Linux Kullanmak Zor Mu? - Ali Yatarkalkmaz

Linux Kullanmak Zor Mu?

Linux deyince herkesin aklına karışık ekranlar, sürekli kod yazmamız gereken bir işletim sistemi gelmekte bu yüzden de bir çok kişi “Linux zordur ben buna hiç bulaşmayayım diyor.” Halbuki Linux Kullanmak Zor Mu?

Linux Kullanmak Zor Mu?

bu yargı artık yanlış günlük işlemlerimizi yaparken çok daha kolay geliyor. Gerek ücretsiz olması gerekse bir çok dağıtımının olması aslında Linux’ü daha kullanılabilir yapıyor.

Linux kullanmak ilk başta biraz karışık gelebilir. Fakat biraz alıştıktan sonra anlayacaksınız ki hiç de zor değil hatta Linux’u kurcalamak sizi eğlendirecektir. Bu nedenle bence en azından bir sanal makine uygulamasına basit bir Linux sürümü kurup (örneğin Linux Mint) deneyin. Bir fikir sahibi olun hatta beğenirseniz direk bilgisayarınıza kurup deneyin. Baktınız olmuyor çok sorunla karşılaşıyorsunuz geri eski işletim sisteminize dönersiniz.

Özetlemek gerekirse linux zor değil günlük işleri yaparken bize birçok kolaylık sağlıyor. Mağazasından uygulama indirmek, isteidğimiz programı kurmak bir tık uzağımızda. Bu nedenle denemeli ve bence daha sonra zor mu kolay mı karar vermeliyiz.

Share

Benzer Yazılarım...

2 Yorum

  1. TRWE_2012 dedi ki:

    GNU/Linux İşletim Sistemi eskiden zor idi.Yaklaşık bundan on sene öncesinden bahsediyorum.O zamanlar şimdi ki gibi gelişmiş depo havuz sistemi yok idi.Eğer bir yazılım kurmak istiyorsan yazılımı kaynağından derlemen gerekiyordu.(bu durum bugün havuz da olmayan açık kaynak kodlu yazılımlar için aynen geçerli) Sonra sistem de bir hata meydana geldi mi, sistemin ingilizce olmasından dolayı hata metinleri zar zor anlardık, anlasak da internet alt yapısı şimdi ki ne nazaran 10-12 sene önce baya vasattı.Bir siteye gir açılması için en az 10 dk bekle, bilgiyi al, elinde Türkçe-İngilizce sözlük, her bir kelimeyi tek tek çevir ardından çeviriyi yorumla ve en son hatayı gidermeye çalış.Ölme eşeğim ölme.Yonca biter bize düşer hesabı…. Şimdi ki zaman da linux kullanmak, çok basit bir olgu(yeni nesil çok şanlı bu konuda çünkü herşey ayaklarına geliyor,iki tıklatma ile sistem kur bu kadar….)…..

    10-12 senelik bir linux/unix kullanıcısı olarak diyebilirim ki;

    GNU/Linux İşletim Sistemi kullanımı zor olan bir sistem değil, asıl zorluk insanların kendi önyargılarınından kaynakmakta…..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir