0

Google Aramalarında Nasıl Üste Çıkılır?

Paylaş

Arama motorlarının içinde büyük bir payla en çok kullanılan Google olduğu için sitemizin bu arama motorunda üst sıralarda çıkması sitemize büyük bir kullanıcı çekmemizi sağlar. Fakat Google’de indexlenmiş bir çok konu olduğu için üst sıralara çıkmak sanıldığı kadar kolay değildir.

1- Öncelikle kendi adınızda ilk sırayı alın!Google Aramalarında Nasıl Üste Çıkılır?

Özellikle yeni açılmış bloglar da kendi adlarını aradıklarında bile ilk sıraya çıkamamaları en büyük problemdir. Bu nedenle ilk olarak kendi sitenizi
n adı ile ilk sıraya çıkmaya çalışın. Daha sonra da yandaki örnekte olduğu gibi sitenizin alt sayfalarının da sitenizin altında çıkması için çabalayın. Bunun için öncelikle özgün bir alan adı seçmeye, meta etiketlerinizde sitenizin adını geçirmeye dikkat edin. Bunları yaparak kendi adınızda ilk sıraya garantilemeniz daha kolay olur.

2-Yazılarınızda Dikkat Edecekleriniz

 
Bu yazıyı hazırladığım tarihte en son paylaştığım yazım Endless Os incelemesi idi ve daha onu paylaşalı 2 gün olduğu halde ilk sırada yer almakta ve bana 2 günde 1000’i geçkin okumayı kazandırmış durumda  bunun nedeni ise;
 1. Daha önce Türkiye’de hazırlanmamış bir konu olması.
 2. Etiketlerinde Endless Os, Endless Os inceleme, Linux vb gibi konu ile alakalı tüm etiketlerin olması ama bunlar yapılırken de alakasız etiketler ile etiketlerin doldurulmuş olmaması.
 3. Google Search Console’ye sitenin eklenmiş ve gerekli site haritalarının yollanmış olması yer almakta.

3- Rekabeti Çok Olan Konularda Dikkat Edilcekler

Cs:Go nasıl konuşulur isimli yazım uzun yıllardır Google’de birinci sırada. “Cs go konuş”, “Cs:Go nasıl konuşulur?”, “Cs:Go hangi tuşla konuşulur” gibi içinde Cs:Go ve konuş geçen tüm aramalarda birinci sırada çıkmaya devam ediyor. Bura da ise bu yazının 50.000’in üzerinde görüntüleme almış olması ve tabii ki yine etiketlerinin düzenli yapılmış olması yer alıyor. Bu nedenle yazınızı ilk paylaştığınızda Sosyal medya ortamlarında paylaşmanız hem indekslenmesini kolaylaştıracak hem de çok fazla trafik çekeceği için ilk sıraya sizi yükseltecektir.

4- Kendinize Bir Konu Belirleyin!

Öncelikle kendinize belli bir konu seçin. Örnek olarak ben kendime çok okunduğu ve yavaş yavaş ülkemizde de ilgisi artığı için Linux kategorisini seçtim. Meta taglerimide buna göre düzenleyip Linux, Linux inceleme vb gibi kelimeleri burada kullandım. Yazılarımda da inceleme, Linux inceleme, gibi anahtar kelimeleri de kullandım. Şu anda blogumda Linux ile ilgili yazdığım tüm yazılar özellikle de incelemeler direk birinci sırada çıkıyor. Hatta öyle ki yazılarımı paylaştıktan (Yukarıda ki Endless Os örneğinde görülebileceği gibi) bir kaç gün sonra hemen birinci sıraya yükseliyor. Yanda  da bunların örnekleri yer alıyor. Bu örnekleri inceleyerek ve bu yazılarımda ki etiketlere bakarak siz de örnek alabilirsiniz 🙂

5- Genel Olarak Yapmanız Gerekenler:

 1. Meta etiketlerinizi yazılarınıza ve belirlediğiniz konulara uygun olarak eksiksiz olarak yazın.
 2. Meta açıklamalarınızı eksiksiz yapın.
 3. Yazılarınızda etiketler kullanmaya özen gösterin ve bunları yazınıza uygun olarak belirleyin.
 4. Sitenizi Google Search Console’ye ekleyin.
 5. Pingleme servislerini kullanarak sitenizi pingleyin.
 6. Yazılarınızı ve sitenizi farklı bloglarda, sosyal medya platformlarında, forum sitelerinde paylaşın. Böylelikle backlink sayınızı artırmış ayrıca Google’nin sitenizi pingleme süresini kısaltmış olursunuz.
 7. En önemlisi özgün olun.
 8. Yazılamayan ama aranan yazılarda yazmaya çalışın. Güncel konuları sıkı takip edin bu konularda yazılar yazmaya çalışın.
 9. Yazınızı yazmadan önce o konuda diğer siteler ne yazmış diye bakın. Onlardan daha fazla bilgi sunmaya çalışın. Bunu yaparken yanlış bilgiler sunmamaya, farklı sitelerden kopyala yapıştır yapmamaya dikkat edin 🙂