2

İnternetten Para Kazanma Yolları

Paylaş

İnternetten para kazanmak için bir çok yol var. Bunları benim blogumda da başka bloglarda da okuyabilirsiniz. Fakat bu yazılarda herkes belli bir pencereden bakarak ele almış ve  tüm yolları derleyip tek bir yazı ile sunan pek de bir site bulamadım. Bu nedenle size internet gibi büyük bir mecrada nasıl para kazana bileceğinizi elimden geldiğince tüm yönleri ile anlatmaya çalışacağım.

1.İnternet Siteniz Varsa:

İnternet siteniz varsa para kazanmak için bir çok yol deneyebilirsiniz.

A. Banner Reklamlar:

Banner reklamlar çok büyük bir gelir sağlamasa da en azından sitenin temel ihtiyaçlarını çıkarmanız için yeterli bir gelir kaynağı olacaktır. Banner reklamlar sitenizde afiş tarzında olan reklamlardır. Bunları bir firma veya şahıs ile anlaşarak alabilir ve bir gelir kapısı elde edebilirsiniz.

B. Google Adsense ve Alternatifleri:

Aslında banner reklama benzer bir yapıda olan bu servisler reklamlarınıza gösterme veya tıklama başına para öderler. Özellikle çok ziyaretçisi olan siteler için iyi bir gelir kaynağı olacaktır.

C. Tanıtım Yazıları:

Tanıtım yazıları sizin en büyük gelir kaynaklarınızdan birisi olacak. Tanıtım yazılarınızı ister kendi anlaştığınız kişi, kurum ile veya Hüriyet Bumerang gibi bir servis sayesinde alabilir ve sadece bir yazı paylaşarak para kazanabilirsiniz.

D. Backlink Satışı Yaparak:

Backlink bildiğiniz gibi bir sitenin başka bir siteye link vermesi. Anlatımı bu kadar kolay olsa da gerek Alexa, gerek seo, gerekse de arama motorları açısından faydası tartışılmaz. Siz de sitenizden backlink satışı yaparak gelir elde edebilirsiniz.

2.İnternet Siteniz Yoksa:

A. Yazarlık Yaparak:

Yazarlık yapmak için illaha büyük bir siteye girmenize veya mesai saatleri belli olan bir yerde çalışmanıza gerek yok. Ofpof.com gibi sitelerde kolaylıkla yazılarınızı yazıp para kazanabilirsiniz. Çok büyük bir getirisi olmasa da en azından kendi paranızı kendinizin kazanması duygusunu yaşayabilir ve ufak tefek de olsa ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

B. Fotoğraf Satarak:

Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız bu tam da size göre. Çektiğiniz fotoğraflar sadece bir anı olarak kalmasın bunları satarak para kazanın. İnternet üzerindeki onlarca stock fotoğraf sitesi üzerinden satış yaparak gelir elde edebilirsiniz.

C. İkinci El Eşya Satışı:

İkinci el eşya satışı yaparak da gelir elde edebilirsiniz. İkinci el eşyalarınızı internet üzerinden kolaylıkla satabilirsiniz.

D. Ucuza Al Pahalıya Sat:

İşi biraz daha ticarete dökmek ve resmileştirmek isterseniz de Amazon, Ebay vb gibi yurdışı kaynaklı sitelerden ürünleri ucuza alabilir, Türkiye’de bunları daha pahalıya satabilirsiniz. Fakat dikkat edin yurt dışından gelen ürün bozuk çıkarsa veya sattığınız ürünler çabuk bozulursa bu hayalleriniz kısa sürebilir. Bu nedenle teknoloji gibi bozulma ihtimali yüksek alanlar yerine bozulma ihtimali daha az olan alanlarla bu işe başlamanız faydanıza olacaktır.

E. Kendi Sitenizi Kurarak:

Bunların yanı sıra bir internet sitesi kurup 1. başlıktaki adımları da uygulayabilirsiniz. Böylelikle daha fazla gelir elde etmiş olursunuz.

F. E-Kitap Yazın:

kitaplarınızı yazıp satın, kim bilir belki ileride büyük bir yazar olmayı bile başarabilirsiniz.

G. Domain Satışı Yaparak:

Domainleri düzenli olarak takip edip, ilgisi yüksek olan alan adlarını satın alıp daha yüksek fiyata satabilirsiniz. Bunun için domain sitelerini ve bu sitelerin ikinci el sayfalarını takibe alabilirsiniz.

H. Kartvizit, Davetiye vb Tasarlayarak:

Bu tür kartların tasarımlarını yapıp internet üzerindeki bir çok sitede satabilirsiniz. Böylelikle hiç bir masraf etmeden saedece bir kaç çizim ile para kazanabilirsiniz.

I. Çeviriler Yapın

Yabancı dilinize güveniyorsanız internet siteleri, gazeteler veya dergiler için çeviriler yapıp bunlardan para kazanabilirsiniz.

İ. Seo Danışmanlığı Yapın

Seo konusunda kendinizi geliştirip bu konuda danışmanlık yapabilirsiniz. Hatta bir adım daha ileriye gidip bu konuda çalışan firmalara çalışan olarak bile girebilirsiniz.

J. Udemy’den Kazanın

Udemy üzerinden bildiğiniz konularda ders verin ve para kazanın.

3.YouTube Kanalınız Varsa:

A. Google Adsense Reklamları:

Google Adsense veya diğer firmaların reklamlarını alarak kolaylıkla tıklama ve görüntüleme başına gelir elde edebilirsiniz.

B. Tanıtım İçerikleri:

Kanalınızın konusuna göre firmalardan alacağınız ürünleri tanıtarak para kazanabilirsiniz.

C. Diğer Kanallar İçin Videolar Düzenleyin

Eğer video düzenlemekten anlıyorsanız diğer kanalların videolarını düzenleyip bunun ücretini alarak da para kazanabilirsiniz.

 

Daha çok kazanmak için tavsiyeler:

  • İnternet siteniz yoksa veya YouTube kanalınız yoksa bunlardan birini açabilirsiniz.
  • Yukarıdaki maddelerden birkaçını uygulayarak daha fazla gelir elde edebilirsiniz.
  • Kendinizi seo, fotomontaj, video düzenleme vb alanlarda geliştirin. Böylelikle daha çok alanda para kazanma fırsatınız olur.