0

Ghost Screen ( Hayalet Ekran ) Nedir? Çözümü Var Mıdır?

Paylaş

 Özellikle telefon ile ilgili aramalarda karşınıza çıkan terimlerden birisi de ghost screen (hayalet ekran) oluyor. Özellikle belli markaların ekran panellerinde sıkça duyduğumuz bu sorun bazen çok can sıkıcı bir hal alabiliyor.

Ghost Screen ( Hayalet Ekran ) Nedir? Çözümü Var Mıdır?
Ghost Screen ( Hayalet Ekran ) Nedir? Çözümü Var Mıdır?

Ghost Screen ( Hayalet Ekran ) Nedir? Çözümü Var Mıdır?

En basit şekilde tanımlarsak ekranda girdiğiniz uygulamaların veya var olan simgelerin kalmasına Ghost Screen denir. Örneğin Facebook uygulamasına girip biraz doalştıktan sonra uygulamayı kapatıp ana ekrana dönünce Facebook logosu hala ekranda belli belirsiz görünmeye devam eder. Bu durumda hayalet ekran olarak adlandırılır. Başta belli belirsiz görünüp kaybolarak başlayan bu sorun zamanla artar ve sürekli kalan ve net bir şekilde belli olan işaretlere kadar gider.

Bu durum sadece telefonlarda değil televizyon, laptop ekranı, monitör vb. cihazlarda da oluşabilir. Kullanılan ekran teknolojileri aynı olduğu için bu ve bunun gibi bir çok üründe oluşma olasılığı vardır.

Ghost Screen Ekranının Çözümü Nedir?

Geçici bir çözüm olarak eğer cihazınız renk ayarı yapmaya izin veriyorsa cihazınızı soğuk renklere alarak bu görünen simgelerin daha az görünmesini, hatta görünmemesini sağlayabilirsiniz. Fakat bu dediğim gibi sadece geçici bir çözümdür ve ekran ayarını yeniden otomatiğe veya sıcak renklere alırsanız tekrar görünür olacaktır. Bu sorundan tamamen kurtulmanın tek yolu ise ekran panelinin değişmesidir.  Aşağıda yer alan önlemleri alarak Ghost Screen’e karşı biraz olsun önlem sağlayabilirsiniz.

Ghost Screen Oluşmaması İçin Neler Yapılabilir?

Bir kaç basit yol var;  

  1. Cihazın parlaklığını sonda kullanmamak.
  2. Cihazı aldığınız andan itibaren soğuk renklerde kullanmak.
  3. Cihazın fazla ısınmasına engel olmak.
  4. Şarjda iken cihazın ekranını kapalı tutmak.  

Fakat bu yolların hiç birisinin de kesin çözüm olmadığını eğer panelde bir sorun varsa er ya da geç ortaya çıkacağını söylemek mümkün. Bu nedenle bir cihaz almadan önce cihaz hakkında iyice araştırma yapmalı ve kronik olarak bu sorunu olup olmadığını araştırmalısınız. Aksi halde ileride başınız çok ağrıyabilir.