3

Kubuntu 19.04 İnceleme

Paylaş

Kubuntu, Ubuntu’nun hafif sayılabilecek bir sürümü olarak karışımıza çıkıyor. KDE Plasma ortamını kullanan Kubuntu özellikle eski sistemlerde ve donanımı güçsüz sistemlerde önerilen işletim sistemi olarak karşımıza çıkmakta. Debian tabanlı olması, Ubuntu gibi bir sistemin üzerine kurulması, desteğinin büyük olması ve KDE gibi nispeten hafif bir masaüstü ortamı kullanması ile dikkatleri üzerine çekiyor Kubuntu. Gelin bu sisteme bir de hep beraber bakalım.

İlk İzlenim:

İlk izlenim olarak gayet sade bir arayüz bizi karşılıyor. Özellikle daha önce KDE Plasma masaüstü ortamını kullanan bir dağıtım kullandıysanız zaten tanıdık bir ortam sizi karşılıyor ve çok hızlı adapte oluyorsunuz. İlk defa kullanıyorsanız da  menülerin yerleşimi sade olduğu ve gereksiz efektlerden büyük ölçüde arındırıldığı için çok hızlı bir uyum süreci yaşıyor ve hızla alışıyorsunuz. Kurduğunuz ilk andan itibaren neden düşük donanımlı sistemlerde çok önerildiğini anlıyorsunuz. Testleri yaptığım ve normalden daha az sistem kaynağı verdiğim sanal makine de bile çok akıcı çalışarak bu ünvanı boşa almadığını bir kez daha kanıtlıyor Kubuntu.

Kurulu Gelen Uygulamalar:

Kurulu gelen uygulamalar konusunda da diğer Linux dağıtımlarından alışkın olduğumuz gibi Kubuntu’da bize ihtiyacımız olan bir çok şeyi sunuyor. Bunların başında da Libre Office, Firefox, KMail E-posta istemcisi, VLC ortam oynatıcısı geliyor. Yani günlük bir kullanım için hatta biraz daha fazlası için gereken her şey size sunuluyor. Bu da ilk kez Linux kullanacak kullanıcılar için büyük bir kolaylık sağlıyor. Disk yazma aracı, ses için gelişmiş bir kaç yazılımın da gelmesi de bize günlük kullanımın da ötesinde bir kullanıma hazır halde olduğunu gösteriyor.

Donanım Desteği ve Performans: 

Zaten Debian tabanlı, Ubuntu üzerine yapılmış biri işletim sistemi olduğu için bu konulara girmeme pek de gerek yok sanırım. Neredeyse tüm donanımlarınızı sorunsuz bir şekilde tanıyıp kullanıma hazır hale getiriyor. Eğer çok eski ve çok nadir bulunan bir donanıma sahip değilseniz Windows’dan bile kolay bir şekilde kurulacağından emin olabilirsiniz.  Performans konusu da zaten en iddialı olduğu konulardan birisi diyebilirim. Gayet akıcı şekilde çalışıyor. Aynı sistemde Gnome’ye göre çok daha iyi bir performans ortaya koyuyor.

Görsellik ve Kişileştirme: 

Bu konuda bize kendisi fazla bir şey sunmasa da KDE’nin her ayrıntıyı değiştirmeye izin veren yapısı sayesinde bu eksikliği gözümüze çarpmıyor. KDE’nin özelleştirme seçenekleri özellikle de daha önce KDE Plasma kullanmamışlar olanlar için fazlasıyla yeterli gelecektir. Bu oyuncaklarla ile uğraşırken vaktin bile nasıl geçtiğini anlamaması mümkün. Tabii ki yine de Kubuntu’nun da bize fazladan bir kişileştirme aracı sunmasını da beklerdim.  Her ne kadar hafif olmak için yola çıkmış olsa da yine de insanlar kullandıkları işletim sistemlerini kendilerine göre özelleştirmeyi her zaman seviyorlar. Bu nedenle ufak bir kaç araç da sisteme dahil edilebilirdi.  Yine de özelleştirme seçenekleri olarak rakiplerinden geride kalmadığını fakat fazlasını da sunmadığını söyleyerek bu konuyu da noktalayalım.

 

Türkçe Dil Desteği:

Türkçe dil desteği konusunda gayet iyi olduğunu hatta denediğim çoğu dağıtımdan çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Ufak tefek çeviri hataları olsa da bunlar asla göze batmıyor ve gerçekten “Türkçe” bir işletim sistemi kullandığınızı anlıyorsunuz.  Bu konuda benden tam puan almayı başardı Kubuntu.

Puan 4.3/5

Geçtiğimiz günlerde de Lubuntu’yu inceleyip ona 5 üzerinden 4 puan vermiştim. Açıkçası Kubuntu benim Lubuntu’ya göre daha ok hoşuma gitti. Özellikle Türkçe dil desteği konusunda bana daha iyi geldi. Kde’nin de bana daha görsel ve kullanımı kolay gelmesi de Kubuntu’nun daha yüksek almasının bir diğer nedeni oldu.

+ Türkçe Dil Desteğinin İyi Olması.
+ Hızlı ve akıcı olması. Çok donanım istememesi.
+ Kde’nin fazlaca özelleştirme seçeneği sunması.
+ Kurulu olarak gelen programların özellikle de günlük kullanım için fazlası ile yeterli olması.

– Kubuntu’nun Kde’nin seçenekleri dışında ekstra bir özelleştirme seçeneği sunmaması.
– Çok düşük ekran çözünürlüklerinde kurulum ekranının ekrandan biraz taşması.