GÜNCEL: Antivirüs Kullanmalı Mıyız? - Ali Yatarkalkmaz

GÜNCEL: Antivirüs Kullanmalı Mıyız?

 Yazılarımı güncelleyeceğimden bahsetmiştim. Şimdi bu güncelleme işine başlıyorum ve güncelleyeceğim ilk yazım Antivirüs Kullanmalı mıyız? adlı yazım oldu.

Antivirüs Kullanmalı Mıyız?

2016 yılında yazdığım önceki yazımda temel düşünce antivirüsün aslında çok da gerekli olmadığı, eğer belli işlemler dışında işlem yapılmıyorsa antivirüsün bilgisayarınızı gereksiz yere yavaşlatacağı idi. Fakat son çıkan güvenlik açıklarıyla gördük ki siz hiç bir şey yapmasanız, hatta internete bile girmeseniz bile işletim sistemlerinden, bakım programlarına hatta bilgisayar donanımlarındaki açıklara kadar bizi etkilediğini gördük.  Özellikle Wanna-Cry gibi bir krizi daha geçtiğimiz günlerde atlattık. Bu zamanlarda da gördük ki işletim sistemimiz güncelleme yayınlayana kadar antivirüsler çoktan güncellemelerini yayınlamış oldular.

Tüm bu sebepler göz önüne alınınca artık antivirüs kullanmayın demek maalesef pek mümkün olmuyor. Hatta tam tersi artık bilgisayarınız internete bağlı ise mutlaka bir antivirüs de olsun bile diyebiliriz. Bu konuda ben uzmanım, ben bilmediğim yerlere girmem vb diye düşünmeyin. Yukarıda da belirtiğim gibi artık mecburi olarak kullandığımız yazılım-donanımlarda bile açıklar olabiliyor ve bizim bunlara karşı yapabileceğimiz hiç bir şey yok. Siz siz olun gerçek anlamda koruma sağlayan bir antivirüs kullanın.

Share

Benzer Yazılarım...

8 Yorum

 1. ReHiTu dedi ki:

  Bundan 10 sene öncedir herhalde ben olayı abartıp 2 antivirüs yüklemiştim. İkisi de başlangıçta çakışınca bilgisayar açılmamıştı. Benim gibi yapmasın kimse de. 🙂

 2. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  🙂 🙂 Çifte güvenlik 🙂

 3. Momentos dedi ki:

  Önereceğiniz bir antivirüs program listesi var mı? 🙂

 4. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Av-Test sonuçları bu konuda size yardımcı olacaktır. Bu test en güvenilir antivirüs testlerinden biri. Bu sonuçlara yandaki linkten kolaylıkla ulaşabilirsiniz; https://www.av-test.org/en/antivirus/home-windows/windows-10/ (Windows 10 kullanmıyorsanız kullandığınız işletim sistemini seçmeyi unutmayın 🙂 )

 5. Momentos dedi ki:

  Harika ! windows 10 kullanıyorum.. teşekkür ederim 🙂

 6. Kenan Demir dedi ki:

  Virüs yazılımları oldukça fazla seçeneklere sahip ancak bence orjinal ve sürekli güncelleme sağlayan bir yazılım seçmek en doğrusu. Bedava veya beta sürüm ürünlerden güncelleme almak mümkün değil.

 1. 7 Kasım 2020

  […] programı kullanmalıyız. Bu konu hakkında daha çok bilgi edinmek için, daha önce yazdığım Antivirüs kullanmalı mıyız? adlı yazıma göz […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir