0

Linux Kullanıcı Tecrübelerim #SON

Paylaş

aliytrklkmz resimLinux kullanmaya başlayalı yaklaşık 1 yıl oldu. Fakat c#’a heves salmam ve biraz da üniversitede kazandığım bölümde kullanmam muhtemel programlar nedeni ile Linux’e veda kararı aldım. Windows’a geri döndüm. Artık Linux kullansam bile sanal makineden ileriye gitmeyecek. Bu 1 yıllık tecrübelerimi ise sizlerle kısa kısa paylaşmaya karar verdim.

Olumlu Taraflar:

Linux’ün belki de en olumlu ve insanı en teşvik edici yanı çoğu Linux sürümünün tamamen gönüllüler tarafından yapılması ve bu iş karşılığında bir para teklif edilmemesi. Her şey gittikçe para olurken böylesine bir sistemin sizden hiç bir ücret verilmeden sunulması insanı gerçekten büyük teşvik ediyor.
Bunun yanı sıra driverlerde hiç bir sorun olmadan kurulması, benim oynadığım (Cs:go, ETS2, Lef4 dead serisi vb) desteklemesi ise diğer büyük artılarında. Oyunlarda herhangi bir performans düşüşü olmaması tam aksine gerekten Linux düşünülerek yazılmış oyunlarda az da olsa fps artışı da oyunlar konusunda diğer artılarındandı.
Olumlu tarafları tabii ki bunlarla da sınırlı değildi. Çoğu Linux sürümünün arkasında büyük bir desteğinin bulunması ve forum sitelerinde sizlere yardımcı olmak için bekleyen onlarca insanın olduğunu bilmenizin de Linux kullanırken size büyük bir güven duygusu verdiğini söyleyebilirim. Ne zaman bir problemim olsa Linux dağıtımımın (Ubuntu) forumunda kısa sürede bu sorunlarıma çözüm bulundu.
Belki de en büyük diğer +sı tabii ki güvenlik. Gerek açık kaynaklı bir sistem olması gerekse de çok kullanılmaması sebebi ile kötü amaçlı yazılımların hiç bir zaman ilk hedefi Linux olmuyor. Bu nedenle de kötü amaçlı yazılımlar ile sürekli uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz. Kullandığım süre boyunca hiç bir virüs ile uğraşmak zorunda kalmamam ve bilgisayarımın tüm kaynaklarını sömüren virüs programları kullanmak zorunda olmamam büyük bir avantajdı.
Avantaj olarak on bahsede bileceğim konu ise sistemin zamanla şişip yavaşlamaması olur. Linux asla zaman geçtikçe yığılan gereksiz belgeler ile hantallaşmıyor ve yeniden yüklememiz gibi bir derdimiz olmuyor. 1 Yıl süre boyunca sürekli farklı programlar kurup kaldırarak, yeni çıkan programları deneyerek kullandığım halde ne açılış – kapanışında ne de kullanımımda bir sorun yaşatmadı.
Linux Kimler İçin Uygun?

Olumsuz Tarafları:

Olumsuz tarafları açıkça söylemek gerekirse bundan 5-10 yıl öncesine göre yok denecek kadar az. Driver konusunu olumlu kısımda belirtsem de sürücümümüzü tanımaması durumunda bizi biraz sıkıntılı vakitler bekliyor oluyor. Her ne kadar biraz uğraştıktan sonra bir daha sorun yaşamasanız ve çoğu sürücünüzü tanısa da eğer tanımazsa biraz uğraşacağınızı şimdiden söyleye bilirim.
Diğer olumsuz tarafı ise tabii ki maalesef desteklemeyen oyun ve programlar. Ben çok oyun oynamayan biri olduğum için oyun konusunda çok sıkıntı yaşamasam da eski – yeni tüm oyunların sıkı takipçisi iseniz Linux sizi bu durumda üzebilir. Aynı şekilde benim de Linux’ü bırakma sebebim olan zorunlu olarak kulllandığımız programlar da bir büyük belamız. Play On Linux ve WineHQ gibi programlar sayesinde Windows uygulamalarını Linux üzerinde çalıştırabiliyor olsak da bu programlar da her zaman muhteşem sonuçlar çıkarmıyor. Ve bir çok programı çalıştıramıyor. Bu nedenle kullandığınız uygulama direk olarak destek vermiyorsa ve WineHQ gibi programlar da programınızı çalıştırmaya yetmiyorsa elinizden bir şey gelmiyor.
==> Benim yaşadığım bir sorun ve tabii ki olumsuz yönlerinden birisi de Asus N550jk model bir laptop kullanıyorum ve bilgisayarımın yanında harici bir subwoofer veriliyor. Bu subwoofer Windows’da iken tabii ki adının hakkı olarak sadece bassları vermekle uğraşırken maalesef Linux onu sıradan bir hoparlör gibi görüyor ve tüm sesleri ondan vermeye devam ediyor. Bunun Linux için olan bir driveri olmadığı  ve bir çok forumda paylaşıp denilen her şeyi yapmama rağmen bir çözüm bulamadığım için en çok kafama takılan konulardan birisi olmuştu. Laptop üzerinde bu sobwoofer için ayrı bir port olmasına ve Windows’da bunu taktığım an zengin bir ses deneyiminin beni beklediğini bildiğimden Linux’de en çok sorun ettiğim durum bu olmuştu. Aynı şekilde Asus’un laptop ile verdiği Asus Console, ASus GPU Tweak, ROG Gaming Center, Audio Wizard gibi programlar, bunların yanında Nvidia Geforce Experience, Notebook Fan Control gibi uygulamaların da olmaması da bir diğer sorunumdu. Tabii bu sorunlar bana özgü olduğu için ve kullanım sırasında çok da büyük bir sorun yaratmadığı için olumsuz sayılır mı bilemedim. Ama bu tür kullanımı kolaylaştıran, kolay yolla overclock imkanı sağlayan, müzik deneyimini en üste çıkartan uygulamaların olmaması ister istemez insanı üzüyor.