0

Kullanıcı Sayısı Giderek Azalıyorsa Ne Yapmalı?

Paylaş

aliytrklkmz resimKullanıcı sayısının öneminden bahsetmeye gerek yok herhalde. Sitemizi açma amacımız zaten kullanıcı çekebilmek.  Şimdiye kadar sitemize nasıl kullanıcı çekebileceğimiz  ile ilgili bir çok yazım var. Buralardan onlara ulaşabilirsiniz;

 

Şimdi sıra geldi asıl konumuza. Sitemize kullanıcıyı çektik, elimizde tutmak için de bir çok şey yaptık peki kullanıcılarımız gitmeye eksilmeye başladıysa ne yapacağız?

  1. Geri dönmeleri için e-posta abonelikleri sunabiliriz.
  2. Geri dönmeleri için yaptıkları yorumlara soru sorarak yanıt vermeye çalışabiliriz.
  3. Sosyal medyada aktif olmalısınız.
  4. Okuyucularınıza düzenli ama rahatsız etmeden e-posta veya kısa mesaj yollayabilirsiniz.
  5. Sitenizin reklamını düzenli olarak yapabilirsiniz.
  6. Sitenize düzenli olarak giren kişilere, hemen çıkan kişilere ve belli aralıklarla giren kişilere neden girdiklerini ya da neden çıktıklarını sorabilirsiniz. Böylece yanlış yaptığınız yerleri görüp düzeltebilirsiniz.
  7. Analiz araçları ile kullanıcılarınız nereden geldiğini inceleyebilir ve buradaki reklamlarınızı artırabilirsiniz.
  8. Yine analiz araçları ile en çok hangi yazınızın okunduğunu tespit edip o konu üzerinde daha fazla paylaşım yapabilirsiniz. (Yine bu konu da daha detaylı yazdığım Bu yazımı okuyabilirsiniz.)
Sitemize kullanıcı gelmesi kadar  sitemizde kalması ve aynı zamanda geri gelmesinin de çok önemli olduğunu unutmamalı ve her zaman daimi okuyucular kazanmaya çalışmalıyız. Gerek iyi bir düzen tutturarak gerekse de insanların ilgisini çekecek ufak tefek yarışmalar vb yaparak okuyucularımızı kazanmalıyız. Bu yaptıklarımızı da düzenli yaparak kullanıcıların geri gelmesini de garanti altına almalıyız.