0

Linux Kullanım Tecrübelerim

Paylaş

Uzun zamandır aktif olarak Linux kullanan ve sürekli incelemek için farklı dağıtımları tecrübe eden biri olarak son kullanıcı odaklı olarak neler yaşadım, ne gibi sorunlar ile karşılaştım bunları Linux Kullanım Tecrübelerimsizinle paylaşmak istiyorum. Bunları paylaşmadan önce belirtmem gerek ki Linux konusunda bir uzman olduğumu ya da çok iyi bildiğimi iddia edemem. Fakat özellikle Windows’dan Linux’e geçmek isteyenler veya farklı bir işletim sistemi arayanlar için neler ile karşılaşacağını anlatan bir yazı olacak.

İlk Karşılaşma:

  Çoğu kişini yaptığı gibi Linux’e ilk girişim Linux Mint ile oldu. Linux Mint’den sonra Ubuntu’yu daha sonra da sırası ile Elementary Os ve Deepin OS’u aktif olarak kullandım. Şu anda da Elementary Os kullanmaya devam ediyorum. Bunun dışında da blogumda da incelemelerini bulabileceğiniz 15-20 tane dağıtımı incelemek için 1’er 2’şer hafta ara ile kullandım. İlk Linux’u kurduğum gün bi afallamadım değil. İlk olarak tabii ki yabancı bir platform olduğu için bi alışma süreci gerçekleşti. Fakat bu alışma sürecinin iki günü geçmediğini ve Windows kadar akıcı kullanmaya başladığımı söyleyebilirim.

 • Linux Mint ve Ubuntu’dan sonra Elementary Os ile tanıştım ve inanılmaz hoşuma gitti şu anda da hala aktif olarak kullanmaktayım. Bunun dışında da en beğendiğim diğer işletim sistemi Deepin Os oldu. Gerek arayüzü, gerek alışmasının inanılmaz kolay olması, gerekse de Linuxde olmayan bir kaç programı kendine uyarlaması ile özellikle ilk defa Linux ile karşılaşacaklar için biçilmiş bir kaftan olduğunu söylemem mümkün.
 

Karşılaştığım Olumsuzluklar:

  Karşılaştığım fazla bir olumsuzluk olmadığı için olumlu taraflardan önce olumsuzlardan başlamak istedim. Yukarıda da bahsettiğim gibi ilk olarak Linux Mint ile karşılaşmıştım. Onda ilk karşılaştığım sorun ekran kartının otomatik olarak geçmediğini öğrenmem olmuştu. Tabii bunu kapalı kaynak sürücüleri kolayca kurarak kolayca halletim. Bunun dışında;
 • Adobe programlarının çalışmaması.
 • Microsoft Office programlarının çalışmaması.
 • Çok oyun oynamasam da bir kaç oyunumun Linux tarafından desteklenmemesi.
Oldu. Yani kısaca firmaların Linux’ü desteklememesi (ki bunun suçunu da Linux’e atmamak gerek diye düşünüyorum) dışında bir sorun yaşamadım.
Fakat şunu da unutmadan belirteyim ki Gaming tarzı bir ürün kullanıyor ve bunun bazı denetimleri için bir program gerekiyorsa bu program büyük bir ihitmal ile Linux’de çalışmayacaktır. Bu nedenle özellikle Gaming tarzında bir laptopunuz varsa Linux’ü bir süre test edip böyle geçmenizi öneririm. Aksi halde ilk izleniminiz pek olumlu olmaz.

Olumlu Yanlar:

Burada baya bir madde olacak. Linux’e geçtiğim günden beri her gün mutluluk verici yeni bir yanını keşfediyorum. Bunlara şöyle bir bakacak olursak;
 • Windows’da tek tek kurmam gereken driverlerin (ki buna klavye ışığım vb de dahil) otomatik olarak kurlu geldi.
 • Çoğu dağıtımda bulunan mağaza sayesinde hiç bir işle uğraşmadan tek tıkla istediğim uygulamaları kurabildim.
 • Hp marka yazıcımın Windows’da 40 takla ile kurarken Linux’de sadece fişini takmamın yeterli gelmesi, bu sayede direk kullanmaya başlayabilmem.
 • Tabii ki unutmadan eklemek gerek ücretsiz olması. Hiç bir lisans parası olmaması.
 • Özelleştirmeye açık olması, istediğim özelleştirmeleri kolaylıkla yapabilmem.
 • Çoğu dağıtımın büyük bir destek formunun olması ve internet üzerinde belki binlerce sayfalık dökümana ulaşabilmeniz. Bu sayede en ufak sorununuzda da yapmak istediğiniz en ufak özelleştirmede de istediğiniz bilgiye kolayca ulaşa bilemeniz.
 • Windows’da ki gibi zırt bırt yavaşlamaması bu nedenle sürekli formata ihtiyaç duymaması.
 • Arka planda sürekli çalışan uygulama olmaması nedeni ile çok seri çalışması.
 • Düşük donanımlarda bile akıcı çalışabilecek bir dağıtım bulunması.

Linux’e Geçmeli Miyim?

Eğer Adobe programları gibi işiniz veya okulunuz için kullanmak zorunda olduğunuz programlar yoksa veya çok oyun düşkünü bir insan değilseniz (ki artık çoğu oyun Linux’de destekliyor bunun yanında Steam’de bu konuda çalışmalara devame diyor.) bence kesinlikle geçebilirsiniz. İlk başlarda size biraz tuhaf gelebilir. Fakat kullandıkça fazlasıyla hoşunuza gitmeye başlayacak.
Bunun yanında şunu da yazımı bitirmeden eklemek istiyorum ki asla komut satırına muhtaç bir işletim sistemi değil Linux dağıtımları. Bu nedenle çevrenizden Linux kullanmak için kodlar yazmanız gerekiyor, Linux kullanmak çok zordur gibi duyumlara asla kulak asmayın. En azından sanal makineye kurup mutlaka deneyin.

Hangi Sürümle Başlamalıyım?

Burada size aslında tüm dağıtımları önerebilirim fakat özellikle önerebileceğim iki sürüm var bunlar;

Deepin Os:

Deepin Os’un incelemesi için Deepin Os inceleme, Yeni sürümleri ile neler geldiğini görmek için de Deepin Os 15.6 Yenilikler ve Deepin Os 15.7 Yenilikler adlı yazılarıma bakabilirsiniz.

Elementary Os:

Elementary Os’un incelemesi için de Elementary Os inceleme yazıma yeni sürümde neler geleceğini görmek için de Elementary Os 5.0 Beta İnceleme adlı yazılarıma bakabilirsiniz 🙂