0

Linux Kimler İçin Uygun?

Paylaş

Linux kullanmayı düşünen veya bir yerlerden görüp ilgisini çeken herkes “acaba Linux bana da uyar mı?, Benim için uygun mudur?” sorusunu kendilerine sorabilirler. Bende onların Linux Kimler İçin Uygun?akıllarında ki bu soruyu biraz olsun azaltmak, biraz olsun gidermek için bu yazıyı hazırlamaya karar verdim. Tabii bu işin uzmanı olmadığımı sadece şimdiye kadar edindiğim tecrübelerim ile bunları yazacağımı ve genel olarak günlük işlemleri baz alarak hazırlayacağımı söylememe gerek yok herhalde..

Linux Kimler İçin Uygun:

   Linux kullanmak zor mu sorusunun cevabını blogumu ilk açtığım yıl hatta ilk aylarda   cevaplamıştım.  Aslında bu soru da onun biraz daha gelişmiş ve güncellenmiş hali olacak. Uzatmadan sorunun cevabına gelelim.
   Linux ilk olarak sürekli güncel oyunları takip eden, Steam’a servet yatıran insanlar için uygun olmaz. Oyuncular için bunun cevabını hemen vereyim ve bundan sonrasını okumakla uğraşmasınlar. Fakat benim gibi ets2, cs:go gibi bolca oynanan oyunları oynayan, en güncel oyunu oynamasam da olur diyenler için ise çok iyi bir tercih olacaktır. Linux tarafından desteklenen oyunlarda Windows’dan daha akıcı (tabii ki dağıtıma göre değişir.) olduğunu bile söyleyebilirim. Bunun yanında Adobe gibi firmaların ürünlerini kullananlar için de uygun olmayacağını söylemem gerek çünkü bu tür firmalar maalesef çoğu ürününde hala Linux’e destek sunmuyor. Bu nedenle böyle programlara ihtiyacınız varsa Linux sevdanızı biraz daha erteleye bilir veya kullandığınız işletim sisteminin yanına kurabilirsiniz.
   Bunun dışında günlük işlemlerle uğraşan, bankacılık işlemlerini yapan, intenrette dolaşan herkes için Linux diğer işletim sistemlerine göre çok daha iyi bir tercih olacaktır çünkü;
  1. Ücretsiz. Hiç bir para vermenize gerek yok bunun yanında Linux için yazılan çoğu programlarda ücretsiz.
  2. Linux için yazılan virüs ve kötü amaçlı yazılımlar Windows’a göre çok çok daha az. Bu nedenle güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Açık kaynaklı olması da yazılan virüslerin kısa sürede etkisiz hale getirilmesinde büyük bir katkı sağlıyor. Bu nedenle bankacılık işlemleri gibi işlemlerde güvende olduğunuzu bilmek size güven verecektir. (Daha fazla güvenlik isterseniz bunun için özel olarak hazırlanmış dağıtımlar bile var.)
  3. Windows gibi uzun güncelleme süreleri, sürekli yavaşlaması, çoğu programın mağazasında olmamasından dolayı intenrette onlarca siteyi aramak gibi dertleriniz yok. Ne kadar kullanırsanız kullanın yavaşlamaz, arka planda çalışan işlem sayısı Windows kadar olmadığından çok daha akıcı çalışır, günlük işlemlerde kullanacağınız ofis vb. gibi programları tek tıkla mağazalarından (bazı dağıtımlarda mağaza olmasa da büyük dağıtımların tamamında var.) tek tıkla kurabilirsiniz.
  4. Her dağıtımın geliştiricileri gönüllü olduğu gibi onları kullananlar da genelde gönül ile bu işe başlamış insanlar oluyorlar. Bu nedenle de neredeyse her dağıtımın bir forumu ve bu forumda sizin olası sorunlarınızı çözmek için bekleyen yüzlerce insan var. Sizde tabii ki bu forumlarda yardımcı olabileceğiniz gibi en ufak probleminizi bu forumlarda paylaşarak sorunlarınızı çözebilirsiniz.
Kısaca temel günlük işlemler için, internette dolaşmak için, sürekli format atmakla uğraşmamak için Linux sizin için biçilmiş bir kaftan olacaktır. Bence ona kesinlikle bir şans vermelisiniz!