0

Knoppix Linux İnceleme

Paylaş

Knoppix şimdiye kadar incelediğim dağıtımlardan baya bir ayrılıyor. Çünkü bu diğer dağıtımlar aksine usb bellek üzerinden çalışmak için yapılmış ve aklınıza gelebilecek bir çok programı Knoppix Linux İncelemeüzerinde barındıran bir dağıtım. Böylelikle işletim sisteminizi ve işinize yarabilecek onlarca programı da yanınızda taşıma fırsatınız oluyor.  Bunun yanında Lxde, Gnome ve Kde seçenekleri ile açılma imkanını size sunuyor. Ben testlerimi varsayılan olarak açılan Lxde ile yaptım.  Tabii bunun yanında diğer masaüstü ortamlarına da girdim ve sizin için de bunlardan da yazıma bir kaç adet resim ekledim.

İlk İzlenim:

İlk izlenim olarak size eski bir işletim sistemini kurmuşsunuz gibi hissettiriyor. Tabii ki bu izlenim kısa sürüyor ve menüleri biraz dolaştıktan sonra görüyorsunuz ki işinize yarayabilecek tüm araçların bulunduğu bir ortama düşmüş bulunuyorsunuz. İstediğiniz masaüstü ortamı ile açıp kullanabileceğiniz, en ufak bir arava ihtiyacınız olduğunda kurmadan kullanabileceğiniz bir usb belleğe sahip olmuş oluyorsunuz. Özellikle sürekli müzik araçları, dvd-cd yazma vb araçları ya da aklınıza gelebilecek herhangi bir işle uğraşıyorsanız ve kendi bilgisayarınızı yanınızda taşıma imkanı bulamıyorsanız knoppix’i bir usb’ye çekip yanınızda götürebileceğiniz izlenimini size sunuyor.

Neler Yüklü Geliyor?

Aslında bu soruyu neler yüklü gelmiyor diye yapsam daha az yazmak zorunda kalırdım çünkü işinize yarayacak – yaramayacak onlarca program ve araç yüklü olarak geliyor. Ne kadar çok uygulamanın yüklü olarak geldiğini 4.2 gb boyutundaki iso dosyasından da anlayabiliyorsunuz. Yine de nelerin yüklü olarak geldiğinden kabaca bahsetmek gerekirse aşağıdan bir kaç menünün fotoğrafını sizlere eliyeyim. Şunu da ekleyeyim ki bunlar yarısı bile değil. Kısaca ne kadar çok olduğunu özetlemek gerekirse şöyle özetleyebilirim ki bir dağıtımın depolarında bulabileceğiniz neredeyse tüm programlar kurulu olarak geliyor.

Performansı:

Performans olarak Lxde ortamında kusursuz çalışıyor. Tüm uygulamalar en ufak donma kasma olmadan açılıyor, kullanılıyor. Tabii burada usb belleğinizin de önemli olduğunu eklemem gerek. Eğer ortalamanın biraz üstünde usb bellek ile kullanırsanız akıcı bir işletim sistemi sizi bekliyor. Şunu da unutmadan söylemeliyim ki bu anlattığım akıcılık maalesef Gnome’de kalmıyor. Gnome’nin ağır yapısı burada da kendini gösteriyor bu nedenle Lxde ile kullanmanız faydanıza olacaktır.

Özetle:

Bu işletim sistemlerine diğerlerine yaptığım gibi bir inceleme yapmanın çok da adil olmadığını düşündüğüm için diğerleri ile aynı maddelerde incelemeyeceğim. Knoppix amacını düşünürsek tamamen bu yönde dediğini karşılayan bir işletim sistemi. Bunun yanında ufacık bir usb belleğe onlarca araç sığdırmış ve bunları hiç bir kurulum yapmadan kullanmış oluyorsunuz. Bu nedenle zaten böylesine taşınabilir bir “işletim sistemi” arıyorsanız çok da bir çareniz kalmıyor ve Knoppix bunların içinde en iyisi olarak öne çıkıyor.
Daha da özet geçmek gerekirse amacı göz önünde bulundurulduğunda Knoppix gerçekten muhteşem.