0

İyi Bir Blog Yazısı Nasıl Olmalı?

Paylaş

Aslında iyi bir yazı diye bir şey yoktur. İyi plan vardır. Yazımızı yazmadan gerekli planı yapar, yazacağımız konu hakkında gerekli bilgileri toplarsak iyi bir yazı ortaya koyarız.

İyi bir yazı yazmanın ilk şartı yazacağımız konuya hakim olmaktır. Eğer ne yazacağımızı biliyorsak tekrara girmeden net bir şekilde özetler hem okuyucu sıkmaz hemde yazıda eksik bırakmayız. Bu nedenle hadi ben yazı yazıyım demen önce bir kaç yerden konuyu okur, oraları değerlendirip yazarsak gayet iyi bir yazı ortaya çıkarırız. Fakat burada dikkat etmemiz okuduğumuzun aynısını yazmamalı veya oradan  çok etkilenmemeliyiz. Amacımız sadece konuya hakim olmak, konuyu kopyala yapıştır yapmak değil.

En önemlisi yukarıda bahsettiğim kısım bence bu kısmı tamamladık mı iyi bir yazının büyük kısmı tamamlanmış  oluyor bunlar dışında aşağıdaki maddelere de dikkat ederek de tam bir yazı yazmış oluruz.

 

  1. Yazılar çok uzun veya çok kısa olmamalı.
  2. Tekrara yer verilmemeli, aynı şeyler çevrilip çevrilip yazılmamalı.
  3. Aşırı detaya girip yazı boğulmamalı (tabii bu yazdığımız konuya da bağlı)
  4. Yazıdan önce plan yapılmalı ne yazacağımız nasıl bölümlerden oluşturacağımız iyi seçilmeli.
  5. Yazıda görsel ögelere yer verilmeli.
  6. İyi bir araştırma yapılıp, konuya hakim olunmalı.
  7. Çelişkili cümlelerden kaçınılmalı.
  8. Doğruluğu kesin olmayan bilgiler verilmemeli.
Bunlar dışında yazımızın kısa bir özeti sayılacak yazıyı da yazının başında veya sonunda vermek de bazı kullanıcılar için iyi oluyor. Herkes uzun yazı okumayı sevmediğinden bu kısmı okuyup çıkabiliyorlar.