0

Kodlama Bilmeden Blog Açılabilir Mi?

Paylaş

Blog açma Blog açmadan önce aklımıza takılan ve bizi çoğunlukla vazgeçiren sorulardan biri de “Kodlama bilmeden blog açılabilir mi?” oluyor. çevremden bir arkadaşımın gelip “ben kodlama bilmiyorum ama blog açmak istiyorum dedi” bende ona kodlama bilmeden de blog açılabileceğini anlattım ve aynı soruyu soranlara bir yanıt olması için de bu yazıyı yazma kararı aldım. Blogunuzu eğer Blogger veya WordPress ile açarsanız gerçek anlamda hiç bir kodlama veya başka bir konuda bir şey bilmeden yazılarınızı aynı dakikada paylaşmaya bilirsiniz. Eğer kopyala-yapıştır yapmayı biliyorsanız da sitenize hazır bir tema alıp veya ücretsiz temaları kullanıp bir tema kurabilirsiniz. Ama yok ben illaki temamın bana özel olmasını istiyorum diyorsanız o zaman kodlama bilmek bir seçenek diğer seçenek ise paraya kıyıp kendi temanızı yaptırmanız olacaktır.

Konuyu da fazla dağıtmak istemiyorum. Ama başta da belirtiğim gibi kodlama bilmeden rahatça yazılarınızı paylaşabilir, resimler paylaşabilir, etiketler ekleyebilir, ufak da olsa seo çalışmaları yapabilirsiniz. Bunları yaparken sizin hi bir kodlama dili (html,css, php) bilmenize gerek kalmaz.

Peki kodlama bilmek ne değiştirir?

  1. Kodlama bilirseniz hazır temaları istediğiniz gibi düzenleme şansınız olur.
  2. Kendinize sıfırdan tema yapma imkanınız olur.
  3. Daha ayrıntılı ve sizi arama motorlarında çok daha ileriye taşıyacak bir seo çalışması yapma imkanınız olur.
  4. Cms sistemine (WordPress gibi) bağlı kalamadan tamamen özgün bir platform yaratıp çok daha genişletilmiş bir web sitesi yapma imkanınız olur.
Yani kodlama bilmemek blog açmanıza engel değil fakat bilmeniz sizi büyük bir adım öne taşıyacaktır.

Kodlama öğrenmek için blog açmak

Aslında yazımın en temel ve asıl yazmak istediğim kısımı bu kısım. Ben ilk sitemi açtığımda html nedir onu bile bilmiyordum. Fakat sonradan temaları kurcalayarak, seo çalışmaları nasıl yapılır bunlara bakarak yavaş yavaş bir şeyler öğrendiğimi anlamaya başladım. Şu anda sıfırdan tema yapacak kadar olmasa da en azından hazır bir temayı istediğim şekle sokacak kadar kodlamayı öğrendim ve bunun için sadece blog yazıp yapmak istediklerimi araştırdım. Ekstra hiç bir çabam veya eğitimim olmadı. Sizde kodlama öğrenmeye başlamak istiyorsanız bir blog açmak yani uygulamalı olarak bir şeyler yapmaya çalışmak en etkili yollardan biri olacaktır.