0

İyi Bir Yazı İçin İpuçları

Paylaş

İyi Bir Yazı İçin İpuçlarıGerek blogumuzun gelişmesi, gerek çok okunan bir blogumuzun olması, gerek arama motorlarında üst sıralara çıkmamız için olsun en başta gelen maddelerden biri “iyi bir yazı” yazmak. Peki iyi bir yazı nasıl olur?

Yine Yeniden “Özgünlük”

Neredeyse tüm seo yazılarımda belirtiğim gibi burada da belirteceğim en önemli madde özgünlük. İyi bir yazı kesinlikle özgün olmalı, kopyala yağıştır içerikten uzak durmalı.

Dil Bilgisine Uygun:

İkinci olarak dikkat etmeniz gereken noktalama işaretlerine, dil bilgisine, yazım kurallarına uygun bir yazı ortaya koymanız. Yazdığınız yazı hangi dilde olursa olsun mutlaka dilin kurallarına uygun olsun.

Seo Uyumlu:

İyi bir makalenin sadece insanlar tarafından iyi olarak algılanması yetmiyor maalesef. Aramam motorlarının da bu yazı iyi demesi gerekiyor. Bunun içinde yazınızın seo uyumlu olması bu bağlamda anahtar kelimeler içeriyor olması, <h1>, <h2> gibi başlık etiketlerinin kullanılıyor olması, yazının yeterince uzun ve açıklayıcı olması, tekrardan uzak olması, farklı sitelerden alınmış içerik olmaması gerekiyor.

Yeterli Görsellerle Desteklenmiş:

Bir diğer önemli nokta da tabii ki yeteri kadar görsele sahip olması. Sadece bunu bir resim olarak değil konu ile alakalı grafikler, istatistikler içeren görsellerde yazınızı zenginleştirecek ve onu “iyi bir yazı” olma yolunda öne taşıyacaktır.

Tekrara Girmeyen, İsteneni Sunan:

Yazınızı sadece aramam motorlarının hoşuna gitsin diye uzun uzun yazmanız onu iyi bir yazı yapmaz. Tam aksine okuyucularınızın gözünde değersiz bir yazı yapar. Bu nedenle yazınızda istenilen bilgiyi tam sunmaya özen gösterin, yeteri kadar bilgi ve resim olduktan sonra tekrara girerek, aynı cümleyi çevirip çevirip sunarak yazınızı uzatmaya çalışmayın.