10

Kimlik Kartına Ehliyet Eklettirme

Paylaş
Kimlik Kartına Ehliyet Eklettirme
Kimlik Kartına Ehliyet Eklettirme

Kimlik kartına ehliyet eklettirme (ehliyet alma sürecini de daha önce anlatmıştım.) son günlerde sıkça aranan konulardan birisi olmaya başladı. Bende bugün kimliğime ehliyetimi eklettim. Bu süreci de merak edenler ve akıllarında soru işareti olanlar için ayrıntılı bir şekilde paylaşma kararı verdim. Bu süreçte neler yaptığımı aşama aşama anlatacağım.

1- Randevu Alma:

İlk aşamada Nüfus ve Vatandaşlık İşleri’nin randevu sisteminden bir randevu almanız gerekmekte. Randevu almadan önce hem ehliyetinizin hem de kimliğinizin 2016’dan sonra alınmış olması gerektiğini (yani yeni tipte olmaları gerektiğini) unutmayınız. Daha sonra size en yakın nüfus müdürlüğünden istediğiniz bir tarihe randevu alıyorsunuz. Ben bakarken aynı gün içinde randevular boştu, gittiğimde de hiç sıra yoktu kolaylıkla işlemimi halletim.

2- Nüfus Müdürlüğüne Gitme:

Randevu aldığınız tarihte nüfus müdürlüğüne gidin. Daha sonra size randevunuz olup olmadığı soruluyor. Varsa içeri giriyorsunuz (yoksa kesinlikle içeri almıyorlar bu nedenle randevu almadan gitmeyin.) Daha sonra oradan T.C kimlik numaranız ile sıra alıyorsunuz. Ben sıra aldıktan sonra 5 dk. geçmeden sıra geldi. Daha sonra sizden ehliyetinizi ve kimliğinizi istiyorlar. Bunun yanında parmak izinizi okutup bir tane de imza atıyorsunuz işlem de tamamlanmış oluyor bu kadar kolay bir şekilde hallediliyor.

Kimlik Kartına Ehliyet Eklettirme Ücreti Ne Kadar?

Bu işlem için şu anda hiç bir ücret alınmıyor. Randevu almadan karta eklettirmeye kadar hiç bir ücret ödemeden gerçekleşiyor. Sadece randevu alıp gitmeniz yeterli oluyor.

Herhangi Bir Belge Gerekiyor Mu?

Benden sadece eski ehliyetim ve kimlik kartım istendi. Bunun dışında başka bir belge istenmedi.

Kimlik Kartına Ehliyet Eklettirme İşlemi Ne Kadar Sürüyor?

Kısaca cevap vermek gerekirse Nüfus Müdürlüğüne girip, sıra alıp, ehliyetimi kimlik kartıma eklettirip çıkmam 10 dakika sürmedi. Virüs dönemi olduğu için kesinlikle randevusuz işlem yapılmıyordu bu nedenle ilk karım burada oldu randevu saatime 15 dakika kala gittim, içeri girip sıra aldım daha sonra 5 dakika geçmeden sıra geldi, eski ehliyetimi ve kimlik kartımı verdim, daha sonra sadece parmak izim ve bir imzam alındı toplam işlem 5 dakika sürmedi. Tabii burada bir kez daha belirtmem lazım ki çok yoğunluk yoktu, virüsten dolayı da randevu saati gelmeyen içeri alınmıyordu bu nedenle çok hızlı bir şekilde işlem yaptım.

Eski Ehliyete Ne Oluyor?

Benim giderken en çok merak ettiğim soru bu idi. Bu nedenle benim gibi merak edeceklere bunun da cevabını vermiş olayım eski ehliyetim de geri verildi. Yani kimlik kartına ekledikten sonra eski ehliyetim alınmadı o da geri verildi.