0

Kış Lastiği Nedir? Kullanılmalı mı?

Paylaş

Kış aylarının gelmesi ile birlikte sürücülerin de aklına  “kış lastiği almalı mıyım?” sorusu geldi. Ticari araçlarda zorunlu olan kış lastiği uygulaması binek araçlarda her ne kadar zorunlu olmasa da güvenlik açısından mutlaka takılması gereken bir ekipman.

Kış Lastiği Nedir? Yaz Lastiğinden Farkı Nedir?

Öncelikle kısaca lastiklerin çalışma mantığından bahsedecek olursak lastikler ısındıkça hamurları yumuşar ve yumuşadıkça da yola tutunur. Fakat çok fazla yumuşar ya da sert kalırsa yola tutunamaz. Tam bu noktada yaz lastikleri sıcak havaya uygun yapıldıkları için kışın yumuşayamaz, yeterli çalışma sıcaklığına ulaşamazlar ve yola tutunmaları ciddi oranda azalır. Bu da fren mesafenizi uzatır, patinaja düşme olasılığınızı yükseltir. Aynı şekilde kış lastiğini yazın kullanırsanız da lastiğin hamuru çok fazla yumuşayacağından yine tutuş zayıflar. Bu nedenle mutlaka özellikle soğuk bölgelerde kış lastiği kullanılmalı.

Kış Lastiği Sadece Karda Mı İşe Yarar?

Halk arasında bilinen yanlışlardan biri de “kar lastiği” kavramıdır. Kışın kullanılan lastikler “kar” değil “kış” lastiğidir. Bu vurgunun yapılma sebebi yaz lastikleri hava sıcaklığı 7 derecenin altına indiğinde artık işlevini yerine getiremezler. Ülkemizde de kış aylarında bu sıcaklık değerinin çok çok altını da gören illerimiz olduğu için mutlaka kış lastiği kullanılmalıdır. Yani kısaca kış lastiği sadece kar yağdığında kullanılmalıdır düşüncesi tamamen yanlıştır.

Kış Lastiğini Sadece Çekişin Olduğu Tekere Takmak Yeterli Midir?

Bu durumda da yapılan testler gösteriyor ki sadece çekiş olan tekerleğe kış lastiği takmak doğru değil. Bu aracın dengesinin bozulmasına neden oluyor. Zaten basitçe düşünce bile yaz lastiği olan tekerlekler kaymaya başladığında kış lastiği olan tekerlekler tutunmaya devam edecektir. Bu durumda da özellikle yanlış gaz / fren yapılması durumunda çekiş olan tekerlek gücü yere aktarırken yazlık lastik bulunan tekerlek iyice tutuşu kaybedecek ve kaymalara hatta kazalara neden olacaktır. Bu nedenle sadece çekişin olduğu tekerleklere lastik takmak yeterli değildir. Mutlaka 4 lastik de kış lastiği ile değiştirilmelidir.

4×4 (4 çeker) Araçlarda  Kış Lastiği Gerekli Midir?

Kesinlikle gereklidir. 4 tekerden çekişli arabalarda halk arasında bilinenin aksine kış lastiği daha büyük önem taşımaktadır. Yola 4 tekerlekten birden güç aktarılacağı için bu tür araçlarda kalkış daha zor olmakta ve kayma ihtimali daha çok artmaktadır. Bu yüzden 4 çeker araçlarda da mutlaka kış lastiği kullanılmalıdır.