0

Kişisel Bloglarda Seo

Paylaş

Seo çalışmasının önemini bir çok yazımda değindim. Bir iki ufak yazımda nasıl yapılacağına da değinmeyi çalıştım fakat hiç kişisel bir blogda seo anlamında neler yapılabilir bu konuya değinmediği fark ettim. Bende gerek kendi blogum için yaptıklarımdan gerekse de araştırıp öğrendiklerimle neler yapabileceğinize değineceğim.

1) Meta Tagler:

Tabii ki gerek Blogger gerekse de WordPress için yapabileceğiniz en kolay işlemlerden birisi meta tagleri eklemek olacaktır. Meta tagler arama motorlarına siteniz hakkında daha çok bilgi verip sizi ön sıralara taşımaya yardımcı olur. Sitenize kolaylıkla ekleyebileceğiniz tagleri görmek için  Meta Tagler ve Kullanımları adlı yazımı okuyabilirsiniz.

2) H Etiketleri:

<h1>, <h2>, <h3>, <h4> diye giden etiketler bütünüdür. Aslında başlık etiketi olarak da bilinir. Yazılarınızda bu etiketleri kullanmanız yine seo açısından büyük öneme sahiptir. Özellikle <h1> etiketini tüm yazılarınızda kullanmaya özen göstermeniz arama motorlarının yazının ne olduğunu anlamasına büyük bir katkı sağlayacaktır. Bu da sizi arama motorlarında üst sıraya taşıyacaktır.

3) Backlinkler:

Backlinkler ise gerek arama motorlarının sitenizi taraması gerekse de Alexa gibi puanlarınızın yükselmesi için önemli olan bir diğer etmendir. Yapması da kolaydır. İlk olarak backlinkin ne olduğuna değinecek olursak farklı sitelerden sizin sitenize verilen linklerdir. Bunu yapmak için gidip farklı blogları okuyup okuduğunuz yazıya da bir yorum bırakmanız, Facebook – Twitter gibi ağlarda sitenizi paylaşmanız, forumlarda vb siteniz kısmına sitenizi yazmanız, Imdb gibi sitelere kayıto lup buralarda sitenizi yazmanız backlinki enkolay yapabileceğiniz yoldur. Getirisi ise büyüktür.

4) Özgün İçerik:

Kopyala – yapıştır mantığı ile bir yere varınamayacağını artık herkes anlamıştır herhalde. Özgün içerik girmeniz yapmanız gereken en önemli hususlardan birisi. Eğer özgün bir içeriğe sahip değilseniz yukarıdakilerinin hepsini yapsanız bile elinize bir şey geçmeyecektir.

5) Sosyal Medya Yönetimi:

Gerek backlink, gerek kullanıcı çekmek için olsun gerekse de arama motorlarının robotlarının sizi daha çok indekslemesi için olsun sosyal medyayı aktif ve düzgün bir şekilde kullanmalısınız. Sitenizi sosyal medya ortamlarında iyi bir şekilde sergiletmelisiniz. Bu size her türlü anlamda fayda sağlayacaktır.