0

JingOS İnceleme

Paylaş

JingOS özellikele mobil cihazlar için geliştirilmiş bunun yanında masaüstünde de sorunsuzca çalışan bir Linux dağıtımı olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle Android uygulamalarını da çalıştırabilmesi ile dikkat çeken bir Linux dağıtımı.. Fakat şimdiden belirteyim ARM tabanlı bir cihazım olmadığından Anroid uygulamalarını çalıştırıyor mu? Çalıştırıyorsa bunlarda nasıl bir performans veriyor bunu deneyimleyemedim. Daha fazla uzatmadan JingOS inceleme yazıma geçeyim.

JingOS İnceleme

JinOS Kurulum ve İndirme:

JingOS‘u JingOS’un internet sitesi üzerinden doldurabileceğiniz ufak bir form ile kolaylıkla indirebilirsiniz. Kurulum kısmında KDE masaüstü ortamını kullanan dağıtımlardan alışkın olduğumuz kurulum ara yüzü bizi karşılıyor. Daha önce Linux kuran veya herhangi bir işletim sistemi kuran birisinin rahatlıkla kullanabileceği bir kurulum arayüzü var.

İlk İzlenim:

İlk izlenimim olarak bilgisayarı açtığımda yeni bir ikisi bir arada cihaz açmış gibi hissettim. Hatta burada bilgisayarımın ekranının dokunmatik olmamasına ilk defa üzüldüm. Ara yüzü gayet temiz bir işletim sistemi JingOS dosyalarım vb. gibi sistem uygulamaları da gayet kullanışlı. İlk izlenimim de eleştirebileceğim tek nokta touchpad, mause ve klavye ile tabii ki uyumlu olsa da daha çok dokunmatik cihazlar düşünülerek yapılmış. Her ne kadar masaüstünde de sorunsuz çalışsa da bazen ekranımın dokunmatik olması gerekiyormuş izlenimini bende fazlası ile uyandırdı. Her ne kadar klavye ve Fare ile sorunsuz kullanılsa da yine de dokunmatik bir cihazda çok daha verimli kullanılacağını söylemem mümkün.

Yüklü Gelen Uygulamalar:

Yüklü gelen uygulamalar kısmında çoğu dağıtımdan alışkın olduğumuz gibi ihtiyacımız olabilecek tüm uygulamaları JingOS bize sunuyor. Çoğu dağıtımdan farklı olarak ise office uygulaması olarak WPS, internet tarayıcısı olarak ise Chromium kurulu olarak geliyor. Tabii ki JingOS’un bir mağazası olduğu ve içinde aradığınız tüm uygulamaları da bulabileceğiniz için bu kısımdan JingOS tam puan almayı başarıyor.

Performans ve Donanım Desteği:

Performans olarak hiç bir problemle karşılaşmadım. Gerek günlük kullanımımda gerekse de virtualbox üzerinde yaptığım testlerimde hiç bir sorunla karşılaşmadım. Bunun yanında tabii ki Linux üzerine kurulu olduğu için tüm donanımlarımı sorunsuzca tanıdı bu konuda da bu nedenle bir sorun yaşamadım. Yani özetle performans ve donanım desteği konusunda da benden + not aldı.

Görsellik:

Görsellik kişiden kişiye değişecek bir konu olsa da JingOS’un ara yüzünün benim hoşuma gittiğini söyleyebilirim. Yazının sonunda bulunan galeriden sizde yüklediğim resimlere bakarak hoşunuza gidip gitmediğine karar verebilirsiniz.

Türkçe Dil Desteği:

Benden en büyük eksiyi alan kısım maalesef burası oldu. Türkçe dil desteği sunsa da bu çok kısıtlı kalıyor. Her yerde karşınıza İngilizce kelimeler çıkıyor. Çoğu kısmın çevirisi yapılmamış. Tabii ki daha yeni bir proje olduğu için bunlar ileride düzeltilebilir. Fakat şu anda maalesef çoğu yer İngilizce ve kullanırken sizi rahatsız ediyor.

Sonuç 4.3/5

JingOS hedeflediklerini başarısı ile yapıyor. Fakat kendi adıma JingOs’u masaüstü veya dizüstü bilgisayarımda tek cihaz olarak kullanmak istemem. Fakat dokunmatik bir cihazım veya ARM tabanlı bir cihazım varsa da mutlaka ilk tercih edeceğim işletim sistemleri arasında yer alır. Bunun yanında puanını en çok kırdığım nokta maalesef Türkçe dil desteği kısmı oldu. Çoğu yerin çevirisi yapılmamış. Özellikle kendi uygulamalarının hiç birisi çevrilmemiş.

Galeri

[Best_Wordpress_Gallery id=”19″ gal_title=”JingOS İnceleme”]