0

Html Nedir?

Paylaş

aliytrklkmz resim  Html yeni bir web sayfası tasarlamak istediğimizde karşılaşacağımız ilk kavramlardan birisi olacak. Hyper Text Markup Language yani html web sayfası oluşturmak için kullanılan bir işaretleme dilidir. Html sayfaların oluşturulmasını, birbirine bağlanmasını ve sayfaların birbirlerine bağlanmasını sağlamak için kullanılır. Sadece html kullanarak bir program yazmak mümkün değildir. Html dosyaları sunucularda .html vey .htm uzantılarıyla saklanırlar. Html ile sayfaları düzenleme, arama motorlarına sayfalar hakkına bilgi verme gibi bir çok amaçla kullanılabilir. 

 Bir html kodu yazmak için <html> tagla başlanılır ve metin </html> kodu ile bitirilir.  Basit bir örnek vermek gerekirse; 

  <html> tagı html yazdığımızı göstermek ve </html>’de yazıyı bitirmek için kullanılır. <head> tagı ise <title>, <meta> gibi taglerin kullanılabileceği tagı oluşturur. Benim örneğimde Türkçe karakterlerin anlaşılması için gereken kod bu bölümde yer almakta. Bu bölümle de işimiz bittikten sonra yine </head> tagı ile bu bölümün bittiğini gösteriyoruz. Daha sonra <body> etiketi yer almakta bu türkçe karşılığı olarak sitenin gövdesini yani içeriklerin aldığı yer olmakta. Bu bölümde yer alan <h2> tagı arasında body kısmında yer alacak başlığı tanımlamak gibi şeyler yapılabileceği gibi direk içerikte yazılabilir. Son olarak bu bölümle de işimiz bitince her zaman yaptığımız gibi </body> tagı ile bu bölümü de kapatabiliriz. 

 Daha sonra yazdığımız bu kodu bir tarayıcıda açtığımızda bunun sonucu yandaki gibi olacaktır. Bu kodlara yeni kodlar ekleyerek renk, yazı boyutu vb gibi özellikleri de belirlenebilir. Bir sonraki yazımda da yazı boyutu, renk vb gibi içeriklerin nasıl eklenebileceğini daha ileri ki yazılarda da resimler eklemeyi, linkler eklemek gibi daha gelişmiş kodların nasıl yazılacağının göstermeye çalışacağım.