Web sitemizin yavaş olması hem bizi hem de kullanıcılarımızı rahatsız eden bir durumdur. Belli saniyelerin üstündeki yükleme süresi kullanıcı kaybetmemize bile neden olabilir. Bu nedenle site İnternet Sitem Çok Yavaş Açılıyorhızımı sürekli kontrol etmeli ve olabildiğince stabil şekilde tutmalıyız. Sitemizde hız ölçümü yaparken sadece ana sayfayı değil bir yazımızın olduğu sayfayı ve sabit sayfalardan bir kaçını da ölçmeliyiz. Böylelikle daha gerçekçi bir sonuç elde edebiliriz.

Şimdi gelelim sitemizin yavaş açılmasının sebeplerine ve çözümlerine;

Hosting:

Sitenizin yavaş olmasının en büyük sebeplerinden birisi hostinginizdir. Eğer yeterince donanım (ram veya işlemci) sağlanmıyorsa veya hizmet aldığınız firmanın alt yapısı (internet, bant genişliği vb) yeterli gelmiyorsa sitenizin yavaş olmasının en başlıca sebebi budur. Hosting’den kaynaklı bir diğer sorun da yine donanım yetersizliğinden kaynaklanan sunucunun yanıt verme süresinin çok uzun olmasıdır. 

Kullandığınız Resimlerin Boyutları:

Bir diğer sebep de site içerisinde ve yazılarınızda kullandığınız resimlerin boyutlarıdır. Eğer sıkıştırma işlemi yapmıyor ve tanesi 3-5 mb’ları bulan fotoğraflar kullanıyorsanız bir de yazınızda birden çok resim veya fotoğraf varsa bu da sitenizi yavaşlatan başlıca sebeplerden biridir. Bunun yanında jpg ve png gibi eski resim formatları yerine JPEG 2000, JPEG XR ve WebP  gibi yeni nesil resim formatları kullanarak da bir miktar site hızınızdan kazanabilirsiniz. 
 

Çok Sayıda Yönlendirme:

Eğer sitenizin ana sayfası birden çok yönlendirme yapıyorsa (örneğin Blogger’de mobilden girince “aliytrklkmz.com” yazsanız bile  “https://www.aliytrklkmz.com/?m=1″ adresine yönlendirir.) bu da sitenizi yavaşlatacaktır. Her bir yönlendirmenin hanenize eksi olarak yazılacağını unutmayın. Bu nedenle özellikle ana sayfada yönlendirmelerden kaçının.

CSS ve JS ve HTML  Kodlarınızı Gözden Geçirin:

Sayfanın ilk yüklenmesinde gerekli olmayan Css ve Js kodlarını erteleyin. Böylelikle kullanıcının siteye ilk girişini gözle görülür şekilde hızlandırmış olursunuz. Yine aynı şekilde çok fazla sayıda eklenti kullanıyorsanız, çok fazla takip veya reklam aracı (Yandex metrika, google analytics, birden çok reklam firması) kullanıyorsanız bu da sitenizi yavaşlatacaktır.

Önbellekleme Kullanın:

Önbellekleme kullanmak (ya da diğer adıyla Cache eklentileri) sitenizi gözle görülür şekilde hızlandıracaktır. Özellikle sitenizi sürekli ziyaret eden kullanıcılar bu durumdan daha da memnun olacaklardır. Bu nedenle önbellekleme hizmetlerini kullanmanız yararınıza olacaktır.


Ali Yatarkalkmaz

01.01.2016 tarihinde açtığım bu blogumda internet, bilgisayar, Linux, otomobiller ve daha bir çok konuda içerik üretiyorum. Sürekli yeni bilgiler edinip bunları da sizlerle paylaşıyorum. Hakkımda daha fazlası...

13 yorum

Dert Anası Gülhan · 29 Nisan 2019 04:25 tarihinde

İnternet sitelerinin yavaş açılması büyük bir sorun. Kullanıcılar bu yüzden siteyi ziyaret etmekten vazgeçebilir. Sebeplerini gayet güzel açıklamışsınız. Teşekkürler.

Ali Yatarkalkmaz · 29 Nisan 2019 04:26 tarihinde

Yorumunuz için ben teşekkür ederim. Beğenmenize çok sevindim.

İbrahim Erdoğan · 30 Nisan 2019 03:35 tarihinde

İnternet sitemizin yavaş açılması sorunu zaman zaman başımıza gelen bir durum. Nedenlerini de gayet iyi anlatmışsınız 🙂

Ali Yatarkalkmaz · 30 Nisan 2019 03:36 tarihinde

Beğenmenize çok sevindim. Yorumunuz için teşekkür ederim 🙂

Blogsavar · 30 Nisan 2019 04:55 tarihinde

Güzel ve doğru tespitler. Bunlara dikkat edildiği sürece sıkıntı yok.

Ali Yatarkalkmaz · 30 Nisan 2019 04:56 tarihinde

Yorumunuz için teşekkür ederim 🙂

EĞİTİM PINARI · 30 Nisan 2019 16:10 tarihinde

Benim sitemde de zaman zaman böyle sorunlar olabiliyor çok teşekkürler.

Ali Yatarkalkmaz · 30 Nisan 2019 16:10 tarihinde

İşinize yarayan bir bilgi oldu ise ne mutlu bana 🙂 Yorumunuz için teşekkürler.

ReHiTu · 30 Nisan 2019 16:45 tarihinde

Biliyorum hemen hemen hepsini ama nedense uygulama esnasında tembellik gösteriyorum. 🙂

Ali Yatarkalkmaz · 30 Nisan 2019 16:45 tarihinde

O hepimizin ortak problemi abi 🙂

Erhan Çakırlar · 2 Mayıs 2019 00:11 tarihinde

Ben zamanında .js kodları ile çok uğraştım bir de bozulup görünmezler kötüdür kodlar teşekkürler

Ali Yatarkalkmaz · 2 Mayıs 2019 00:11 tarihinde

Yorumunuz için ben teşekkür ederim.

LiteSpeed Cache Nedir? ~ Ali Yatarkalkmaz · 24 Mayıs 2020 00:15 tarihinde

[…] sebep olmakta. Sitelerimizin yavaş açılması da büyük problem oluşturmakta (Bu konuda ki İnternet Sitem Çok Yavaş Açılıyor ve Sitemizin Yüklenme Hızı Nasıl Artılır? adlı yazılarıma da bakabilirsiniz.) Burada da […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir