1

Linux Kullanmak ve Kullanmamak İçin 5 Sebep

Paylaş

Linux kullanmak için başlayacak olursak;

aliytrklkmz resim

1) Ücretsizdir:

Linux tamamen ücretsizdir. Bunun yanında Linux için yazılmış olan çoğu yazılım da ücretsizdir.

2)Açık Kaynaklıdır:

Linux açık kaynaklıdır. Bu nedenle geliştirilmesine siz de destek sağlayabilirsiniz ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

3)Kötü amaçlı yazılımlar çok azdır:

Gerek kullanım oranı düşüklüğünden gerekse de açık kaynaklı olmasından dolayı  Linux’e yazılan kötü amaçlı yazılımların sayısı çok azdır. Bu nedenle özgürce kullanabilirsiniz.

4)Özelleştirilebilir:

Özelleştirme imkanları çoktur. Gerek kullandığınız sürümü kişiselleştirebilir. Gerekse de farklı bir sürüme geçerek bam başka bir ortama kavuşabilirsiniz.

5)Sisteminiz kötüyse de kullanılabilir:

Sisteminizin özellikleri çok düşük olsa bile kullanabileceğiniz sürümler vardır.
Şimdi de kullanmamak için sebeplere geçersek;

1)Oyun sayısı çok azdır:

Eğer bağımlısı olduğunuz bir oyun varsa onun Linux’de olmama ihtimali var. Eğer tam bir oyun delisi iseniz Linux şimdilik pek de size uymayabilir.

2)Program desteği eksikliği:

Özellikle de belli iş ve amaçlar için çıkarılan, sıkça kullanılan bazı programlar hala Linux’e destek sunmuyor. Bu sizin için büyük bir sorun olabilir.

3)Driver sorunu can sıkabilir:

Eğer Linux driverinizi tanıyor ve otomatik kuruyorsa harika. Çünkü hayatınızda hiç olmadığı kadar kolay driver kurmuş olacaksınız. Fakat Linux tanımaz ve el ile kurmak zorunda kalırsanız (çoğu sürücü için) uzun uzun ve soğuk soğuk terleyeceğiniz bir evreye hazır olun.

4)Sürümler Arası Farklar:

Linux dağıtımınızın yeni bir sürümü çıktığında diğer işletim sistemlerinde olduğu gibi büyük bir gelişme olacağını düşünüyorsanız pek de aradığınızı bulamayabilirsiniz. Sürekli yenilik görmek istiyorsanız Linux (tabii bazı dağıtımları) canınızı biraz sıkabilir. Tabii iyi tarafından bakacak olursanız hep aynı temelde olduğu için yeniden bir alışma sürecine girmenize gerek kalmayacak.

5) Aklıma gelmiyor :/

Maalesef başlıkta ahenk olsun diye kullanmak ve kullanmamak için 5 neden yazdım ama 5. neden aklıma gelmedi. Artık affedin beni :/ (aklınıza gelen bir şey olursa yorum olarak bırakmayı unutmayın)