0

Laptopların Batarya Ömrünü Uzatma

Paylaş

İlk olarak neden laptopların batarya ömrü diyip de gidip resimde tablet kullandınız diye bilirsiniz bunun çok basit bir sebebi var ki kimse telifsiz olarak laptopu şarj etme resmi koymamış :(. Bu Laptopların Batarya Ömrünü Uzatmakısmı geçtikten sonra konumuza geçelim;

Gittikçe artan fiyatları nedeniyle artık aldığımız laptopları olabildiğince uzun süre kullanmak istiyoruz. Bu kullanım sırasında ise genellikle ilk olarak hata çıkaran parçaların başında piller geliyor. Piller kullandıkça ömrünü kaybediyor bu da cihazı şarjla kullanmak zorunda bırakıyor. Pillerin de fiyatının artmış olması değişimi de güç hale getiriyor. Peki bu pillerin ömrü nasıl uzatılır?

  1. Laptopunuzu evinizde veya işyerinizde kullanırken olabildiğince şarjda kullanın, özellikle oyun oynamak vb gibi cihazın pilden yüksek voltaj çekeceği zamanlarda mutlaka şarja takın.
  2. Arka planda alışan fazla uygulamaları kısıtlayın, parlıklığı en sonda açmayın. (Böylelikle pilden çekilen boltaj azalacak hem daha az doldur-boşalt yapmış olacak hem de daha az yıpratmış olacaksınız.)
  3. Pilinizi %100 şarj etmeyin. Bu sadece laptoplar değil telefonlar için de geçerli. Lityum piller %100 dolduklarında ömürlerinde az da olsa bir eksilme oluyor tabii yüzlerce defa şarj edilince bu küçük değer göze gelmeye başlıyor.
  4. Yine aynı şekilde tamamen bitmesini beklemeden cihazınızı şarj edin. Özellikle oyun oynamak, video işlemek gibi çok güç çeken bir uygulama sırasında cihazınızın şarjını asla bitirmeyin. Bu tehlikeli voltaj sınırına düşüreceğinden pilinizin ömründen çalacaktır.