0

KDE Neon İnceleme

Paylaş
KDE Neon İnceleme

KDE Neon İnceleme

KDE Neon inceleme: KDE Neon Linux dağıtımları arasında en popüler olan (DistroWatch verilerine göre) dağıtımlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. KDE Neon incelemesinin şimdiye kadar blogumda olmadığını fark ettiğim için bu sık kullanılan dağıtımın da incelemesini yazmaya karar verdim. KDE Neon Ubuntu’nun kararlı sürümü üzerine kurulmuş ve KDE masaüstü ortamının da bence en iyi temsilcisi olarak karşımızı çıkıyor. Gelin KDE Neon’a birlikte bakalım.

İlk İzlenim ve Görsellik:

İlk izlenim olarak KDE Neon bizi sade bir arayüz ile karşılıyor. Bu sadelik kullanım kolaylığı ile de devam ediyor. KDE Neon bize KDE’nin tüm özelliklerini sunarken hafif bir dağıtım olması ve gereksiz hiç bir şeyin olmaması ile de dikkatimizi çekiyor. İlk izlenimim de gördüğüm tek sorun ise kaynak tüketiminin biraz fazla olması oldu. Windows’dan az olsa da Gnome arayüzlü o an sanal makine de kurulu olan diğer bir dağıtımdan daha fazla kaynak tüketiyordu, bilgisayarıma kurup yaptığım testte de sanal makine de olduğu kadar olmasa da kaynak tüketimini biraz fazla gördüm.

Görsellik olarak sade bir arayüz bizi karşılıyor. Benim gibi sadeliği sevenler için bunun büyük bir artı olduğunu söylemem mümkün. Bunun yanında karanlık bir tema seçeneği ve bir sürü özelleştirme seçeneği de bizlere sunulduğu için sadeliği sevmeyenler kendilerine göre özelleştirme şansına da sahipler. Yazı sonundaki galeri kısmından sisteme ait resimlere bakarak siz de hoşunuza gidip gitmediğine karar verebilirsiniz.

Kurulum:

Kurulumu gayet basit olan KDE Neon, güzel bir Türkçe ile yazılmış bir kurulum arayüzü sunması ile de gönüllerimizi kazanıyor. İlk kez kuracaklar için bile gayet anlaşılır olan arayüz kurulum sırasında bize kolaylık sağlıyor.

Donanım Desteği:

Ubuntu üzerine kurulu bir sistem olduğu için bu konuda da -diğer çoğu dağıtımda olduğu gibi- bizi üzmüyor. Çoğu cihazımızı hemen tanıyor. Burada dikkat etmemiz gereken tek nokta ise maalesef bilgisayarımızın veya fare, klavye gibi çevre ekipmanlarımızın Linux desteği yoksa bu konuda biraz sıkıntı yaşayabiliyoruz. Kendi laptopumda yer alan bir iki özelliği bu nedenle kullanamadım. Tabii ki bu dağıtımın değil bilgisayarın veya çevre ekipmanları üreticisinin bir suçu. Linux’ün de var olduğunu hatırlamalı ve ona uygun sürücüsünü, özelleştirme yazılımlarını desteklemeli idi.

Yüklü Gelen Uygulamalar:

KDE Neon İnceleme

Bu konuda da çoğu dağıtımda olduğu gibi bizi üzmüyor ve çoklu ortam araçlarından internet tarayıcısına (Mozilla Firefox) bir çok uygulamayı bize sunuyor. Günlük ve ofis kullanımı için ihtiyacımıza yarabilecek her şey hazır bir halde bize sunuluyor.

Performans:

Başta da dediğim gibi biraz fazla kaynak tüketse de (fazla dediğime de bakmayın işlemci kullanımı zaten tüm dağıtımlarda olduğu gibi sadece ramde 100-150mb bir fazla kullanım var. Bu da o anlık arka planda çalışan bir işlemden bile olabilir. O yüzden ben takılsam da siz bu noktaya takımayın) tükettiği kaynağın hakkını veriyor ve gayet akıcı çalışıyor. Gerek oyun testlerinde gerek ise günlük kullanımımda hiç bir sorun ile karşılaşmadım. Hiç bir anlık performans düşmesi vb olmadan kullanabildim.

Türkçe Dil Desteği:

Türkçe dil desteği konusunda da gayet başarılı olduğunu söylemem mümkün. Çoğu dağıtımda karşılaştığım ufak tefek sorunlar burada da olsa da genel olarak hiç bir sorun yok. Günlük kullanımı engelleyecek en ufak bir dil problemi ile karşılaşmıyorsunuz.

KDE Connect:

KDE Neon İnceleme

Diğer dağıtımlardan belki KDE’yi ayıran en büyük özelliklerden birisi de Connect uygulaması. Connect uygulaması ile telefonunuzla bilgisayarı bağlayabilir ve telefonunuzu bir nevi bilgisayarınızdan yönetebilirsiniz. Gelen bildirimleri, mesajları görüntülemekten, aramalarınıza ulaşmak kadar bir çok işlevi yerine getirebilirsiniz. Böylelikle bilgisayar başında çalışıyorken veya bilgisayar kullanıyorken sürekli telefonunuzu elinize almaktan kurtulmuş olursunuz. KDE arayüzünü kullanan tüm dağıtımlarda KDE Connect kurulu olarak gelse de bu uygulamanın sahibine buradan bir artı yazmayı ihmal etmiyorum.

Sonuç 4.8/5

Aslında sonuç gönlümde 5/5. Ama Türkçe dil desteği eksikliğinden dolayı diğer dağıtımlardan hep puan kırdığım için bunda da adil olması için 0.2 puan kırdım. Bunun dışında gerek arayüzü, gerek özelleştirme seçenekleri gerekse de perfomansı ile KDE Neon benim beğenimi kazandı. KDE Connect ile de aslında bu puanı taçlandırdı. Günlük kullanımımda normal inceleme süremin üzerinde kullandığım halde sorunsuz bir deneyim yaşatan KDE Neon’u gerek yeni gerekse de mevcut Linux kullanıcılarına gönül rahatlığı ile önerebilirim. Sizde daha önce KDE Neon’u denemediyseniz en azından sanal makine aracılığı ile denemenizi tavsiye ederim 🙂

Galeri:

[Best_Wordpress_Gallery id=”11″ gal_title=”KDE Neon İnceleme”]