4

Kripto Para Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Paylaş

Kripto paraların hızla yükselmesi ile günümüzde sıkça duymaya başladığımız kavramlardan birisi oldu. Sürekli kazandırdığı, sürekli yükseldiği haberleri çıkınca da insanların aklında kripto para yatırımı nasıl yapılır sorusu hızla çoğaldı. İlerleyen zamanlarda bu soruya da cevap verecek olsam da bundan önce kripto para yatırımı yaparken nelere dikkat edilmeli bundan bahsetmek istiyorum. Bu işe girmeden önce risklerini görmemiz, elimizdeki paramızı kaybedebileceğimizi bilmemiz gerektiğini aklımızdan çıkarmamak gerekiyor.

Kripto paralar hakkında yeterli bilgi birikimi ile bir borsaya girerek işlem yaparak para kazanabilir veya kaybedebilirsiniz. Fakat yeterli bilgi birikiminiz olmadan bir borsaya girip alım satım yapmaya başlarsanız bu ihtimal %50 olmaktan çıkarak daha çok kaybetme yönünde artar. Bu nedenle daha dikkat etmemiz gereken maddelere geçmeden mutlaka bu konu hakkında iyi bir araştırma yapıp, yeterli bilgiye sahip olduğumuzdan emin olduktan sonra bir borsaya girmeye karar vermeliyiz.

Kripto Para Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kullandığınız Borsa:

Bu işte en önemli noktalardan birisi hangi borsaya gireceğinizdir. Bir çok dolandırıcılık haberinin temelinde de güvenli olmayan borsalar yer almaktadır. Bu nedenle dolandırıcı olmadığından emin olabileceğiniz, bilgilerinizi güvenle saklayabilecek, olası hack saldırılarına karşı kripto paralarınızı koruyabilecek bir borsa seçmelisiniz. Şu anda google’de kripto para borsası diye arama yaptığımızda binlerce borsa karşımıza çıkıyor. Fakat bunların çoğu güvenli değil. Bu nedenle ilk olarak doğru borsayı seçerek işe başlamalısınız. Bunu yaparken işlem hacmi yüksek, daha öncesinde herhangi bir hack olayına karışmamış ve uzun zamandır aktif olan borsaları seçmeniz iyi olacaktır.

Yatıracağınız Para Miktarı:

İkinci en önemli nokta ise yatıracağınız para miktarıdır. Burada kıstasınız özellikle başlangıçta kaybetseniz de üzülmeyeceğiniz bir miktar olmalı. Başlangıçta küçük bir para ile girip, kripto para borsalarında nasıl işlem yapılır, hangi durumlarda coinler değer kazanıyor hangi durumlarda değer kaybediyor bunları anlamaya çalışın. Asla kredi çekerek, ailenizden veya çevrenizden borç alarak, evinizin kirası gibi hayati önemi olan paralar ile bu işe girmeyin. Küçük paralar ile girince para kazanılmıyor çok az geliyor diye asla düşünmeyin unutmayın; aza kanaat getirmeyen çoğu bulamaz. Bu nedenle asla uzmanlaşmadan, tamamen yaptığınız tüm işlemlerden emin olmadan ve en önemlisi kripto paraların bir güvencesi olmadığını unutmadan gitse de sizi üzmeyecek seviyelerde para yatırın. Tekrar tekrar belirtmek istiyorum asla borçla harçla bu işlere girmeyin. Her an paranızın büyük bir kısmını kaybetme ihtimaliniz olduğunu unutmayın.

Para Yatıracağınız Kripto Paralar:

Üçüncü önemli nokta tabii ki yatırım yapacağınız coinler. Özellikle yurt dışındaki bazı borsalarda hesap açarsanız karşınıza adını sanını bile duymadığınız binlerce coin çıkacaktır. Bunların çoğunun dolandırıcı olabileceğini, sabah kalktığınızda sıfırlanmış olabileceğini unutmayın. Yatırım yapacağınız coini iyi seçin. Adı sanı duyulmamış olan, büyük vaatler sunan paralardan uzak durun. Herkesin bildiği, artık kendine az çok bir zemin edinmiş olan kripto para birimlerini tercih edin. Ve burada unutmayın ki en güvenilir olarak görebileceğimiz Bitcoin’in bile bir sabah kalktığınızda yarı yarıya değer kaybetmiş olabilir hatta sıfırlanabilir. Bu nedenle tekrar tekrar kaybetseniz de üzülmeyeceğiniz, sizi zora sokmayacak bir meblağ ile bu işe girmeniz gerektiğini hatırlatayım.

Alım ve Satım Noktalarınız:

Bir çok insan yeterli bilgi sahibi olmadan bu işlere girebiliyor ve en ufak yükselme de tüm parasını yükselen kripto paraya yatırabiliyor veya en ufak düşüşte korkup tüm parasını satabiliyor. Durum böyle olunca da büyük miktarlarda zarara uğrayabiliyor. Bu nedenle mutlaka alım – satım noktaları ne olmalı?, direnç ve destek noktaları nedir? gibi sorulara cevap bulmadan kısaca iyi bir araştırma yapıp yeterli bilgi sahibi olamadan alım -satım yapmayınız. İnvesting gibi sitelerden yorumlara okuyup, analizlere bakıp, para yatırdığınız kripto paralar hakkında çıkan haberleri takip ederek nerede alım – satım yapacağınıza karar verin. Uzun süreli yatırımcı olmak istiyorsanız ben parayı yatırıp unutacağım diyorsanız da bu noktada uzun süre ayakta kalabilecek, sabah uyandığınızda sıfırlanma ihtimali düşük olan paraları tercih edin.

İnsanların Sözleri:

Belki de en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi bu. Benim yazdığım bu yazı da dahil olmak üzere gördüğünüz hiç bir yazıya veya habere ilk gördüğünüz an inanmayın, gidin bir kaç siteden veya kaynaktan doğrulayın, kimsenin sözü ile kripto para alıp satmayın. Bir çok yerden okuyup, analizleri inceleyip ona göre ne yapacağınıza karar verin. İnsanlar size almayından başlayıp, şunu al bunu alla devam eden daha sonra o düşer onu sat yok bu yükselir bunu al gibi bir çok öneride bulunacaktır. Bunların hiç birine inanmadan önce mutlaka araştırmanızı yapın, oturup söylenen sözler veya yazılan yazılar size mantıklı geliyor mu bunu düşünüp bundan sonra hareket edin.

Özetle;

Yazıyı özetleyecek olursak kripto para yatırımı yapacaksanız mutlaka bu işi iyice araştırın. Konu hakkında yeterince bilgi sahibi olun. Yeterince bilgi sahibi olmadan yatırım yapmayın. İnsanların sözleri ile hareket etmeyin. Duyduğunuz, gördüğünüz, okuduğunuz her şeye inanmayın. Analizleri, yazılan yazıları farklı kaynaklardan takip edin. Asla borçla kripto para işine girmeyin. Kaybetseniz de üzülmeyeceğiniz bir miktar ile bu işe başlayın. Kripto paraların sürekli zengin ettikleri haberlerini duysak da elindeki tüm parasını kaybedip intihar edenlerin haberleri de azımsanmayacak kadar fazla. Bunun yanında herkes kazandığında sosyal medyada, orada burada paylaşsa da çoğu insan ben bu işe girdim ama beceremedim tüm paramı kaybettim diye yazmıyor. Bu nedenle gözümüze hep olumlu örnekler çapıyor olsa da gördüğümüz olumlu örnekler kadar olumsuz örnekler de olduğunu unutmayalım. 🙂