0

Fux (İş İstasyonu) İnceleme

Paylaş

Bugün de yine yerli bir dağıtım incelemeye karar verdim ve Fux Projesinin ürünü Fux İş İstasyonu sürümünü inceleme kararı aldım. İncelemeye geçmeden önce hakkında biraz bahsetmek Fux (İş İstasyonu) İncelemegerekirse Workstation(İş İstasyonu), Minimal(En Düşük Sistem) ve Server(Sunucu) olmak üzere 3 sürümü yer almakta. Bunlardan bugün inceleyeceğimiz İş İstasyonu son kullanıcıya da yönelik olan sürüm. Fux RPM paket yöneticisi ve DNF güncelleme yöneticisi’ni kullanır. Fux hakkında daha fazla bilgi almak için de Fux Project sayfasına bakabilirsiniz.

Görsellik:

Gnome arayüzünü kulladığı için görsellik anlamında gayet tatmin edici. Özellikle daha önce de Linux kullanmış olan kullanıcılar için asla yabancılık çekmeyecekleri bir ortam sunuyor. Bu nedenle farklı işletim sistemlerinden geçecek, veya mevcut Linux kullanıcısı olan kişiler için gayet düzgün bir ortam sunuyor ve istediğiniz işlemleri gayet sezgisel şekilde yapabiliyorsunuz. Yine aynı şekilde eğer ilk defa Linux kullanacaksanız da gayet alışması kolay bir sistem olduğunu belirteyim.

Yazılım desteği ve sürücüler:

Diğer yazılarımı da okuyanlar bileceklerdir ki Linux’de sürücü konusunda sorun yaşamanız çok zor. Eğer gaming diye adlandırdığımız ışıklar vb sunan ürünler kullanmıyorsanız sorun yaşamazsınız. Bunun yanında zaten çoğu işinize yarayacak uygulama da kurulu olarak geliyor bunlar dışında bir uygulama kullanmak isterseniz de bir yazılım mağazası mevcut. Buradan istediğiniz programı bir kaç tık ile kolayca kurup, kullanmaya başlayabilirsiniz.

Özelleştirme:

Özelleştirme seçenekleri olarak tabii ki Gnome’nin sunduğu tüm seçenekleri sunuyor. Tabii bu sayede istediğiniz kadar özelleştirme fırsatını elde etmiş oluyorsunuz. Bunun yanında ince ayarları yapabileceğiniz bir uygulama da sunuyor.
Yani kısaca eğer kullandığını işletim sistemini istediğiniz şekilde özelleştirebilirsiniz. Bu konuda istemediğiniz kadar seçeneği size sunuyor.

Yüklü Gelen Uygulamalar:

Bu konuda da genel olarak işinize yarayabilecek her uygulama yüklü olarak geliyor. İnternet tarayıcısı olarak Firefox, Office uygulaması olarak da Libre Office tercih edilmiş durumda. Tabii bunların yanında video oynatıcısı, müzik dinlemek için gereken uygulamalar gibi günlük işlemleriniz için fazlasıyla yetecek uygulamayı size sunuyor. Eğer aradığınız uygulama yoksa da yukarıda da dediğim gibi mağazasından istediğiniz uygulamaları bir kaç tık ile kurabilirsiniz.