Google Adsense Gelir Artırma Yolları - Ali Yatarkalkmaz

Google Adsense Gelir Artırma Yolları

Google Adsense Gelir Artırma Yolları   Bidiğiniz gibi internet sitelerinin en büyük kazanç parametrelerinden birisi de banner reklamlar oluyor. Banner reklam dediğimizde de akla ilk gelen firma tabii ki Google Adsense oluyor. Gerek güvenilir olması, gerekse diğer firmalara göre çok daha iyi kazandırmasından ötürü Google Adsense en çok tercih edilen firma oluyor. Fakat her ne kadar diğer firmalara göre çok kazandırsa da yine de özellikle ülkemizde TBM’lerin de düşük olması ile yeterince para kazandırmıyor. Bu nedenle insanların aklına ister istemez Adsense ile daha çok nasıl kazanabilirim? sorusu geliyor. Adsense’nin kuralları da çok katı olduğu için kendi reklamınıza tıklamak, farklı şekillerde karşılıklı tıklama yapmak gibi yöntemleri affetmiyor ve sizi sistemden uzaklaştırıyor. Bu yazımda size Adsense ile nasıl daha çok kazanırsınız bunlar ile ilgili bir kaç püf nokta vermeye çalışacağım.

Google Adsense Gelir Artırma Yolları:

 1. Reklam yerleşimini doğru yapın. Kullanıcıların sitenize girdiklerinde göz hizalarında bulunan ama içeriği de engellemeyen bir reklam bulunsun.
 2. Yazı aralarında, yazının sonunda yine 720×60 veya benzer bir çözünürlükte reklamlar bulunsun.
 3. Eğer sitenizin teması ile uyum sağlıyor ve sorun yaratmıyorsa otomatik reklamları etkinleştirin.
 4. Google Adsense’nin en çok kazandıran reklam birimleri genellikle mobil reklam çözümleri oluyor. Bu nedenle sabit ve tam ekran reklamları etkinleştirin.
 5. Yazılarınızı seoya uygun yazarak arama motorlarında yükselmeye, aynı şekilde sosyal medya vb ortamlarda da paylaşarak daha çok kullanıcı çekmeye çalışın. Ne kadar çok kullanıcınız olursa reklamınıza da tıklanma ihtimalinin o kadar artacağını unutmayın.
 6. Reklam gösterim ayarlarından daha çok sitenizin kategorisi ile ilgili reklamları seçin. Böylelikle sitenize gelen kullanıcılar kendi ilgilendikleri alanda reklam görmüş olur ve tıklama ihtimalleri artar.
 7. Reklam boyutlarını sitenize, tasarımınıza ve içeriğinize uygun olarak ayarlayın. Çok büyük veya çok küçük reklamlar kullanmayın.
Bunların yanında pek tasvip etmeyip kendim kullanmasam da eğer kazanmak istiyorsanız reklam engelleyicileri de engelleyebilirsiniz. Sonuçta siz bu kadar düzen yapsanız da eğer okuyucunuzda reklam engelleyicisi var ise hepsi boşa gidiyor çünkü hiç biri görünmüyor. Dediğim gibi ben pek bu tür engelleyicileri sevmesem ve kullanmasam da eğer kazancınızı artırmak istiyorsanız siz bu yola başvurabilirsiniz.
Share

Benzer Yazılarım...

10 Yorum

 1. ReHiTu dedi ki:

  Güzel yöntemler. Teşekkürler.

  Bu arada "tasnif" sınıflandırmak demek. Sanırım sen "tasvip" demek istedin Ali.

 2. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Evet abi. Uyarın için teşekkür ederim.

 3. Adsense para getirisi itibari ile zaman kaybına dönüştü. Özel reklamlar için çabalamak lazım.

 4. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Haklısınız reklam engelleyiciler bir taraftan TBM lerin düşmesi diğer yandan gerçek anlamda kuruşlar kazandırmaya başladılar.

 5. Duo Diyet dedi ki:

  Google Adsense dışında da özel reklamlardan kazanç oluyor mu? Oluyorsa bununla ilgili de yazarsanız çok faydalı olur. Çok teşekkürler.

 6. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Tanıtım yazıları vb. İle de kazanılabilir. Hemen notumu alıyorum. O konuda da en uygun zamanda yazacağım.

 7. Sevgili Ali Bey, çok güzel madde madde yazmışsınız Adsense gelir arttırma konusunu.
  Geçenlerde bilgisayar mühendisi bir arkadaşımla yemeğe gitmiştik; açsana senin şu blogu dedi. Baktık beraber. Siteyi çok sevdi, inceledi falan sonra bana döndü bu kadar emekle hala büyük zarardasın; hangi akla hizmet bu siteyi türkçe açtın sen? dedi. Aynı içeriği ingilizce,fransızca, almanca açmış olsaydım blogun kazandıracağı ortalama rakamları hesapladı üşenmeyip. Rakamı görünce bunalıma girdim resmen:) Blogu açarken hiç bir para maksadım yoktu. Hobi amaçlı keyfi bir girişimdi yani. Eğer o niyetle açsaydım mutlaka yabancı dillerde açardım. Türkçe adsense resmen içler acısı kuruşlar ödüyor Türk bloggerlara. Ben büyük zararda olduğum için üzgün değilim; çünkü para hedefleyerek açmamıştım. Ama naçizane fikrimce blogdan ciddi gelirler elde etmek isteyenler varsa yabancı dilde ve kesinlikle teknoloji konusunda çok sağlam makaleli, seolu, çok uğraşmalı bloglar açmalılar. Bu Türkçe'de böyle kuruşlarla olacak şey değil bence. Emeklerinize sağlık; paylaşım için teşekkürler.

 8. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Uzun yorumunuz ve katkılarınız için ben teşekkür ederim. Çok haklısınız kazanç elde etmek amaç ise kesinlikle yabancı dilde açılmalı. Ama böyle basit bir iki yolla da ufak kazanç artışları mümkün. Tabii ki refresh vb özellikler(gösterim bazlı reklam servislerinde) ile daha fazla artış da mümkün.

 9. Tekno Mercek dedi ki:

  Önemli bir konuya değinmişsiniz. Elinize sağlık. Ben O kadar uğraşmama rağmen emeğimin karşılığını aldığımı düşünmüyorum bakalım ileride ne olacak Adsense ile aramızdaki durum.

 10. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Maalesef Adsense hiç birimize emeğimizin
  karşılığını vermiyor. Hatta geçtim emeğin karşılığını masrafımızı bile kurtarmayacak duruma geldi son günlerde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir