Kış Lastiği Nedir? Kullanılmalı mı? - Ali Yatarkalkmaz

Kış Lastiği Nedir? Kullanılmalı mı?

Kış aylarının gelmesi ile birlikte sürücülerin de aklına  “kış lastiği almalı mıyım?” sorusu geldi. Ticari araçlarda zorunlu olan kış lastiği uygulaması binek araçlarda her ne kadar zorunlu olmasa da güvenlik açısından mutlaka takılması gereken bir ekipman.

Kış Lastiği Nedir? Yaz Lastiğinden Farkı Nedir?

Öncelikle kısaca lastiklerin çalışma mantığından bahsedecek olursak lastikler ısındıkça hamurları yumuşar ve yumuşadıkça da yola tutunur. Fakat çok fazla yumuşar ya da sert kalırsa yola tutunamaz. Tam bu noktada yaz lastikleri sıcak havaya uygun yapıldıkları için kışın yumuşayamaz, yeterli çalışma sıcaklığına ulaşamazlar ve yola tutunmaları ciddi oranda azalır. Bu da fren mesafenizi uzatır, patinaja düşme olasılığınızı yükseltir. Aynı şekilde kış lastiğini yazın kullanırsanız da lastiğin hamuru çok fazla yumuşayacağından yine tutuş zayıflar. Bu nedenle mutlaka özellikle soğuk bölgelerde kış lastiği kullanılmalı.

Kış Lastiği Sadece Karda Mı İşe Yarar?

Halk arasında bilinen yanlışlardan biri de “kar lastiği” kavramıdır. Kışın kullanılan lastikler “kar” değil “kış” lastiğidir. Bu vurgunun yapılma sebebi yaz lastikleri hava sıcaklığı 7 derecenin altına indiğinde artık işlevini yerine getiremezler. Ülkemizde de kış aylarında bu sıcaklık değerinin çok çok altını da gören illerimiz olduğu için mutlaka kış lastiği kullanılmalıdır. Yani kısaca kış lastiği sadece kar yağdığında kullanılmalıdır düşüncesi tamamen yanlıştır.

Kış Lastiğini Sadece Çekişin Olduğu Tekere Takmak Yeterli Midir?

Bu durumda da yapılan testler gösteriyor ki sadece çekiş olan tekerleğe kış lastiği takmak doğru değil. Bu aracın dengesinin bozulmasına neden oluyor. Zaten basitçe düşünce bile yaz lastiği olan tekerlekler kaymaya başladığında kış lastiği olan tekerlekler tutunmaya devam edecektir. Bu durumda da özellikle yanlış gaz / fren yapılması durumunda çekiş olan tekerlek gücü yere aktarırken yazlık lastik bulunan tekerlek iyice tutuşu kaybedecek ve kaymalara hatta kazalara neden olacaktır. Bu nedenle sadece çekişin olduğu tekerleklere lastik takmak yeterli değildir. Mutlaka 4 lastik de kış lastiği ile değiştirilmelidir.

4×4 (4 çeker) Araçlarda  Kış Lastiği Gerekli Midir?

Kesinlikle gereklidir. 4 tekerden çekişli arabalarda halk arasında bilinenin aksine kış lastiği daha büyük önem taşımaktadır. Yola 4 tekerlekten birden güç aktarılacağı için bu tür araçlarda kalkış daha zor olmakta ve kayma ihtimali daha çok artmaktadır. Bu yüzden 4 çeker araçlarda da mutlaka kış lastiği kullanılmalıdır.
Share

Benzer Yazılarım...

İlk yorumu yapın

 1. Saba Rahman dedi ki:

  Thanks! Good information

 2. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Thank you for your comment.

 3. YUNUS EMRE dedi ki:

  Ülkemizin birçok yerinde kış ayları bayağı sıkıntılı geçiyor. Çünkü yağan kar boyu bazı yerlerde 1 metrenin üstünde oluyor ayrıca buzlanma gibi sebeplerden dolayıda ulaşım bir hayli aksıyor. Bu yüzden kış lastiği kullanmak bayağı önemli. Genelde insanlar kar yağdığı zaman kış lastiği kullanmanın doğru olduğunu zannediyor ama yazınızda bu konuya güzel bir açıklık getirmişsiniz. Teşekkürler.

 4. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Yorumunuz ve katkılarınız için ben teşekkür ederim. Çok haklısınız sadece trafik sıkışıklığı vb gibi durumlar değil kendi canımızın ve arabamızda taşıdığımız diğer insanların canı içinde mutlaka kış lastiği kullanılmalı.

 5. 4 mevsim lastikler için ne diyeceksiniz kullanmak uygun mu yoksa kullanılmamalı mı?

 6. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Ülkemiz malum her türlü mevsumi görmek mümkün bu nedenle koyu bir kış yaşanan yerlerde pek uygun değil. Açıkçası genel kanı 4 mevsimlerin ne yazın tam çalıştıkları ne de kışın tam çalıştıkları yönünde yani çok kaliteli olanlar hariç çok da önerilmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir