Feren Os İnceleme - Ali Yatarkalkmaz

Feren Os İnceleme

Feren Os Amerika menşeli bir dağıtım. Linux Mint üzerine kurulan bu dağıtım Cinnamon arayüzünü kullanıyor. Linux Mint’in özellikle görsel açıdan geliştirilmiş bir sürümünü bize sunuyor. Feren Os İncelemeÖzellikle yeni kullanıcılar için sade, kolay kullanılabilir ve kolay özelleştirilebilir bir işletim sistemini bize sunuyor. Gelin bu işletim sistemini ayrıntılı olarak ele alalım.

Kurulum:

Kurulumu Linux dağıtımlarından alışkın olduğumuz sade bir arayüze sahip. Daha önce hiç bir işletim sistemi kurmamış olsanız bile kolaylıkla kurabileceğiniz bir arayüze sahip. Kurulum arayüzünde tanıtım kısımları dışında İngilizce kısım bulunmaması da kurulumu kolaylaştıran yanlardan birisi.

İlk İzlenim:

İlk izlenimim olarak sistemi açtığım anda rengarenk, kullanımı kolay, aradığım her şeyi aradığım yerde bulabildiğim asla sıkıcı bir arayüzü olmayan bir işletim sistemi ile karşılaştım. Gerek eklentileri olsun, gerek kurulu gelen programlar olsun bana hiç bir eksiklik hissettirmedi. Bunun yanında da  kullandığım bir kaç haftada kendisi ile fazlası ile eğlendim. Özellikle bize sunduğu özelleştirme seçenekleri ve eklenti desteği ile bu eğlence de arttı.


Yüklü Gelen Uygulamalar: 

Yüklü gelen uygulamalar kısmında ofis yazılımı için bize Linux dağıtımlarındna alışkın olduğumuz Libre Office’yi sunuyor, müzik ve videolarınız için Vlc Player bulunuyor, bunun yanında şaşırtıcı olarak internet tarayıcısı olarak Vivaldi seçilmiş.  Driver yükleyici vb gibi araçlarda bize sunulanlar arasında.

Performans:

Performans olarak Linux Mint’den biraz daha ağıt olmadığını söyleyebilirim. Biraz daha ağır olsa da  kullanımım sırasında herhangi bir kasılma vb durumla karşılaşmadım. Zaten gayet akıcı bir işletim sistemi olarak karışımıza çıkıyor, Linux Mint’den biraz daha ağıt olsa da Mint çalıştıran bir bilgisayar rahatlıkla Feren Os’un da üstesinden gelecektir. Oyun denemelerimde de bir fark görmediğimi gerek fps gerekse de akıcılık olarak Windows’dan da Linux Mint’den de bir fark yaşatmadı.

Özelleştirme Seçenekleri:

Özelleştirme seçenekleri olarak bize ekran widgetlerinden, panel seçeneklerine genel sistem özelleştirmelerinden ince ayarlara kadar her şeyi sunuyor. Linux Mint’in özelleştirilebilirliğinin üzerine fazlasıyla katan Feren Os size kullanırken büyük bir zevk veriyor. Bu seçenekler arasında dolaşmak büyük bir oyuncak ve eğlence oluyor. İlk açılışta bile size sunduğu seçenekler ile bile bir çok özelleştirmenizi yapabiliyorsunuz.

Türkçe Dil Desteği:

Özellikle sonradan eklenen kısımlarda ufak tefek hatalar bulunuyor. Linux Mint temelli olmasından dolayı çok problemler olmasa da kusursuz bir dil desteğine sahip demek de doğru olmaz. Hatalar genellikle çok göze batmasa da yine de daha iyi bir dil çevirisi beklerdim. Buna rağmen bu hatalar günlük kullanımı engellemiyor. Rahatlıkla işletim sisteminizi kullanabiliyorsunuz. (Resimler sanal makine üzerinden alınmıştır. Bu nedenle İngilizce sistemden alınmıştır. Dil konusunda resimleri dikkate almayın 🙂 ) (Sadece Welcome To Feren Os yazılı Pencere Türkçe sürümden alınmıştır. Bu pencere de sadece ilk kurulumda gelmektedir ve İngilizce’nin göze en çok battığı kısımdır.)

Sonuç:

Sonuç olarak Feren Os’u özellikle yeni başlayanlar için önerebilirim. Deepin Os’dan sonra ilk defa bir sistemi bu kadar renkli gördüm ve kurcalarken zevk aldım. Linux’e ilk defa geçecekler veya fazla uğraşmadan kendilerine göre özelleştirip sistemini kullanmak isteyenler için biçilmiş kaftan diyebilirim.
Share

Benzer Yazılarım...

İlk yorumu yapın

 1. Web Etkin dedi ki:

  Bilgisayarlarla ilk tanıştığımız günden beri windows kullandığımızdanmıdır bilmiyorum fakat şahsi düşüncem olarak her zaman en tepede windows kalacak diye düşünüyor ve farklı maceralara gerek yok diyorum 🙂

 2. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Aslında oyun oynamıyorsanız çok fazla Windows macera oluyor biraz 🙂 Uzun zamandır Linux kullanıyorum henüz sorun yaşamadım 🙂

 3. Samet AYDIN dedi ki:

  Site tema renginşz değişmiş sanki daha güzel böyle benim yeni site de bit projrm vardı onun. İçin açmıştım 🙂

 4. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Evet değişti beğenmenize sevindim 🙂

 5. Efra Yiğit dedi ki:

  Merhaba Hocam bende olabildiğine Linux konuları üzerine girişler yapmaya ve paylaşmaya çalışıyorum çok fazla bir geçmişim olmamasına rağmen hızlı bir alışma süreci oldu diyebilirim. Ben bunu kurdum biraz kullandım ama Deepin Os gibi bir performansı henüz diğer Linux dağıtımlarında göremedim gerek makinenin kendisine kurulumda gerekse sanal makine de Deepin Os kadar kaliteli bir yapı yok.

 6. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Dee aslında özellikle önceki sürümlerinde çok kararlı değildi. Bir de donanımı düşük bilgisayarlarda çok kasıyor. Yine de en sevdiğim ve özellikle yeni başlayanlara en çok tavsiye ettiğim sistem deepin 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir