0

Gizli Numaradan Arama Yapma ve Aramaları Engelleme

Paylaş

Gizli numaradan arama yapmak bazen gizliliğimiz bazen de güvenliğimiz için gerekli olabiliyor. Fakat önceki telefonlarda olduğu gibi menülerden girip de numaramızı gizlemek artık yeni Gizli Numaradan Arama Yapma ve Aramaları Engellemetelefonlarda mümkün olmuyor. Yine aynı şekilde bazen gizli numaralardan arayanlar da bizi bezdirebiliyor. Bu durumda da gizli numaralardan aranmaya hattımızı kapatmak isteyebiliyoruz. Şimdi geçelim bunları nasıl yapacağımıza.

Gizli Numaradan Arama Yapma

Gizli numaradan arama yapma tüm operatörlerde aynı şekilde yapılabiliyor. Arayacağınız numaranın başına #31# yazıp sonra numarayı yazarak gizli numaradan arama yapabilirsiniz.

Örnek Olarak: #31#05055005055

 

Gizli Numaradan Gelen Aramaları Engelleme:

Bu işlem ise her operatörde farklı şekilde yapılmakta. Gelin tüm operatörlerde nasıl yapıldığına bakalım;

 

Türk Telekom: 

Türk Telekom’da gizli numaradan gelen aramaları engellemek için arama ekranından  *100# kodunu tuşlayarak engelleme yapabilirsiniz. Gizli numaralardan gelen aramalara hattınızı tekrar açmak için aynı kodu tekrar tuşlamanız yeterli. 

Turkcell:

Turkcell’de de TürkTelekom’a benzer olarak arama ekranından *253# kodunu tuşlayarak gizli numaradan gelen aramaları engelleyebilirsiniz. Açmak isterseniz yine aynı kodu tuşlamanız yeterli.

Vodofone:

Vodafone’de gizli numaradan gelen aramaları açmak ve kapatmak biraz daha zorlaşıyor. Bunun için eğer gizli numaradan gelen aramaları kapatmak istiyorsanız “GIZLI KAPAT”  açmak istiyorsanız “GIZLI AC” yazıp 7046’ya sms göndermeniz yetiyor.