18

Günümüzün Akımı: Karanlık Mod

Paylaş

Günümüzde Android uygulamalarından, internet sitelerine, e-kitap okuyuculardan bilgisayarlara kadar her yarda karşımıza “karanlık mod” çıkmaya başladı. Karanlık modun yada karanlık temaların bu kadar -özellikle de telefonlarda – yaygılaşmasının iki sebebi var;

  1. Siyah renklerin Amoled ekranlarda çok daha az enerji tüketmesi ve karanlık modun bir anlamda enerji tasarufu sağlaması.
  2. Özellikle gece kullanımlarında beyaz gibi açık renklerin gözü çok rahatsız ederken siyah, gri tonlara yakın renklerin daha az gözü acıtması.
Bu iki sebepten ötürü de geçtiğimiz yıl sıkça duyduğumuz bu modu bu yıl da bolca duyacağız belli ki. Peki bunun bizi ilgilendiren kısmı neresi?
Bizlerde blog yazarları olarak bu hızlı değişime ayak uydurmalı ve mümkün olduğunca hızlı bir şekilde sitelerimize bir karanlık mod eklemeliyiz. Gerek Android uygulamamız olsun gerekse de sadece tarayıcı üzerinden erişilebilir olalım sitemize bir karanlık mod eklemek büyük fayda sağlayacaktır. Özellikle gece araştırma yapmasını seven, açıp bir kaç blog okuyan kişiler için bloglarımız tercih sebebi bile olacaktır. Henüz çoğu sitede bu özellik yeni yeni eklenirken yolun başında bu akıma kapılırsak da hem öncü olacak hem de en karlı çıkanlardan biri olacağız.
Bu nedenle Android uygulamanız varsa uygulamanıza, internet siteniz varsa internet sitenize biran önce karanlık mod eklemek için çalışmalara başlamanız faydanıza olacaktır. 🙂