4

Hosting Nedir?

Paylaş

aliytrklkmz resim  Yeni bir site veya blog açmaya karar verdiyseniz karşınıza çıkacak ilk terimlerden biride hosting olacaktır. Hosting en basit tanımıyla sitemizin tüm içeriğinin (resim, yazı, belgeler vb) bulundurulduğu sunuculardır. Sitemizin tüm içeriği bu bilgisayarlarda saklanır. Bu barındırma hizmetine de hosting adı verilir.

Piyasada bir sürü hosting sağlayan firma olduğu gibi kendi sunucumuzu alıp kendi içeriklerimizi kendimizde barındırabiliriz. Eğer kendi sunucumuzu alacak paramız yoksa mecburen bu hizmeti veren yerlere yönelmemiz gerekecektir. Hosting seçerken bir çok konuda dikkat etmemiz gerekmektedir. Bunlardan en önemlileri hostingi alacağınız firmanın güvenilir olmasıdır. Eğer yeri yurdu belli olmayan bir yerden alırsanız ileride büyük sıkıntılar ile karşılaşabilir ve karşınızda birisini bulamayabilirsiniz.  İkinci dikkat etmeniz gereken husus ise sağladıkları yazılımsal hizmetler olmalıdır. Eğer site kurmak veya blog açmak konusunda yeterli bilginiz yoksa bu konuda size nasıl bir yardımları olabileceğini, yazılımsal destek sağlayıp sağlamadıklarını öğrenmeniz faydanıza olacaktır.

Tabii bunların yanında dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda fiyat bir çok firma olduğu için bir çok farklı fiyat da karşımıza çıkıyor. Bu nedenle almadan önce iyi bir fiyat araştırması yapmalı ve hangi firmanın bize ne kadar para karşılığında nasıl bir hizmet verdiğini iyi araştırmalı. Seçimimizi paramızın karşılığını hem kalite hemde güven anlamında en iyi veren firmadan yana kullanmalıyız.

Son olarak ücretsiz hosting sağlayan firmaları da tercih ederek bu konuda az çok fikir sahibi olabilirsiniz. Böylelikle az çok yönetimden anladıktan sonra ücretli versiyonlara geçebilir veya farklı yollara başvurabilirsiniz.