Kablosuz Şarj Nedir? - Ali Yatarkalkmaz

Kablosuz Şarj Nedir?

Günümüzde telefonlardan akıllı saatlere kadar bir çok cihazda karşımıza çıkmaya başladı. Hatta bir çok giyilebilir teknoloji ürününde artık sadece kablosuz olarak şarj etme seçeneği karşımıza çıkıyor. Peki bu kablosuz şarj nedir? Nasıl çalışır?

Kablosuz Şarj Nedir Nasıl Çalışır?

Kablosuz şarj genellikle bir stant üzerine cihazımızı bırakarak yaptığımız şarjdır. Bu stant ayrı bir cihaz olarak karşımıza çıkabileceği gibi artık otomobillerimizde ki gözlerde bile karşımıza çıkmakta. Telefonumuza veya şarj edeceğimiz cihazımıza herhangi bir kablo derdi olmadan bir yüzey üzerine bırakarak şarj etmek gerçekten de şarj işlemini kolaylaştırmakta. Fakat tabii ki kablosuz dense de tam bir kablosuzluk yok ve bu stant yine kablo ile prize veya başka bir güç kaynağına bağlı. Sadece şarj edeceğimiz cihazı kablo ile bağlama derdimiz olmuyor.
Bu yöntem aslında indiksiyon yoluyla şarj etmedir ve bobinler arasında gerçekleşen bir süreçtir. Bobinler üzerinden geçen akım bir manyetik alan oluşturur. Bu manyetik alana giren telefonumuzun veya kablosuz şarj edeceğimiz cihazın içindeki bobin de yeniden elektrik enerjisine çevirerek cihazımızın şarj olmasını sağlar.

Kablosuz Şarj Standartları Nelerdir?

Piyasada bir çok şarj standartı bulunmaktadır. Bunlardan en popüler olanları Qi ve PMA’dır. Yine de aynı standartı taşısa da şarj olmayan cihazlarda yok değil. Buna kendimden bir örnek verecek olursam Qi destekli Meizu Pop kulaklığım yine Qi destekli Samsung’un kablosuz Powerbank’inden şarj olmuyor. Muhtemelen tasarımlarından dolayı bobinler birbiri ile yeterince yaklaşamadığı için şarj olmuyorlar. Bu nedenle bir stant almadan önce şarj edeceğiniz cihaz ile tam olarak uygun olduklarından emin olun.

Kablosuz Şarjın Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Avantajı olarak tabii ki kullanım rahatlığını sayabiliriz. Dezavatajı ise biraz daha fazladır. Bunun başında cihazı kablolu şarja göre çok daha yavaş şarj etmesi gelir. Bunun yanında arada oluşan enerji kaybı da daha fazladır. Tabii ki bu kayıp devasa boyutlarda olmadığı için göze görünmez burada asıl dezavantaj olarak sayacağımız kesinlikle yavaş şarj etmesidir.

Kablosuz Şarj Cihazları Bize Neden Elektrik Çarptırmaz?

Bu soruda çok merak edildiği için cevaplamak istedim bunun nedeni bizde bir bobin olmamasıdır. Yukarıda da anlattığım gibi kablosuz şarj iki bobinin karşılaşması ile olur her ne kadar kablosuz şarj aletinde bu bobin olsa ve manyetik alan oluştursa da bizde bunu alacak karşı bir bobin olmadığınadan bize bir elektrik çarpmaz.
Share

Benzer Yazılarım...

16 Yorum

 1. İsmail Durcan dedi ki:

  Teknoloji hızla gelişiyor ve hayatımızı kolaylaştırıyor. NFC özelliği telefonumuzla kablosuz şarjda dahil temassız banka ödemeleri yapmamıza bile yardım ediyor ama kullanmak ne kadar sağlıklı bankalarda bilemiyorum.

 2. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Gerekli güvenlik önlemleri alındığı söyleniyor tabii yine de ne kadar güvenli bilmek İmkansiz.

 3. Kablosuz her şey nasıl da güzel kulaklıklar, şarj aletleri nihayet bizi o karmaşık kabloları açma derdinden kurtarıyorlar.

 4. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Evet haklısınız. İleride muhtemelen tamamen kblosuz şarj ürünleri de görmeye başlarız muhtemelen 🙂

 5. Yoldaki Yazar dedi ki:

  2015 yılından beridir kullandığım Galaxy S6 cep telefonumun 2018 yılında bir ara şarj soketinde sorun oldu. Tamir ettirmeden önce yaklaşık 1-2 ay kadar kablosuz şarj standı ile telefonumu şarj ettim. 2015 yılına ait bir teknolojiye sahip olmasına rağmen kablosuz hızlı şarj özelliği gayet iyi çalışıyordu.

  Kablosuz şarj standını taşıması biraz zor oluyor. Sabit bir yerde durursa gayet kullanışlı.

 6. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Sizin baya işinize yaramış bu teknoloji 🙂 Bu yönde kullanımı aklıma gelmemişti ama hayat kurtaran bir özellik konumuna da gelebiliyor demek ki 🙂

 7. HürPost dedi ki:

  Ya bence o kadar da iyi değil ne kadar kabloyu hayatımızdan çıkarsakta manyetik alan fazlalığından sağlık için sıkıntılı oluyor bence teşekkürler güzel bir anlatım olmuş

 8. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Bu konuda baya aratşrıam yaptım ama insan vücuduna pek de bir zararı yok deniliyor. Tabii daha yeni bir teknoloji olduğu için de uzun vade de ne olur orası da bilinmez. Yorumunuz için teşekkürler 🙂

 9. Hakan Aydın dedi ki:

  2012’de çıkan Nexus 4 ile hayatıma girdi kablosuz şarj. Ondan beridir lazım oldukça kullanırım. Apple kullanıcıları 6 sene sonra bu teknolojiyle tanıştılar. Apple çok geriden geliyor yenilik konusunda.

 10. Quick Loan dedi ki:

  Kablosuz şarj geleceğin tenolojisi olacak gibi. Özellikle ileride arabalara vb de gelir ve gerçek anlamda hızlı bir şarj gelirse çok işe yarar bir teknoloji olacak. Kablosuz şarj nedir konusuna siz de çok güzel değinmişsiniz.

 11. Kiafer dedi ki:

  Kablosuz şarj günümüzde iyice popülerlik kazandı. Kablosuz şarj nedir konusuna siz baya önceden değinmişsiniz. Elinize sağlık.

 12. Judyfer dedi ki:

  Kablosuz şarj nedir konusuna bu kadar erken ve ayrıntılı şekilde değinmişsiniz. Elinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir