0

İnternette Dolaşan Bilgiler ve Güvenirlikleri

Paylaş

aliytrklkmz resimHer gün özellikle de sosyal medya da karşımıza onlarca haber yada yüzlerce yıldır keşfedilememiş ama o gün keşfedilmiş gibi yayınlanan bilgiler çıkıyor. Çoğu kişide bunları hiç araştırmadan inanıyor. Fakat size şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki bu gönderilerin çoğu ya yalan yada abartılmış haberler. Bu nedenle asla gördüğünüz yazıya inanmayın.
Bu yazılardan başlıcaları zaten “Kansere çözüm bulundu”, “Ölmeniz için şöyle yapıyorlar”, “Bu ülke bizi kontrol ediyor, bizi izliyor”, “Facebook yeni karar aldı” vb şeklinde oluyor. Artık böyle bir haber gördüğünüz an okumaya bile zahmet etmeden direk şikayet etmeniz Hem sosyal ortamları hem de interneti temizlemeniz için iyi olacaktır. Özellikle de yıllardır herkesin bildiği ömrü uzattığı düşünülen vb bitkileri “aha ölümsüzlük bulundu”,  “artık kanser olmayacağız” vb şeklinde sunup insanları tamamen kandırmaya çalışan büyük-küçük siteler ise ayrı bir kesim. Bunlar ise yalan değil ama abartılmış oluyor ve yaptıklarını gayet normal sanıyorlar. Bilmiyorlar ki o hastalığı yaşayan adam bunu görünce nasıl bir umuda kapılıyor sonrasında o bir tane tık almak için yazdığın o abartılmış, süslenmiş özü boş olan haberin onu nasıl üzüyor.

Sizlerden bu konuda dediğim gibi bilinçli olmanızı ve okuyup başlıkla hiç bir ilgisi olmayan haberi hiç bir yere şikayet edemiyorsanız bile gördüğünüz sosyal platforma şikayet edin. Bunun yanında bir yerde gördüğünüz habere yada bir gönderiye asla araştırmadan, soruşturmadan, doğruluğundan emin olmadan inanmayın. Zaten böyle büyük bir olay olmuş olsa hiç bir yerde duymasanız haberlerde çıkacağını unutmayın.