0

Format Atmak

Paylaş

Format atmak diğer bir adıyla temiz kurulum yapmak çoğu kişi için çok zor olan ve bilgisayara zarar veren bir işlem gibi görünmekte. Oysa format atmanın zararından çok faydası olduğunu söylememiz yanlış olmaz.

Format Nasıl Atılır?

Format denince yukarıda da belirtiğim gibi yapması çok zor olan bir işlem gibi görüne bilir. Oysa format atmak için Türkçe biliyor olmanız ve 3-5 kere ileriye tıklamanız yeterli. Yine de bir rehber de elimde olsun takıldığım yerde bakarım derseniz Windows için Bu yazımdan, Linux için ise bu yazımdan faydalanabilirsiniz.   (Ubuntu’nun kurulumunu anlattığım bir rehber fakat üç aşağı beş yukarı tüm dağıtımlar aynı şekilde kuruluyor.)

Format Hangi Durumlarda Atılmalı?

Formatı bir çok durumda atabilirsiniz. Bunların başında;
  1. Bilgisayarın çok fazla yavaşlaması.
  2. Antivirüslerin temizleyemediği bir virüsün bulaşmış olması.
  3. Çok fazla gereksiz dosya ile sistemin dolması.
  4. Yanlış sürücü vb kurulumundan dolayı sistemin açılmaması
gelebilir. Fakat dediğim gibi bu liste uzayıp gider.

Format Atmanın Faydası Var Mı?

Tabii ki faydaları var. Bunlara bir kaç örnek verecek olursak;
  • Sisteminiz gereksiz dosyalardan temizlenir. Böylelikle hızlanmış da olur.
  • Kötü amaçlı bir yazılım varsa sisteminizden silinmiş olur.
  • Sistem açılış hızınız artar.

Format Atmanın Bir Zararı Var mı?

Aslında net olarak bu soruya bir cevap vermek zor. Çünkü bilgisayarıma format attım bilgisayarım öldü, işlemcisi yandı gibi bir sorun ile tabii ki karşılaşmazsınız. Bilgisayarınıza formatın direk olarak vereceği tek zarar hddnizde büyük bir silme ve yeniden yükleme işlemi yapacağında hdd ömrünüzü kısaltması olacaktır. Bu kısaltma da tabii ki ömrünün yarısını yedi şeklinde değil çok cüzi bir miktarda olacaktır ki bunu da pek de önemsemeye gerek olduğunu düşünmüyorum.
Dolaylı yoldan ise zararları;
  • Yedek almamışsanız dosyalarınızı kaybede bilirsiniz.
  • Windows belli bir sürücünüzü (özellikle de internet sürücünüzü) görmez ise onu yüklemeniz biraz can sıkıcı olabilir.

Windows’da Sıfırlama Yapmak Format Yerine Geçer Mi?

Kısaca cevap vermek gerekirse Evet. Fakat özellikle laptoplar için üreticinin verdiği yazılımlardan da kurtulmak istiyorsanız yukarıda ki rehberlerde anlattığım gibi format atmalısınız. Yok ben onları kullanıyorum diyorsanız sıfırlama yapmak sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü sıfırlama yapmak bilgisayarınızı ilk aldığınız hale getirecektir. Bu nedenle bu programlar kurulmuş olacak ve size ikinci bir zahmet çıkmamış olur. (Bir önceki sefer de kendiniz temiz kurulum yaparak yani format atarak sistemi kurmuşsanız sıfırlama yapmak gerçek anlamda format atmaya eş değer olmuş olur.)