16

Kablosuz Şarj Nedir?

Paylaş

Günümüzde telefonlardan akıllı saatlere kadar bir çok cihazda karşımıza çıkmaya başladı. Hatta bir çok giyilebilir teknoloji ürününde artık sadece kablosuz olarak şarj etme seçeneği karşımıza çıkıyor. Peki bu kablosuz şarj nedir? Nasıl çalışır?

Kablosuz Şarj Nedir Nasıl Çalışır?

Kablosuz şarj genellikle bir stant üzerine cihazımızı bırakarak yaptığımız şarjdır. Bu stant ayrı bir cihaz olarak karşımıza çıkabileceği gibi artık otomobillerimizde ki gözlerde bile karşımıza çıkmakta. Telefonumuza veya şarj edeceğimiz cihazımıza herhangi bir kablo derdi olmadan bir yüzey üzerine bırakarak şarj etmek gerçekten de şarj işlemini kolaylaştırmakta. Fakat tabii ki kablosuz dense de tam bir kablosuzluk yok ve bu stant yine kablo ile prize veya başka bir güç kaynağına bağlı. Sadece şarj edeceğimiz cihazı kablo ile bağlama derdimiz olmuyor.
Bu yöntem aslında indiksiyon yoluyla şarj etmedir ve bobinler arasında gerçekleşen bir süreçtir. Bobinler üzerinden geçen akım bir manyetik alan oluşturur. Bu manyetik alana giren telefonumuzun veya kablosuz şarj edeceğimiz cihazın içindeki bobin de yeniden elektrik enerjisine çevirerek cihazımızın şarj olmasını sağlar.

Kablosuz Şarj Standartları Nelerdir?

Piyasada bir çok şarj standartı bulunmaktadır. Bunlardan en popüler olanları Qi ve PMA’dır. Yine de aynı standartı taşısa da şarj olmayan cihazlarda yok değil. Buna kendimden bir örnek verecek olursam Qi destekli Meizu Pop kulaklığım yine Qi destekli Samsung’un kablosuz Powerbank’inden şarj olmuyor. Muhtemelen tasarımlarından dolayı bobinler birbiri ile yeterince yaklaşamadığı için şarj olmuyorlar. Bu nedenle bir stant almadan önce şarj edeceğiniz cihaz ile tam olarak uygun olduklarından emin olun.

Kablosuz Şarjın Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Avantajı olarak tabii ki kullanım rahatlığını sayabiliriz. Dezavatajı ise biraz daha fazladır. Bunun başında cihazı kablolu şarja göre çok daha yavaş şarj etmesi gelir. Bunun yanında arada oluşan enerji kaybı da daha fazladır. Tabii ki bu kayıp devasa boyutlarda olmadığı için göze görünmez burada asıl dezavantaj olarak sayacağımız kesinlikle yavaş şarj etmesidir.

Kablosuz Şarj Cihazları Bize Neden Elektrik Çarptırmaz?

Bu soruda çok merak edildiği için cevaplamak istedim bunun nedeni bizde bir bobin olmamasıdır. Yukarıda da anlattığım gibi kablosuz şarj iki bobinin karşılaşması ile olur her ne kadar kablosuz şarj aletinde bu bobin olsa ve manyetik alan oluştursa da bizde bunu alacak karşı bir bobin olmadığınadan bize bir elektrik çarpmaz.