İyi Bir Yazı İçin İpuçları - Ali Yatarkalkmaz

İyi Bir Yazı İçin İpuçları

İyi Bir Yazı İçin İpuçlarıGerek blogumuzun gelişmesi, gerek çok okunan bir blogumuzun olması, gerek arama motorlarında üst sıralara çıkmamız için olsun en başta gelen maddelerden biri “iyi bir yazı” yazmak. Peki iyi bir yazı nasıl olur?

Yine Yeniden “Özgünlük”

Neredeyse tüm seo yazılarımda belirtiğim gibi burada da belirteceğim en önemli madde özgünlük. İyi bir yazı kesinlikle özgün olmalı, kopyala yağıştır içerikten uzak durmalı.

Dil Bilgisine Uygun:

İkinci olarak dikkat etmeniz gereken noktalama işaretlerine, dil bilgisine, yazım kurallarına uygun bir yazı ortaya koymanız. Yazdığınız yazı hangi dilde olursa olsun mutlaka dilin kurallarına uygun olsun.

Seo Uyumlu:

İyi bir makalenin sadece insanlar tarafından iyi olarak algılanması yetmiyor maalesef. Aramam motorlarının da bu yazı iyi demesi gerekiyor. Bunun içinde yazınızın seo uyumlu olması bu bağlamda anahtar kelimeler içeriyor olması, <h1>, <h2> gibi başlık etiketlerinin kullanılıyor olması, yazının yeterince uzun ve açıklayıcı olması, tekrardan uzak olması, farklı sitelerden alınmış içerik olmaması gerekiyor.

Yeterli Görsellerle Desteklenmiş:

Bir diğer önemli nokta da tabii ki yeteri kadar görsele sahip olması. Sadece bunu bir resim olarak değil konu ile alakalı grafikler, istatistikler içeren görsellerde yazınızı zenginleştirecek ve onu “iyi bir yazı” olma yolunda öne taşıyacaktır.

Tekrara Girmeyen, İsteneni Sunan:

Yazınızı sadece aramam motorlarının hoşuna gitsin diye uzun uzun yazmanız onu iyi bir yazı yapmaz. Tam aksine okuyucularınızın gözünde değersiz bir yazı yapar. Bu nedenle yazınızda istenilen bilgiyi tam sunmaya özen gösterin, yeteri kadar bilgi ve resim olduktan sonra tekrara girerek, aynı cümleyi çevirip çevirip sunarak yazınızı uzatmaya çalışmayın.

 
Share

Benzer Yazılarım...

İlk yorumu yapın

 1. yusufsezgin dedi ki:

  Faydalı bir bilgi olmuş Ali bey kaleminiz dert görmesin

 2. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Beğenmenize çok sevindim 🙂 Yorumunuz için çok teşekkür ederim.

 3. Bilgibirlik dedi ki:

  Yazınızı okudum ve güzel bir yazı yazımı için her şeye değinmişsiniz. Burada bazı hatalarımın farkına varmamı sağladığınız için teşekkürler.

 4. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Yazımı beğenmenize çok sevindim yorumunuz için ben teşekkür ederim.

 5. Web Kenti dedi ki:

  Başarılı bir yazı olmuş, tebrikler.

 6. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Beğenmenize sevindim. Teşekkür ederim.

 7. Yazıyı uzatınca tekrara giriyorum gibi. O yüzden kısa yazmaya başladım bende.

 8. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Yazıyı uzatınca tekrara girme bende de oluyor:)

 9. Arıvehayat dedi ki:

  seo uyumlu olması çok önemli gerçekten faydalı bilgiler için teşekkür ederiz

 10. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Hoşunuza gitmesine çok sevindim 🙂 Yorumunuz için ben teşekkür ederim.

 11. Arıza Notları dedi ki:

  Merhaba Ali bey.

  Yazılarınızı renklendirirken temanıza uygun renkler kullanmanızı tavsiye ederim. Ara başlıklardaki Mavi renk hoş durmamış. Bir diğer önerim site altında bulunan telif (creative) kısmını kaldırın. Son olarak "Hakkımda" bölümünü yan sütunun en altına taşımak daha iyi olur. Umarım başarılı olur ve hedeflerinize ulaşırsınız.

 12. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Yorumunuz için teşekkür ederim. Yazılarımı önceden planladığım için o anki temaya uygun yapıyorum sonradan tema değiştirince böyle sorunlar oluyor maalesef. Tekrar teşekkür ederim 🙂

 13. Bahsettiğiniz gibi özgünlük, dil bilgisi ve tekrara düşmeme kısımları o kadar önemli ki… Birçok sitede sürekli aynı şeyleri tekrarlayan yazılar okuyoruz.

 14. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Yorumunuz için teşekkürler elektrikçi bey. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir