0

İnternetten İkinci El Alışverişinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Paylaş

Arabadan, teknolojik ürünlere, ev eşyalarından, bahçe ürünlerine kadar her şeyin fiyatının artması ile ikinci ele yönelim de fazlalaşmaya başladı. Peki ikinci el bir ürün alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Bu yazımda girişten de anlayabileceğiniz gibi otomobil alırken motoruna bakın, bilgisayar alırken hdd’nin sağlığına bakın gibi tavsiyelerde bulunmaktan öte daha genel anlamda ikinci el bir ürün alırken nasıl dikkat ederiz bu konuyu ele alacağım. Bu bağlamda dikkat etmemiz gerekenler;

1) Özellikle teknolojik ürünleri alırken mutlaka elden almaya çalışın. Cihazı veya ürünü hem görsel hem de teknik açıdan inceleyin ve ilan ile uyumlu olduğuna dikkat edin.

2) Satıcıya özellikle de farklı şehirlerde iseniz büyük meblağlarda kapora ödemeyin. Tabii ki kapora ödeyeceğiniz durumlar olabilir fakat ufak bir bilgisayar alırken bile sizden kapora istiyorsa orada bir durup düşünmenizde fayda var.

3) Yüz yüze geldiğinizde cihazı veya ürünü fazla kullanmanıza izin vermiyor, sorduğunuz sorulara geçiştirme cevaplar alıyorsanız bir durup düşünmenizde ve üründen şüohelenmenizde fayda var!

4) Özellikle otomobiller gibi özel bir ustalık gerektiren konularda yok “benim amcamın oğlu lastiğin kokusundan aracı tanır”, yok bizim birader “bir egsozun sesini duysun aracın geçmişini önününe koyar “gibi ifadelerden uzak durarak mutlaka gidip ustasına ürününüzü gösterin. Bir sorun olup olmadığına bakın.

5) Özellikle güvenmediğiniz sitelerde paranızı peşin yollamaktan kaçının. Mümkün ise yüz yüze teslimatı seçin. Yüz yüze alacakken de işlek, ana caddelere yakın yerler tercih edin. Issız sokaklarda alışveriş yapmak çok da mantıklı olmayacaktır.

6) Özellikle garantisi devam eden, kutu içeriği tam ürünler almaya çalışın. Hata faturası duran, kutunun içinden çıkan gereksiz kağıtları bile saklayan satıcıları tercih etmeniz alacağınız ürüne bir tık daha iyi bakıldığının göstergesi olabilir. Tabii yine de bunlar tam diye incelemeden ve tam olarak ürünü test etmeden almayın.

7) Dolandırıcılığa karşı her zaman tetikte olun. Fiyatının çok altına satılan, yüz yüze satamam sen parayı ver ben ürünü yollarım diyen, sorduğunuz sorulara net cevap vermeyen satıcılardan uzak durmanızda fayda var. Gerçekten bir işi olduğu için yüz yüze satmak istemeyenler olabilecek olsa da dolandırılma ihtimalinizi de unutmayın.