4

Grub Windows’u Görmüyor Sorunu Çözümü

Paylaş

Windows’un yanına Linux türevi bir sistem kurduğunuz çoğu zaman bu sorun ile karşılaşıyorsunuz.. Tabii bu da daha ilk zamandan sorunla başladığınız için Linux’den de Grub’dan da soğumanıza neden oluyor. Bugün 3-4 farklı yol ile (artık hangisi olursa) bu sorunun çözümlerini göstermeye çalışacağım.  (çözümler Debian tabanlı sistemler için geçerlidir)

1. Yol:

En basit yol bu eğer bunu yaparsanız ve sorununuz düzelirse çok şanslısınız. Yapmanız gereken Uçbirimi açıp aşağıdaki komutu çalıştırmak.

sudo update-grub

2.Yol :

İkinci yolda basit bir yol aslında ilk olarak aşağıdaki komutları

sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair && sudo apt-get update

sudo apt-get install -y boot-repair

Komutları çalıştırdıktan sonra kurulan Boot-repair adlı programı çalıştırın ve “onar” seçeneğini seçin.

Grubu düzenleme:

Yine ilk olarak aşağıdaki komutarı çalıştırarak bir program yüklemeniz gerekiyor. Yine Sırasıyla aşağıdaki komutları çalıştırın.

sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer

 sudo apt-get update

 sudo apt-get install grub-customizer

Daha sonra kurulan Grub-Customizer programını çalıştırın ve başlangıçta görünmesini  istediğiniz işletim sistemlerini seçin. Bu program ile sadece grubu onarma işlemi değil grubu düzenleme işlemlerinizi yapabilirsiniz. Mesela Windows bazen windows boot manager olarak görünmekte bu durumda da bu program ile bunun adını değiştirebilirsiniz. Ya da grubda hangi işletim sisteminin hangi sırada olacağını düzenleyebilirsiniz.