif olması.

Olumsuz:

  1. Tüm dağıtımlarda olduğu gibi hala desteklenmeyen oyun ve uygulamaların olması.